ویندوز ۱۰ بر روی مک بوک جدید از مک او اس سریع تر اجرا می شود.

آی تی افزار : مک بوک جدید را دوست دارید؟ بدون شک طراحی چنین دستگاهی با روح هر فرد بازی خواهد کرد اما طرفدار مک او اس نیستید؟ بسیار خب پس خوشحال باشید زیرا این طور که به نظر میرسد مک بوک جدید برای ویندوز نیز به خوبی طراحی شد است و حتی شاهد عملکردی روان تر خواهیم بود! در ادامه همراه باشید.

Alex King، دانشجو مهندسی کامپیوتر در دانشگاه Tufts تقریبا یک ماهی را با مک بوک جدید ۱۲ اینچی سر کرده است و تا کنون نیز جزیئات خوبی را از نحوه عملکرد دستگاه در وبلاگ خودش منتشر کرده است. الکس ویندوز ۱۰ را از طریق بوت کمپ که قابلیتی تعبیه شده توسط خود اپل در دستگاه های مک بوک برای نصب ویندوز است، نصب کرد. زمانی که شما از این طریق ویندوز را نصب کنید و یا به صورت کلی توسط یک مجازی ساز، سیستم عاملی را نصب کنید تقریبا عملکرد نهایی که میتوانست بر روی یک سیستم از اول داشته باشد، ندارد برای همین نیز الکس با خود گفته به احتمال زیاد این کنجکاوی باعث هدر دادن وقتش خواهد شد. در هر صورت بالاخره ویندوز ۱۰ نصب کرد و در عین سختی برای نصب درایور ها، این کار کامل انجام شد. تا اینجا جای سوالی ندارد اما الکس کاملا شگفت انگیز شده بود. در وبلاگ خود اینگونه نوشت:

سریع است. سیستم کاملا روان است. رندر های انجام شده در ۶۰ فریم برثانیه کامل انجام خواهد شد حتی بعد از مدت کار نیز افت نخواهد داشت. عملکرد دستگاه بهتر از OS X است. اپل باید برای خود یک فکری کند و نیاز دارد انیمیشن های اجرا شده را از این یاد بگیرد. حتی من Transparency (شفافیت) را در OS X لغو کردم اما باز هم Mission Control روان اجرا نمیشود. در ویندوز ۱۰ حتی بعد از اضافه کردن Aero Glass transparency باز هم همه چیز روان بود. این حیرت آور است. اکنون لذت مک بوک جدید ۱۲ اینچی من بیشتر شده است.

http://itafzar.net/wp-content/uploads/2015/05/macbook-pro-windows-10-www.itafzar.net-02.jpg

کینگ در مورد مایکروسافت اج نیز بیان کرد این که رندر صفحات وب توسط این مرورگر خیلی راحت بود و با وجود چندین تب اصلا کندی خاصی را مشاهده نکردم. در ادامه زمانی که کینگ قصد داشت تا گیم و یا بازی جدیدی را تست کند، این قابلیت از پس مک بوک جدید و پردازنده Intel Core M درکنار ویندوز ۱۰ بر نیامد. بازی های کمی قدیمی نیز در حالت “عالی” اجرا نشده برای مثال بازی Left 4 Dead 2 در ۶۰ فریم بر ثانیه و رزولوشن ۱۲۸۰ در ۸۰۰ اجرا شد.

در زمان بازی با مک بوک جدید به یاد مدل قدیمی Nintendo GameCube و بازی Super Smash Bros افتادم. ۶۰ فریم بر ثانیه

با این اوصاف دو نتیجه گیری میتوان داشت. در ابتدا گویا OS X 10.10 Yosemite برای مک بوک جدید کامل بهینه نشده است و مورد بعدی این که ویندوز ۱۰ بسیار بهنیه و سبک طراحی شده است در نتیجه میتوان منتظر رده هایی چون مک بوک ها در دنیای ویندوز باشیم. این که ویندوز سریع تر اجرا شده است جالب بود اما در مورد بازی به نظر شخصی من اصلا مهم نیست! مک بوک جدید برای بازی ساخته نشده است و اصلا رسالت این دستگاه برای گیم و کار های گرافیکی نیست. تایپ، تایپ و باز هم تایپ! مرور وب، موسیقی و در یک کلام، وبلاگ نویسی حرفه ای! هنوز هم مک بوک برای ما جذاب است البته با سختی های خودش. نظر شما چیست؟

مورد بعدی که به ذهنم رسید ای کاش الکس باتری را نیز مورد تست قرار میداد. در تست های شخصی در مک بوک ایر ۲۰۱۴ میزان مصرف باتری در OS X 10.10 چند پله بهتر از زمان های اجرای ویندوز است البته نه ویندوز ۱۰ که همین برای ما سوال شده است.