امروز در وب سایت آی تی افزار برای شما عزیزان مطلب تراشه های کامپیوتر با ۳۰ میلیارد ترانزیستور در نوک انگشت را آماده کرده ایم که در ادامه به آن میپردازیم .

محققان شرکت  IBM اخیرا ساخت یک تراشه کامپیوتر را تایید کرده اند، این تراشه با به کار گیری فوق العاده ۳۰ میلیارد نرانزیستور در مساحتی اندازه نوک انگشتانتان عرضه جدیدی در ساخت تراشه های کامپیوتری میباشد . با این حال و اوصاف این تراشه میتواند به صورت جدی قدرت پردازش را بالابرده و قدرت و سرعت پردازش مورد نیاز ما را برطرف کند .

کلید نو آوردی در این تراشه ها به نصف رساندن دروازه ترانزیستور ها میباشد که از ۱۰ (nm) نانومتر به ۵ نانومتر (nm) کاهش یافته است ، این به آن معنی میباشد که میتوانیم از قدرت بیشتر آن بهره برداری کنیم و در همه وسایل نظیر گوشی های هوشمند و رانندگی خودکار تا ابر کامپیوتر ها از آن استفاده کنیم .

برای انجام این کار ، آی بی ام و شریک های سامسونگ و دیگر موسس ها دور هم جمع شده اند تا با طراحی تراشه  های نسل جدید و غلبه به محدودیت های طراحی ، محصول جدید با نام FinFET یا Fin Field Effect Transistor  را عرضه کنند .

تراشه های کامپیوتر با ۳۰ میلیارد ترانزیستور در نوک انگشت

“این یک توسعه بزرگ است” دن هاچسون، مدیر عامل شرکت نیمه هادی و ناشر تحقیقات VLSI Research، به برایان برت در مکالمه ای گفت :  “اگر من ترانزیستور های کوچکتری  را بتوانم طراحی کنم ، پس میتوانم تعداد ترانزیستور بیشتری در یک ناحیه قرار دهم و به این معنی میباشد که از یک ناحیه میتوانم انرژی قدرت بیشتری از یک کامیپوتر بگیرم .”

آی بی ام می گوید این تراشه میتواند ۴۰ درصد سریعتر از تراشه های کنونی با همان میزان قدرت باشد ، و به معنی این است که با  ۷۵ درصد ذخیره و صرفه جویی در انرژی میتواند به اندازه تراشه های امروزی کار کند .

تصور کنید یک پردازنده تلفن که میتواند با سرعت بیشتری کار های شما را انجام دهد و در مقابل فقط یک چهارم باتری شما در روز را مصرف میکند .

تراشه های کامپیوتر با 30 میلیارد ترانزیستور در نوک انگشت
تراشه های کامپیوتر با ۳۰ میلیارد ترانزیستور در نوک انگشت

این دستاورد ارزشمند آی بی ام با شرکای تجاری آن قطعا در سال های پیش رو تحولی عظیم در صعنت پردازشگر و تراشه های ایجاد خواهد کرد که همواره منتظر آن هستم .

 

تولید تراشه های ۷ نانومتر با نام تجاری FinFET قراز است در سال ۲۰۱۸ آغاز شود و انتظار میرود که تولید تراشه های ۵ نانومتر سال بعد یا ۲۰۲۰ آغاز گردد .

با تشکر