laptop+wet+www.iTafzar.net

در این مطلب قصد داریم به شما آموزش دهیم که وقتی مایعی بر روی لپ تاپ شما ریخت و آن خیس شد چگونه از سوختن دستگاه یا خرابی آن جلوگیری کنید . این آموزشی بسیار کاربردی است و هر کاربر لپ تاپی خوب است که درباره آن اطلاع داشته باشد. در ادامه مطلب با آی تی افزار همراه باشید.

پس از خیس شدن لپ تاپ یا ریختن مایعی بر روی آن چیکار کنیم؟

خیس شدن لپ تاپ

آموزش جلوگیری از خرابی و سوختن لپ تاپ پس از خیس شدن

وقتی مایعی رو لپ تاپ ریخت چیکار کنیم؟

 

۱- بلافاصله سیم لپ تاپ را از برق کشیده و باتری آن را خارج کنید.

 

۲ – تمامی کابلها و اتصالات را از لپ تاپ جدا کنید. سپس لپ تاپ را سر و ته کنید و آنقدر به این حالت نگهدارید تا همه مایعی که داخل آن شده، خارج شود.

 

۳ -مراقب باشید که مایعات به ال سی دی نرسد و هیچ تماسی با صفحه نمایش لپ تاپ پیدا نکند. به هر حال اگر مایعی را روی صفحه نمایش دیدید بدون فوت وقت آن را با یک حوله خشک کنید.

 

۴ – بسته به ابزارهایی که در اختیار دارید و مهارتهای فنی که از قبل آموخته اید، سعی کنید تا جایی که امکان دارد، تمام قطعات آن را از هم جدا کنید. پیچ های تمام قطعات خارجی را باز کنید و پوسته پلاستیکی آن را برداشته تا به مدار الکترونیکی داخل آن دسترسی پیدا کنید. شاید بتوانید پا را از این هم فراتر گذاشته، همه قطعات آن را از هم جدا کرده و آنها را درست و حسابی خشک کنید.

 

۵ – هنگام انجام این کارها، تا جایی پیش بروید که به اشکال برنخورید و به زحمت و دردسر نیافتید. میتوانید پس از این به نمایندگیها و تعمیرگاه های مجاز لپ تاپ مراجعه کنید، اما مطمئن باشید، همان اقدامات اولیه شما نیز به اندازه کافی در نجات لپ تاپ تان مؤثر بوده است.

 

۶ – توجه داشته باشید که عمل شستشوی بردهای الکترونیکی داخلی لپ تاپ به وسیله مایعات و اسپریهای مخصوص مدارهای الکترونیکی را فراموش نکنید. این کار در مورد آب آسانتر بوده و در مورد نوشیدنی های دیگر که خاصیت رسانایی بیشتری دارند و دارای جرم و حالت چسبندگی هستند، بهمراتب مشکلتر است. در این موارد، حتما یک دستکش لاستیکی دست تان کنید و یک حوله را کاملا آغشته به مایعات تمیزکننده مدار الکترونیکی کرده و همه قطعات و بردهای داخلی را به این وسیله تمیز کنید.

 

۷ – لپ تاپ را به حالت پشت و رو قرار داده و برای چند روز در یک اتاق گرم و خشک رها کنید. هر چه این زمان طولانیتر باشد برای قطعات لپ تاپ بهتر است. از بهکار بردن سشوار برای تسریع در امر خشک شدن اجتناب کنید.

 

۸ – در این مرحله؛ قطعات خشک شده لپ تاپ را سر هم کنید و پیچ های آنرا ببندید. اگر لپ تاپ تان روشن نشد به احتمال قوی دیسک سخت آن هنوز کار میکند. آنرا خارج کرده و به یک رایانه دیگر متصل کرده و دیتای درون آنرا بازیافت کنید.