عموم طراحان در طراحی سایت بر این باورند که روندهای زیر بخش مهمی از کار آن ها را در بر می گیرد. حفظ تداوم به روز بودن ، الزامی به نظر می رسد. بسیاری از طراحان، کارهای دیگر طراحان را همانند منشوری از روندها ارزیابی می کنند – برچسب گذاری طرحی به عنوان #قدیمی، می تواند توهین آمیز تلقی شود، همچنان که اگر متناسب با جدیدترین سبک و متد روز نباشد، به خودی خود باعث کاسته شدن از ارزش کل پروژه می شود.

با این حال، موارد پیش رو ، دلایل پیروی از این روند ها هستند : بازدید از وبسایت هایی مانند AWWWARS، و جوایز طراحی FWA یا CSS، ممکن است الهام بخش واقع شوند و به شما کمک کنند تا بر چیزی خارج از الگو ها و عادت های طراحی قدیمی خود سرمایه گذاری کنید . شما می توانید با دنیایی عینی و نوین آشنا شوید که بعدها (به صورت آگاهانه یاغیر آگاهانه) زبان گرافیکی شما را کامل می کند. تماشای طرح های دیگران  به شما کمک می کند تا حین به روز شدن، در مقابل پیشرفته ترین و جدید ترین تکنولوژی ها، به طور مداوم به بالا بردن مهارت های خود بپردازید.

قابل ملاحظه است که در یکی دو سال گذشته ، بسیاری از طراحان سعی داشته اند از ترکیبات و طرح های هنری ساده و بسته فاصله بگیرند. ترکیباتی که به سوی سبکهای باز، با ظاهری بهم ریخته و بی نظم ، “شکسته” و برش داده شده میروند ، بیشتر و بیشتر طراحی می شوند و محبوبیت دارند. طراحی های ستودنی و برجسته پیشین ، اهمیت خود را از دست داده و قوانین آنها به طور آگاهانه و از روی عمد ، تحول یافته است. محتوا همان گونه که به ظاهر در جریان و حرکت می باشد، رو به تغییر است و  گاهی اوقات بخش های مختلف آن با هم همپوشانی داشته و آمیخته می گردند.

Canvas و WebGL ، نقش مهمی را در تکامل این فرآیند بازی کرده اند. پروژه های مدرن اغلب کمی گیج کننده و نسبت به موارد مینیمالیستی، کمتر بصری و مستقیما قابل درک و مشاهده نیستند. اما تاثیری قوی و پایداری بر روی کاربران ایجاد می کنند.

چه چیز دیگری در طراحی وب در سال 2019 در انتظار ماست ؟ پیش بینی های دیگر را بررسی کنید

طراحی با سبک باز

تا همین اواخر، دنیای طراحی تحت سلطه طراحی های بسته ، متقارن، متوازن و ساکن قرار گرفته بود. با آمدن سال 2016 و 2017، تعداد زیادی از وبسایتها از این سبک فاصله گرفتند. *طراحی های با سبک باز حاوی عناصری معلق،و محرک که با سرعت و آزادانه به جایی خارج از صفحه نمایش می گریزند، محبوبیت بیشتری پیدا کرده اند- نمونه هایی از این کار را می توان در سایت های romainpsd.com، durimel.io یا booneselections.com مشاهده کرد.حرکت و پخش این عناصر روی صفحه وبسایت های مورد نظر، این تصور را می پذیرد که آنها هنوز در جایی فراتر و بیرون از لبه مانیتور ” وجود” دارند.

عدم تقارن

سال 2016 همچنین،  قاعده تقارن را شکست ، که مدت زمان طولانی این صنعت و هنر را تحت سلطه خود قرار داده بود. بسیاری از طراحان ، طرح های نا متقارنی ایجاد کردند که در کناره های چپ و راست صفحه نمایش ، به درستی توازن نیافته بودند. به عنوان مثال وب سایت بزرگ culture.pl، و یا بهم ریختگی و بی نظمی سایت در dada-data.net ، و durimel.io که قبلا به آن اشاره شد، قابل مشاهده است.

تنوع بیشتر:

طراحان ساختارهای پویا و محرک بیشتری ایجاد کرده اند که دارای مقادیر بالایی از خطوط متقاطع مورب (poigneedemainvirile.com، vanderlanth.io) و یا بر اساس اشکال پیچیده تر (residente.com/en)/ organic) (helloheco.com، predicticworld.watchdogs.com  می باشند ).

بی نظمی های ظاهری

در سال 2016، بسیاری از طراحان از روی عمد و آگاهی از طراحی به روش مینیمالیستی فاصله گرفتند. آنها خواهان آزادی بیشتر و رویکردی کمتر سفت و سخت برای طراحی بودند. پشت این موضوع ، قطعا نیازی برای ایجاد تغییر و هم چنین حس خستگی و تکراری بودن است. در این موارد، هر طراحی ممکن است از ایجاد طرح بندی ساده با عناصری که به سادگی سازماندهی داده و مرتب کنار هم قرار گرفته اند ، خسته شود.

با این حال، حین بررسی و تحلیل پروژه های سال 2017 و 2018، بی نظمی و بهم ریختگی تنها مورد آشکار و قابل توجه است. طرح بندی های این پروژه ها  هنوز هم بر اساس تضاد کلاسیک فرم ها، رنگ ها، بافت ها، اندازه ها و غیره شکل می گیرد اما موردی که تغییر پیدا کرده، جایگاه عناصر مختلف و هماهنگی وابستگی بین آنها در سایت ها است. در حال حاضر، همچنان که استدلال های قدیمی هنوز پا بر جاست ، مواردی مانند سر تیترها، آیکون ها یا پاراگراف ها کاربرد بیشتری دارند. علی رغم اینکه آن ها بخشی از یک بلوک تک موضوع می باشند ، از یکدیگر جدا و با فاصله ای معقول ازهم قرار گرفته اند. آنها هم ردیف یکی از لبه های کانتینر** نیستند و لایه های مختلفی دارند.

اشکال هندسی “به حالت معلق در فضا” وجود دارند که هدف از آن ها فقط تزئین است (melanie-f). این ویژگی همچنین برای همپوشانی عناصر با یکدیگر نیز می باشد. متن ها تا اندازه ای با عکس ها همپوشانی دارند و نمونه ای از آن ها در سایت های e03.epicurrence.com و melville-design.com مشاهده می شود و یا تصاویری که با یکدیگر همپوشانی دارند، که در olivierbernstein.com دیده می شود.

این نیز یک روش متمایز برای مختل کردن هماهنگی معمول مینیمالیستی است. عناوین گسترده به شدت با دکوراسیون های ظریف و نازک، و تفکیک کننده ها در تضاد است.

پس زمینه ها و طرح های شلوغ تر

روز به روز، پس زمینه ها و طرح های بیشتری در طراحی وب مورد استفاده قرار می گیرند که به عنوان مثال، شامل خطوط کوچک، راه راه یا نقطه دار هستند.

خصوصا رایج ترین آن ها طرح مشبک (Grid است که به عنوان “قابی” برای عناصر دیگر در طرح، تلقی می شود. این عناصر بر روی Grid ) بر اساس اصل انطباق قرار می گرفته و حرکت می کنند و اغلب به شیوه بی نظم و بهم ریخته سازمان دهی می شوند.

  – طرح مشبک / Grid Pattern

از اولین سایت هایی که از طرح Grid استفاده کرد، سایت werkstatt.fr بود که شامل استفاده از مشخصه محرک بودن نمی شد.

یک روش کمی متفاوت تر از استفاده از طرح Grid در سایت های klimov.agency، brand.uber.com و maisonullens.com نشان داده شده است. در این موارد، این طرح عملکرد ویژه ای دارد – که تمام حرکات عناصر، معقولانه به نظر برسند. به این گونه اجازه می دهد تا تصميمات غیر متعارف تصحيح شوند و پاسخ هایی را برای سوالاتی مانند «چرا لبه یك تصویر با لبه یك دکمه سازگار نیست ؟ » مطرح می شود که باعث ایجاد یک ریتم می شود و در عین حال نقض آن را نیز توجیه می کند.

در مورد محتوا در سایت freebies.lorenzobocchi.com ، هنگامی که بحث  Grid بودن است ، این محتوا از قبل آزادانه سازمان دهی شده است ، که مشابه آن قبلا در بخش e03 ذکر شده است.

جزئیات در تزئین کردن

آنچه اخیرا تغییر کرده است رویکردی برای جزئیات است. حرکتی تدریجی از سوی فرم عملکرد استنباطی خام و مینیمالیستی وجود دارد. عناصر بیشتری هستند که فقط عملکرد تزئینی دارند. اشکال هندسی “در حال پرواز” یا بخش هایی از آن برای استفاده، رایج می باشند. آیکون های خطی و باریک، از محتوایی که به تصویر می کشند ، اندکی فاصله گرفته اند. خطوط زیر کلمه ها برای تاکید و جداسازها تغییر کرده اند. صداها و زنگ های دیجیتالی نیز، همان گونه که در  bigyouth.fr یاkikk.be  مشاهده می کنید ، وجود دارند.

این مورد ، به طور مکرر دیده نمی شود و رایج نیست اما دکمه ها به صورت مستطیل های درشت با متن هایی که در وسط آنها قرار گرفته اند، طراحی شده اند. طراحی آنها اغلب به صورت نازک و با خطوط متغیر و متحرک مانند سایت dahllaw.dk یا yasuhiroyokota.com است . سبک طراحی دیگری برای دکمه ، قرار دادن آنها به طور شناور در نقاشی است که بسیار جذاب و دیدنی است ، درست مانند سایت های  hpsoundincolor.com و cavalierchallenge.com.

  1. روایت ها (تجربه های قبلی) را در نظر بگیرید
  2. انیمیشن های ساده بین بخش ها

انیمیشن ها در وب سایت های مختلف، هیچ چیز جدیدی با خود به همراه ندارند.همچنین نمی توان گفت که با رویکرد مینیمالیستی در تناقض هستند. با این حال، آنها به اندازه Canvas، بخشی از امکانات بیشتر در طراحی وب می باشند. موقعیت ها و انتخابات جدید همیشه وسوسه انگیز هستند چرا که به شما اجازه می دهند طرحی متفاوت،  ابتکاری و اورجینال ایجاد کنید.

قابلیت انیمیشن منجر به حذف و از بین بردن تقسیمات سفت و سخت به بخش های صفحه می شود. یک وب سایت همواره در حین ثبت ، تغییر می کند. محتوا ناپدید شده و در قالب یک انیمیشن نرم افزاری ساده ** ظاهر می شود. توالی این تحولات بیشتر در نظر گرفته می شود. آنها فقط برخی از اثرات تصادفی بین بلوک های محتوا* نیستند، بلکه روایت های* مرحله داری هستند که در آن هر عنصر در زمان برنامه ریزی شده ظاهر می شود (Nationalgeographic.com، stylenovels.com). انیمیشن ها ، از ابتدای خلق وب سایت ها ، بخشی از آن هستند، نه فقط جزئیات اضافه شده رایج و معمول.

انیمیشن های جذاب با طرح هایی ساده غنی سازی می شوند، ارزشی جدید به صفحه اظافه میکنند و صفحه را منحصر به فرد جلوه می دهند. آنها ماهیت کل پروژه هستند، مانند Ifly50 یا tennentbrown.co.nz. اغلب ساختاری زیبا و صاف در وب سایت ها ایجاد می کنند، همانند ما درسایت های  Cuberto.com، lookbook.wedze.com، skarv-fashion.com یا corentinfardeau.fr

تایپوگرافی غنی

تغییر در روند می تواند در طرح حروف یا فونت ها نیز انجام پذیرد. تا همین اواخر، تمام صفحات اینترنتی تحت سلطه سبکهای جدید با طرح های بدون تناسب مانند Helvetica، Roboto، Lato یا Open Sans بوده است. سبک “Decorative ” بیشتری از neo-grotesque، بیشترین استفاده را در سرفصل ها دارد، در حالی که سبک ساده تر آن، اغلب برای پاراگراف ها انتخاب شده است.این در حالی است که فونت Serif* کمتر مورد استفاده قرار می گیرد.

در طول 2 سال گذشته همه چیز در حال تغییر است. طراحان به گونه ی برجسته ای ، از انواع مختلف طرح حروف و فونت استفاده می کنند.در حال حاضر آنها بیشتر مایل به کار با تضاد ها (کنتراستContrast- ) – فونت های Serif با غیر Serif* هستند.

اتفاقات زیادی برای تایپوگرافی مورد استفاده در در وب سایتها، در جریان است. متن ها متحرک هستند، به حروف فردی تقسیم می شوند، انواع افکت ها، تصاویر و فیلم ها نیز بر روی آنها قرار می گیرد.

هنگامی که حرف از تایپوگرافی وب می شود، قابلیت های بزرگتری از تکنولوژی ها و تصمیمات شجاعانه در مورد آن ها ، به رشد بیشتری از تنوع منتهی می شود.

فونت/ تایپ فیس های * Geometric

طرح ها و فونت های Geometric بدون سر صفحه*، محبوبیت بیشتری به دست می آورده اند، مثلا طرحهای کلاسیک مانند Futura، ITC Avant Garde، Proxima Nova و یا آنهایی که در کتابخانه گوگل* وجود دارند مانند – Poppins و Montserrat. این تایپیک ها** بسیار واضح تر از تایپیک های “Invisible”، در   neo-grotesque هستند. شخصیتی “تهاجمی” و گرانبها تر از یک وب سایت، بیانگر بافت و وزن ضخیم تری از آن می باشد، چیزی که در سایت hugeinc.com نشان داده شده است که وب سایتی کاملا قدیمی است یا سایت های جدید تر مثل sequence.co.uk ،  StartupLab.no یا www.protest.eu.

طرح حروف serif

استفاده از طرح حروف serif\ بسیار شایع است – نه فقط در پاراگرافها یا امضا ها، بلکه در سرفصل های بزرگ. خصوصا آن دسته از این تایپیک ها که ارزش تزئینی بیشتری دارند از جمله duhaihang.com یا jennyjohannesson.com اغلب مورد استفاده قرار می گیرند. دیگر قلمهای که بسیار محبوب هستند، Bodoni یا Didot هستند.

طرح حروف تک فاصله ای Monospaced  ( “ماشین تایپ”)

این نوآوری برای استفاده ار طرح حروف های متناسب است که به طور معمول با ماشین های تایپ همراه است – نمونه های آن را می توان در وب سایت هایی مانند admirhadzic.com، cuberto.com یا designembraced.com مشاهده کرد.

ترکیب تضادی انواع مختلفی از طرح حروف

در سال 2016  و 2017، فاصله گرفتن از ترکیب بندی صاف و هماهنگ تایپیک ها برای تضاد بیشتر، معمول و رایج بود. ترکیب های رسا و پر معنا ، بوسیله کنتراست و تضاد بالا در اندازه متن ها، تقویت می شدند. قلمهای  serifبزرگ و تزئینی با  قلم های هندسی ساده  (( geometric   ترکیب شده بودند، همانطور که سرصفحه هایی با قلم های هندسی، با قلم   serif  در پاراگراف ها ترکیب شده بودند.

تایپوگرافی بزرگ به عنوان بخشی از راه های کلیدی در دید

یک کار بسیار جالب ، و اغلب موردی انتخابی برای استفاده در متن ها ، اندازه های بسیار بزرگ برای متون KV است. این کار ، تضادی بسیار قوی بین سرصفحه و بقیه محتوا ایجاد می کند. مثالی از آن را می توان در ussroux.com، femmefatale.paris یا monsieurcaillou.com مشاهده کرد.

حروف گذاری گاهی بعنوان تزیین فرم یک پاراف ( نخستین حرف کلمه)، مانند سایت های corentinfardeau.fr و nurturedigital.com می باشد.

نمونه ای قابل توجه از این عمل را می توان در وب سایت ذکر شده در بالا jennyjohannesson.com نیز پیدا کرد، که در آن ویژگی های تزئینی طرح حروف serif Goku مورد استفاده قرار گرفته است.

اثرات مازاد اعمال شده بر تایپوگرافی

ادغام قوی تایپوگرافی و تصاویر، فیلم ها و انیمیشن ها قابل مشاهده است. بخش های فردی از درون منسجم و یکپارچه هستند – تایپوگرافی با پس زمینه و سایر عناصر ارتباط برقرار می کند. این که بر حسب اتفاق ، تایپوگرافی بر روی یک تصویر تیره و تار قرار گیرد، در گذشته انجام می شد. اخیرا ، طراحان روابط جالبی بین تمام عناصر ایجاد می کنند –تبدیل بافت تایپوگرافی به پس زمینه، انیمیشن سازی آن و غیره.

حروف با اندازه های بزرگتر در پاراگراف ها

هنگامی که ماجرا جویی من در طراحی وب شروع شد ، از قدیم به تایپ با فونت 10 پیکسل عادت داشتم که این عادت را ، از زمانی که یک طراح چاپ بودم ، با خود به همراه داشتم. با این حال، به سرعت متوجه شدم که در دنیای وب 14 پیکسل اندازه ای است که بیشتر قابل خواندن است.

امروزه، دلیل استفاده از فونت های بزرگتر را میتوان بهتر فهمید ، به خصوص در مورد استفاده از فونت  serif ، این نکته بسیار قابل توجه است.

در بر گرفتن بخش تاریک

در سال 2016 و 2017 طراحان از رنگ های مختلف استفاده می کردند. اگر چه، ممکن است متوجه گرایشی نا محسوس، برای تغییر مسیر به تن های تیره تر شوید.

طراحی وبسایتهایی که به طور کامل سفید هستند، محبوبیت کمتری پیدا کرده است ، که این به نوعی به نفع استفاده از درجه بندی های خاکستری، بافت ها و نقش ها است. اکنون طراحی کردن وب سایت های تیره تر، که در آن رنگ مشکی یا درجه بندی از رنگ های تیره زمینه را بپوشاند، رایج تر و معمول تر است که کمی حالت غم انگیز و گاه عجیب و غریبی ایجاد می کند.

با این وجود، پیش بینی این که این روند، طی سال جاری به میزان قابل توجهی رشد پیدا کند، کمی مشکل است. این در حالی است که رنگ ها، بخشی از هویت عینی برندهای مختلف هستند، بنابراین سخت است انتظار داشته باشید که آنها ارتباطات خود را به طور اساسی، بر اساس محبوبیت روندی خاص ، تغییر دهند.

خلاصه

با آمدن سال 2019، چشم انداز های هیجان انگیزی ارائه می شود اما در افق نیز،  برخی خطرات وجود دارد.

شخصا، ترس من در این مورد است که بسیاری از طراحان وب ممکن است هنگام کار با Canvas ، کمی سر سخت برخورد کنند. اگر گرایش های جدیدی را به آن اضافه کنید، وبسایت های بسیاری برای تعداد گسترده تری از مخاطبان خواهید داشت که بیش از حد زرق و برق دار و غیر قابل درک هستند.

این واقعیت که بسیاری از آثار مدرن، در تمام مرورگرها و دستگاه های تلفن همراه به درستی عمل نمی کنند، کمی نگران کننده است.این تصور را دارم که دایره ای کامل داریم. در حال حاضر در موقعیتی قرار داریم که شبیه به زمانی است که فلش (Flash)، علی رغم حاکمیت اینترنت، متهم به عدم پاسخگویی و داشتن الزامات بالا برای اتصال به اینترنت بود.

نکته دیگری که من را ترسانده، این است که گرایش های جدید “deconstruction” ممکن است به در خواست  مشتریان تجاری رسیدگی نکند و یا به سادگی با مشخصات ارتباطاتی آنها سازگار نباشد. (وب سایت های بانکداری یا دولتی نباید بیش از حد معمولی و غیر جدی باشند و یا تصوراتی از بی نظمی را ایجاد کنند.)

مدت زمان مورد نیاز در روندهای جدید برای حمله به بازار تجاری، باعث تعجب است. لازم به ذکر است که اکثر وبسایت هایی که بعنوان نمونه از آنها استفاده شد، برای آژانس ها، طراحان و صنعت خلاق ایجاد شده بودند. چنین وب سایت های اغلب قوانین مخصوص به خود را دارند و معمولا نسبت به ساير صنايع، جلوتر هستند و پيشرفت دارند. برخی اوقات زمان زیادی برای روندهایی که در این جایگاه و موقعیت ، برای رسیدن به بازار تجاری محبوب هستند، صرف می شود. سپس فرم آنها ممکن است کمی باعث لغزش / حل مشکلات شود تا به همه اعتراض شود.

علی رغم همه اینها، فکر می کنم که سال 2019 ، در مورد طراحی وب به نظر کاملا امیدوار کننده است. می گویند که مینیمالیسم به پایان می رسد که ممکن است کمی بیش از حد بالا باشد، اما مطمئن هستم که این ، دستخوش  تغییرات و در حال تکامل است.

مینیمالیسم پیچیده تر و دقیق تر شده است. وب سایت های ایجاد شده در این سال حتی ، بیشتر “canvasy” را دریافت خواهند کرد. بیشتر از بی نظمی های ظاهری، تنوع و تجلی را در پروژه های آینده را مشاهده خواهیم کرد. این خبر خوبی برای طراحان است که از استفاده مداوم از سبک های مینیمالیستی Flat،  Material یا  Metroخسته شده اند.

شاید این مقاله بیش از حد ذهنی باشد. من حتی ممکن است به روند های موثر و قابل توجه در عناصر تکراری کوچکی که صرفا فقط از این جهت که به آنها علاقه دارم  به سادگی توجه من را جلب کرده اند، پرداخته باشم. اگر فکر می کنید که مینیمالیسم فقط خوب و معمولی عمل می کند، “بی نظمی ظاهری” فقط یک مد زود گذر است و Canvas همانند Flash پایان می یابد، نظرات خود را با ما در میان بگذارید. اما به یاد داشته باشید، اگر موافق این متن هستید نیز، می توانید آن را بیان کنید. ؛)

 

سیاوش احمدزاده

مترجم: خانم افرا مسعودی

وبسایت ناشر: مجموعه وب فراسایت |منبع: روند طراحی سایت در سال 2019

دیدگاهتان را بنویسید