آی تی افزار: بالاخره نوبتی هم باشد این وقت سال نوبت به نمایشگاه هیجان انگیز و فوق العاده جذاب CES می رسد که تا چند روز دیگر در لاس وگاس آمریکا شروع خواهد شد. نمایشگاهی با ۴٫۵۰۰ غرفه دار (برند) و بیش از ۱۸۰٫۰۰۰ بازدیدکننده از سرتاسر جهان. در ابتدا توضیحاتی میدهیم راجع به این همایش بین المللی و بزرگ که یکی از رویدادهای اصلی دنیای فناوری در جهان به حساب می آید. با رسانه فناوری آی تی افزار همراه باشید.

نمایشگاه CES 2019 یک نمایشگاه سالانه است که در ابتدای سال میلادی و چند روز پس از کریسمس شروع می شود و یک نمایشگاه چند روزه است. در این نمایشگاه از سوپر برندهای بزرگ تکنولوژی مثل سامسونگ گرفته تا استارت آپ های نوپا حضور خواهند داشت تا محصولات جدید خود را به نمایش بگذارند. این محصولات توسط رسانه های فناوری از قبیل رسانه ما پوشش خبری می شود و این محصولات در سال جاری در صورت موفقیت استارت آپ ها عرضه می شوند.

حال چه انتظاراتی از نمایشگاه CES 2019 باید داشته باشیم؟

واقعیت مجازی و واقعیت افزوده: طبیعتاً یکی از مواردی که با پیشرفت روبرو خواهد شد تکنولوژی های واقعیت مجازی و واقعیت افزوده است که در این نمایشگاه حضور خواهند داشت. از هدست ها و عینک های واقعیت افزوده گرفته تا تکنولوژی های جدید بر پایه ARKit و ARCore بر روی موبایل ها و تبلت ها. در کل در این دو موضوع به احتمال زیاد شاهد پیشرفت در کیفیت و قدرت دیوایس ها و افت قیمت آن ها خواهیم بود که خود روند توسعه بسیاری از تکنولوژی های نوظهور می باشد.

خودرو / ماشین: در سال های اخیر با اختصاصی شدن کنفرانس های معرفی محصولات برندهای بزرگ کمی رکود را در نمایشگاه های بزرگی مثل CES یا IFA مشاهده کرده ایم. اما با CES در سال های اخیر با اضافه کردن سالنی اختصاصی برای خودرو و تکنولوژی های مرتبط به آن جذب زیادی از سمت ماشین بازها داشته است. امسال نیز مستثنی نخواهد بود و شاهد معرفی خودرهای برقی / الکتریکی و همچنین فناوری های جدید پیاده سازی شده بر روی خودروها خواهیم بود. دور از فکر نیست که ترکیب جذابی از واقعیت افزوده و خودروها را نیز امسال مشاهده کنیم که تکنولوژی بسیار داغ و جذابی است. قطعاً شاهد خودروهای خودران (بدون راننده) و تکنولوژی ربات هایی که در زمینه حمل و نقل هستند هم خواهیم بود که صنعتی است اما کاربردی.

تکنولوژی ۵G ( نسل پنجم شبکه های ارتباطی ): نسل پنجم شبکه های ارتباطی نیز یکی از مباحث به شدت داغ برندهای بزرگ است لذا مطمئناً در سی ای اس ۲۰۱۹ شاهد محصولات و تکنولوژی های مرتبط با آن خواهیم بود. برخی از اپراتورهای بزرگ تلفن همراه آمریکا اعلام کرده اند که در سال ۲۰۱۹ شاهد پشتیبانی آن ها از تکنولوژی ۵G خواهیم بود. همچنین برندهای بزرگ موبایل های هوشمند نیز با اضافه کردن این تکنولوژی به محصولات خود می توانند امتیاز مثبتی نسبت به رقبا کسب کنند که البته مورد جدیدی نیست و پیش از این نیز بسیاری از محصولات و موبایل های هوشمند برندهای بزرگ ورود خود را با این حوزه اعلام کرده بودند.

اما نکته اصلی و مهم تکنولوزی ۵G این است که فقط در موضوع شبکه ارتباطی و اینترنتی موبایل های هوشمند نخواهد بود بلکه سوپربرندهای سخت افزار یعنی اینتل و کوالکام در حال تلاش برای استفاده از این تکنولوژی برای برقراری ارتباط بین تمامی دیوایس ها و اشیاء و حتی پوشیدنی های مدرن است. اپراتورهای بزرگ جهانی از قبیل T-Mobile ،Verizon ،AT&T و Sprint نیز در حال اثبات این موضوع هستند که با این تکنولوژی و قدرت بیشتر در شبکه های ارتباطی می توان تک تک اشیاء مورد استفاده ما را همواره به اینترنت متصل کرد و روز به روز درگیر شدن تکنولوژی و اینترنت را با تک تک اشیاء کاربردی پیرامون ما به چشم دید.

گوشی های هوشمند: با توجه به سیاست این روزهای برندهای بزرگ که دیگر ترجیح می دهند که محصولات خود را در کنفرانس های اختصاصی برند خود معرفی کنند بجای اینکه در نمایشگاه های بزرگ مثل CES از آن ها رونمایی کنند و همچنین با وجود کنگره های موبایل بزرگی مثل بارسلونا دیگر توقع اتفاقات عجیب و خیلی هیجان انگیز از بخش گوشی های هوشمند نمی شود داشت. البته در کل امسال برای موبایل های هوشمند به دلیل خسته کننده شدن و تکراری شدن بسیاری از طراحی ها کمی سال سختی بود اما می توان توقع یک سری محصولات جذاب با پشتیبانی از ۵G داشت.

تلویزیون ها: امسال هم در CES 2019 باید شاهد تکنولوژی های جذاب زیادی مرتبط با تلویزیون ها باشیم که به نظر می آید تمرکز اصلی آن ها بر روی فناوری ۸ کی یا همان ۸K است که مطمئناً حتی تصور کیفیت آن نیز لذت بخش است شما در حال حاضر عمدتاً با ۴k سروکار دارید پس مطمئناً ۸K قرار است به شدت کیفیت صفحه های نمایش و تلویزیون را تکان دهد.

جمع بندی …

با توجه به اخبار و پیشبینی های موجود در حوزه هایی که ذکر کردیم قرار است محصولاتی جدید معرفی شوند اما بزودی در تاریخ ۱۸ دی ماه در همین مطلب قرار است بصورت کامل پوشش خبری این نمایشگاه را قرار دهیم پس با رسانه فناوری آی تی افزار همراه باشید و حتماً ۱۸ دی ماه به ما سر بزنید. همچنین نظرات، پیشنهادات و سؤالات خود را با ما و دیگر کاربران در پایین همین صفحه در میان بگذارید.