Windows-8-Shortcut-Keys+Learn+www.itafzar.net

کلیدهای میانبر ویندوز و اینترنت را بشناسید

آموزش کلیدهای میانبر ویندوز و اینترنت

آی تی افزار: پیش از این نیز از میانبرهای ویندوزهای مختلف مطالبی را به شما کاربران عزیز در آی تی افزار ارائه داده بودیم.حتی میانبرهای فیس بوک و سایت ها را نیز آموزش داده ایم اما حال وقت کمی آپدیت است.در ادامه مطلب ۱۰۰ میانبر کاربردی ویندوز و اینترنت برای شما با کاربردی که دارند نوشته شده است. پس با ما همراه باشید…

شورتکات همان کلیدهای میانبری بوده که در کوتاهترین زمان یک برنامه را باز کرده یا دستوری را اجرا می کند با این تفاوت که برای باز کردن نرم افزار نیاز به وارد شدن به پوشه نصب یا آیکون برنامه نیست .

استفاده از کلیدهای میانبر در وقت صرفه جویی کرده و از خستگی مچ دست جلوگیری می کند . هر برنامه برای خود دارای یکسری از این کلیدهای میانبر می باشد که می توان به صورت دستی آنها را تغییر داد و از آنها به صورت بهینه استفاده کرد .  در ادامه ۱۰۰ کلید میانبر پر استفاده را آموزش میدهم .  اکثر میانبر ها یی که در این مقاله به شما معرفی می شوند  به طور جهانی ، در اکثر برنامه های ویندوز و در ورژن های مختلف سیستم عامل های مایکروسافت قابل اجرا هستند .


میانبر های ابتدایی

F1   درخواست کمک : اگر در ویندوز به مشکلی برخوردید و در ارتباط با برنامه خاصی نیاز به کمک پیدا کردید این دکمه را فشار دهید . البته شاید در بعضی برنامه ها که بخشی برای help در نظر گرفته نشده است ، فشردن این کلید جواب ندهد .

F2   تغییر نام : فایل مورد نظر خود را انتخاب کنید . کلید F2 را فشار دهید و نام فایل مورد نظر خود را تغییر دهید . به همین سادگی !

F5   آپ دیت کردن صفحه : با کمک این کلید می توانید  صفحه ویندوز و یا صفحه وب سایت مورد نظر خود را از نو و به صورت update مشاهده کنید . مثلأ اگر فایلی را به پوشه ای اضافه کرده اید اما به دلایلی فایل مورد نظر هنوز قابل مشاهده نیست ، F5 در این مورد به شما کمک می کند .

F10   باز کردن گزینه های موجود در منو : با کمک این کلید می توانید گزینه های موجود در منو را باز کنید . F10 را با هر حرفی که underline شده است (مثلأ T برای Tools) فشار دهید ، همان منوی مورد نظر شما باز می شود. کلید Alt هم همین کار را انجام می دهد .

Shift + F10   مشاهده منوی right-click : فایل یا پوشه مورد نظر خود را انتخاب کنید و Shift + F10 را فشار دهید تا منوی رایت کلیک آن فایل را مشاهده کنید .

Ctrl + C   کپی : استفاده از این دو کلید بسیار مفید خواهد بود . ابتدا فایل ، پوشه ، متن و… مورد نظر خود را انتخاب کنید ، سپس Ctrl + C را فشار دهید تا از آن کپی بگیرید .

Ctrl + V   پیوست مطلب : بعد از کپی (Ctrl + C ) با کمک این دو کلید (Ctrl + V) می توانید فایل کپی شده را به محل مورد نظر منتقل کنید .

 Ctrl + X   حذف کردن : با کمک این دو کلید فایل مورد نظر خود را حذف ( cut ) کنید .
 
Ctrl + Z   بازگشت به حالت اول (undo) :    اگر در هنگام  کار مرتکب  اشتباهی شدید با کمک این دو کلید  می توانید آخرین عملکرد خود را باطل کنید . اگر Ctrl + Z را مرتب فشار دهید ، به طور پیاپی به عقب بر می گردید .

Ctrl + Y   تکرار مجدد (redo) : اگر پس از undo کردن ، منصرف شدید و تصمیم گرفتید تا آخرین عملکرد خود را به طور مجدد داشته باشید Ctrl + Y را فشار دهید .

Ctrl + A   انتخاب تمامی مطالب : با کمک این دو کلید می توانید به یکباره تمامی آیتم های موجود در یک پوشه یا تمامی مطالبی که در یک وب سایت قرار دارند را انتخاب کنید .

Alt + Tab   جابه جایی در میان برنامه های ویندوز : Alt + Tab را فشار دهید تا windows program switcher را فعال کنید. سپس همچنان که کلید Alt را فشار می دهید ، کلید Tab را بزنید تا پوشه هایی که باز هستند را مشاهده کنید .

 Ctrl + Windows Key +Tab   جابه جایی در میان پنجره ها به صورت سه بعدی : حرکت سه بعدی یک task switcher جایگزین محسوب می شود که در ویندوز ۷ و ویستا وجود دارد .

Ctrl + Alt + Del   restart ویندوز : از این میانبر برای restart کردن  کامپیوتر ، باز کردن Task Manager ، قفل کردن کامپیوتر ، تغییر کاربر و تغییر password ، استفاده می شود .

Alt + F4   بستن یک برنامه : با کمک این میانبر دیگر لازم نیست ماوس را تا سمت راست بالای صفحه برده تا روی × قرمز رنگ کلیک کنید .

Ctrl + F4   بستن پنجره : اگر در یک برنامه چندین پنجره باز شده دارید و می خواهید یکی از آن ها را ببندید ، این یک میانبر مفید خواهد بود .

Shift + Delete   پاک کردن دائم فایل : اگر می خواهید فایلی را بدون فرستادن به Recycle Bin به یکباره و به طور دائم پاک کنید ، از این دو کلید استفاده کنید .

Alt + Enter    مشاهده properties : فایل مورد نظر خود را انتخاب کنید و سپس با کمک این دو کلید ، لیست properties آن فایل را مشاهده کنید .

  Windows Key +R   فعال کردن Run : با کمک این دو کلید می توانید پنجره Run را باز کنید تا ویژگی های سیستم خود مثل Registry Editor ( در کادر تعیین شده کلمه regedit را تایپ کنید ) و System Configuration Utility ( کلمه msconfig را تایپ کنید ) را مشاهده کنید .

Windows Key +E    باز کردن Windows Explorer   

Windows Key +D     مشاهده Desktop : یک میانبر مفید برای دسترسی سریع به Desktop . با فشار دادن این دو کلید تمامی پوشه ها و فایل هایی که باز هستند به حالت minimize در می آیند و شما می توانید Desktop را مشاهده کنید . اگر این دو کلید را به طور مجدد فشار دهید ، تمامی فایل ها دوباره به حالت قبل در صفحه Desktop ظاهر می شوند .

picjumbo.com_IMG_4892

 

میانبر های پیشرفته

Ctrl + Shift + Esc   بستن برنامه ها : با کمک Windows Task Manager می توانید به اطلاعات مفیدی دسترسی داشته باشید . همچنین با کمک این برنامه می توانید برنامه هایی را که به درستی عمل نمی کنند ببینید .  با right-click کردن بر روی Taskbar  و انتخاب Start Task Manager نیز  می توانید به این برنامه دسترسی پیدا کنید  اما فشار دادن Ctrl + Shift + Esc خیلی سریع تر ما را به مقصود می رساند .

۵×   Shiftفعال کردن  Sticky Keys : کلید Shift را ۵ مرتبه پشت سر هم فشار دهید تا Sticky Keys را فعال کنید . این برنامه استفاده از کیبورد را ساده تر و راحت تر می کند .

Alt + Windows Key + Enter    باز کردن Windows Media Center : اگر از ویندوز ۷ یا ویستا استفاده می کنید ، فقط با فشردن این سه کلید به Windows Media Center دسترسی پیدا می کنید  . Alt + F4 باعث بسته شدن برنامه و بازگشت به صفحه Desktop می شود.

Alt + Shift +Num Lock     فعال کردن Mouse Keys : با کمک این برنامه می توانید با استفاده از کلید های اعداد موجود در صفحه کلید نشانگر ماوس را کنترل کنید . با استفاده از  این میانبر می توانید این برنامه را فعال و یا غیر فعال کنید .

 

 

میانبرهای اینترنتی

اکثر میانبر های زیر در Internet Explorer ،Fire fox و Chrome عمل کرده و سرعت فعالیت های آن لاین شما را به طرز چشمگیری افزایش می دهند .

Ctrl + T   باز کردن صفحه جدید : با کمک این دو کلید می توانید در browser خود یک tab جدید باز کنید .

Ctrl + W   بستن صفحه : و با کمک این دو کلید می توانید صفحه ای را که در حال استفاده از آن هستید ببندید .

Ctrl + Shift + T   بازگشایی مجدد یک صفحه : اگر اشتباهأ صفحه ای را بستید و خواستید آن را دوباره باز کنید از این میانبر استفاده کنید .

Ctrl + Alt + F4 بستن تمامی صفحه ها به استثناء یک صفحه : این میانبر که  فقط مخصوص Internet Explorer است ، قابلیت بستن تمامی صفحاتی که گشوده اید ، به جز صفحه ای که در حال مشاهده آن هستید را دارد .

Ctrl + Tab   حرکت در میان صفحه ها : با کمک این میانبر دیگر نیاز ندارید برای مشاهده هر صفحه به طور جداگانه بر روی آن کلیک کنید . کافی است تا  Ctrl + Tab را فشار دهید و در میان صفحاتی که باز کرده اید گردش کرده و آن ها را مشاهده کنید .

Ctrl + 1-9   انتخاب پنجره از ۱ تا  9 : کلید Ctrl را فشار دهید و هم زمان عدد مورد نظر خود را فشار دهید تا پنجره مربوطه باز شود. مثلأ Ctrl +3  باعث گشوده شدن سومین پنجره ای می شود که قبلأ باز کرده اید .

Ctrl + Shift + Q    مشاهده فهرست پنجره ها : با کمک این فرمول میانبر می توانید فهرستی از تمامی پنجره هایی که باز کرده اید را مشاهده کنید .

Ctrl + F   جستجو : اگر در یک وب سایت به دنبال یک کلمه و یا یک عبارت می گردید ، استفاده از این میانبر می تواند برای شما بسیار مفید باشد . فقط کافی است پس از فشردن Ctrl + F ، در جعبه جستجوی ظاهر شده عبارت جستجوی مورد نظر خود را تایپ کنید . این میانبر در Microsoft Office نیز کارایی دارد .

Ctrl + I    مشاهده bookmarks : این میانبر در Fire fox باعث باز شدن bookmark ها و در Internet Explorer ، favorite ها را می گشاید . در Chrome چنین میانبری وجود ندارد .

Ctrl + D bookmark کردن یک صفحه : با کمک این میانبر می توانید web page  هایی را که مشاهده می کنید ، bookmark کنید .

Space   پایین و بالا رفتن در یک صفحه : با فشردن Space می توانید در یک وب سایت به سمت پایین صفحه حرکت کنید و انتهای page را مشاهده کنید (scroll down) .  Space Shift + باعث می شود تا به سمت بالای صفحه بازگردید ((scroll upward

Ctrl + +   زوم کردن : با فشردن هم زمان دو کلید Ctrl و + ، می توانید  بر روی مطلب مورد نظر خود زوم کنید . با فشردن Ctrl و – می توانید از حالت بزرگنمایی خارج شوید .

Ctrl + Shift + P   شخصی سازی جستجو

این میانبر در Internet Explorer باعث فعال شدن In Private Browsing و در Fire fox ، Private Browsing را فعال می کند . این کار باعث می شود تا جستجوهای اینترنتی شما در browser ذخیره نشود .

Ctrl + J   مشاهده دانلود ها : این میانبر در Fire fox و Chrome باعث گشوده شدن download manager می شود و در Internet Explorer فهرست RSS web feeds  را نمایش می دهد .

میانبر های  GMAIL : Google web mail service نیز قابلیت تطابق با میانبر ها را دارد. شما می توانید با مراجعه به settings این میانبرها را فعال و یا غیر فعال کنید .

C    نوشتن یک نامه : در هر mailbox می توانید با فشردن کلید C پنجره Compose Mail  را باز کرده و نامه مورد نظر خود را تایپ کنید .

R   پاسخ دادن به یک نامه : پس از خواندن یک پیغام با فشردن کلید R می توانید پاسخ فرستنده را بدهید .

A   پاسخ دادن به چندین نفر : اگر می خواهید جواب شما به چندین نفر فرستاده شود به جای کلید R ، کلید A را فشار دهید .

F    فرستادن یک پیغام : با فشردن کلید  F می توانید یک پیغام را به فرد دیگری forward کنید و فقط کافی است در بخش To: نام گیرنده را وارد کنید .

!     فرستادن یک پیغام به Spam folder : اگر یک mail بیهوده در Inbox خود مشاهده کردید ، کافی است بر روی آن کلیک کرده و سپس کلید علامت تعجب را فشار دهید تا آن پیغام به Spam folder فرستاده شود .

Y    خارج کردن یک پیغام از Inbox : می توانید یک و یا چندین پیغام را انتخاب کنید و سپس کلید Y را فشار دهید تا پیغام های مربوطه به آرشیو فرستاده شوند ( این کار باعث می شود تا این پیغام ها از Inbox خارج بشوند ولی باز هم قابل دسترس خواهند بود ) همچنین این میانبر در مورد Starred mailbox هم عملکرد مشابه دارد .

+    نشانه گذاری : اگر از Priority Inbox     استفاده می کنید ، با فشردن این کلید می توانید پیغام های مورد نظر خود را به عنوان پیغام های مهم نشانه گذاری کنید .

#    حذف کردن : با فشردن کلید # پیغام مورد نظر خود را حذف کنید .

G + S    دسترسی به Starred mailbox : برای مشاهده Starred mailbox می توانید از این میانبر استفاده کنید. در این box شما می توانید پیغام هایی را که با علامت ستاره نشانه دار کرده اید ، مشاهده کنید .

G + C   مشاهده لیست مخاطبین : با استفاده از این میانبر می توانید فهرست contact های خود را مشاهده کنید .

Tab + Enter   فرستادن پیغام : زمانی که پیغام خود را نوشتید با فشردن این دو کلید آن را ارسال کنید .

 ?      مشاهده میانبر ها : Gmail میانبر های فراوانی دارد. برای مشاهده تمامی آن ها کلید ? (Shift + /) را فشار دهید .

میانبرهای   Office

Ctrl + N   باز کردن یک صفحه جدید : با کمک این میانبر می توانید یک صفحه جدید و سفید باز کنید .

Ctrl + O   باز کردن برنامه های ذخیره شده : این میانبر به شما کمک می کند تا برنامه هایی که سابقأ ذخیره و save  کرده اید را باز کنید . Ctrl + O باعث می شود تا آخرین پوشه ذخیره شده به طور خودکار باز شود.

Ctrl + S    ذخیره برنامه : با این میانبر می توانید برنامه ای را که گشوده اید ، ذخیره کنید . البته در اولین مرتبه استفاده از این میانبر ، شما نیاز به وارد کردن نام برای فایل مورد نظر خود دارید . این میانبر در Gmail نیز کاربرد دارد .

Ctrl + B    Bold کردن متن : بخشی از یک متن را انتخاب کنید  و سپس این میانبر را استفاده کنید تا بخش مورد نظر به حالت Bold تبدیل شود .و فشار دادن مجدد این میانبر متن را از حالت Bold خارج می سازد .

Ctrl + I   ایتالیک کردن متن : بخشی از متن مورد نظر خود را انتخاب کنید ، این میانبر را امتحان کنید تا متن خود را در حالت ایتالیک مشاهده کنید .

Ctrl + U   underline کردن متن : برای underline کردن متن مورد نظر خود نیز می توانید از این میانبر استفاده کنید .

Ctrl + K   اضافه کردن لینک : با کمک این میانبر می توانید به متن مورد نظر خود در word ، لینک نیز اضافه کنید .

Ctrl + [or]    تغییر سایز متن :  با کمک Ctrl + [ و یا Ctrl +] می توانید سایز متن مورد نظر خود را بزرگ و یا کوچک کنید .

   Ctrl + P   پرینت گرفتن از متن : این میانبر در تمامی برنامه ها  و web page هایی که دارای قابلیت پرینت گرفتن هستند قابل اجرا است

F7       تصحیح املایی : با فشردن این کلید ،  word با کمک دیکشنری خود شروع به  تصحیح املایی و گرامری متن شما می کند

Shift + F7    استفاده از دیکشنری : لغت مورد نظر خود را انتخاب کنید  ، سپس دو کلید فوق را بفشارید تا از دیکشنری thesaurus موجود در word استفاده کنید .

Ctrl + Space   حذف هرگونه فرمت : بخشی از متن مورد نظر خود را انتخاب کنید ، سپس با استفاده از میانبر فوق تمامی فرمت های استفاده شده در متن (Bold ، ایتالیک ، hyperlink و …) را از بین ببرید .

Ctrl + Alt + S    بخش بخش کردن متن : این میانبر این امکان را برای شما فراهم می کند تا یک متن طولانی و یا فشرده را به بخش های مختلف تبدیل کنید و هم زمان تمامی متن را مشاهده کنید . برای خارج شدن از این حالت می توانید از میانبر Alt + Shift +C استفاده کنید .

Ctrl +;   اضافه کردن تاریخ : یک کادر خالی را در برنامه Excel  انتخاب کنید و سپس با استفاده از میانبر فوق ، تاریخ روز مورد نظر خود را در آن وارد کنید .

Ctrl + Shift +;    اضافه کردن ساعت : همانند میانبر قبلی ، این میانبر نیز برای اضافه کردن  ساعت در برنامه Excel   به کار می رود .

Ctrl +9   مخفی کردن اطلاعات : شما می توانید بخشی از اطلاعات موجود در برنامه Excel   را به صورت محرمانه و شخصی برای خود نگهداری کنید ، تنها کافی است بر روی اطلاعات مورد نظر کلیک کنید سپس میانبر فوق را فشار دهید . اطلاعات هنوز هم موجودند  اما مخفی شده اند !

Ctrl + Shift +9   ظاهر ساختن اطلاعات :  پس از مخفی کردن اطلاعات شاید نیاز پیدا کنید که دوباره آن ها را آشکار کنید . برای این کار بر روی بخشی که اطلاعات در آن مخفی شده اند کلیک کنید ( چرا که ممکن است آدرس دقیق اطلاعات مخفی شده را فراموش کرده باشید ) سپس از میانبر فوق استفاده کنید تا اطلاعات آشکار شوند .

کافی بود؟ نظر خود را با ما و دوستان ایرانی خود در زیر به اشتراک بگذارید…

برای مشاهده میانبرهای بیشتر به این صفحه مراجعه نمایید.