چگونه یک پنجره که میزان زیادی از CPU را اشغال کرده در کروم و فایرفاکس پیدا کنیم ؟

حتما شما هم این موضوع را فهمیده اید که  امروزه مرورگرها از نظر ظاهری بهبود زیادی یافته اند و نسبت به نسخه های قدیمی تر جذاب تر شده اند .

حتی اگر قابلیت ها و امکانات مرورگر های جدید را نادیده بگیرم نمیتوانیم از سرعت بسیار زیاد آنها بگذریم، اما همانطور که این مرورگر ها آپدیت میشوند و پا به پای تکنولوژی پیشرفت میکنند مشکلاتی نیز دارند مانند از دست دادن حافظه و استفاده زیاد از  CPU  . 

اگر شما پنجره ای را در یک مرورگر به مدت طولانی باز بگذارید آرام آرام شروع به استفاده بیشتر از حافظه میکند . تنها راه حل شما این است که آنرا ببندید و این موضوع برای پنجره های دارای CPU بالا نیز همینطور است.

نکته خوب درباره مرورگر های جدید این است که نیاز نیست شما کل مرورگر را ببندید و فقط کافیست پنجره ای که CPU را زیاد اشغال کرده ببندید و قسمت سخت تنها پیدا کردن آن پنجره ی حجیم میان باقی پنجره هاست.

در اینجا ما آموزش یافتن این پنجره هارا در چند نوع مرورگر به شما خواهیم داد.

کروم

مرورگر کروم task manager خودش را دارد ، در ویندوز اگر شما  task manager را باز کنید احتملا چند مورد کروم ببینید که هرکدام نشان دهنزه یک پنجره میباشد که ویندوز میزان استفاده هر پنجره را از حافظه CPU نشان میدهد.

و اگر آنرا ندیدید میتوانید یه task manager خود کروم رفته و از آنجا اقدام کنید، برای اینکار ابتدا کروم را باز کنید و سپس کلید های  Shift+Esc را فشار دهید تا task manager باز شود ، از آنجا شما لیست پنجره های باز شده و تمام افزونه هایی که نصب کرده اید را خواهید دید، شما میتوانید آنها را بر اساس میزان استفاده از حافظه و CPU مرتب سازی کنید و با کلیک کردن روی پنجره ای یا پنجره هایی که بیشترین مقدار را اشغال کرده اند و زدن دکمه End Process آنهارا ببندید.

چگونه یک پنجره که میزان زیادی از CPU را اشغال کرده در کروم و فایرفاکس پیدا کنیم
چگونه یک پنجره که میزان زیادی از CPU را اشغال کرده در کروم و فایرفاکس پیدا کنیم

 

فایرفاکس

متاسفانه مرورگر فایرفاکس مثل کروم task manager خودش را ندارد، اما در عوض افزونه ای به نام    built-in tool دارد  که کاربردی شبیه به task manager در کروم را دارد و وضعیت پلاگین ها و پنجره هارا نشان میدهد.

برای دسترسی به این قسمت فایرفاکس را باز کنید و کد زیر را در آن تایپ کنید.

 about:performance

صفحه باز شده به شما لیستی از پنجره های باز شده و پلاگین های نصب شده را میدهد.

برای دیدن وضعیت هر پنجره یا پلاگین روی گزینه بیشتر (More) در کنار نوشته مربوط به آن کلیک کنید.

از این طریق شما میتوانید میزان CPU اشغال شده توسط آن پنجره ببینید و مستقیما آن را ببندید.

این بود نگاهی به مقاله ” چگونه یک پنجره که میزان زیادی از CPU را اشغال کرده در کروم و فایرفاکس پیدا کنیم ” .

چگونه یک پنجره که میزان زیادی از CPU را اشغال کرده در کروم و فایرفاکس پیدا کنیم
چگونه یک پنجره که میزان زیادی از CPU را اشغال کرده در کروم و فایرفاکس پیدا کنیم

 

با تشکر ، آیتی افزار

دیدگاهتان را بنویسید