تمامی نسخه های ویندوز

دوستان عزیز در این مقاله آی تی افزار قصد دارد تاریخچه ی ویندوز شرکت مایکروسافت را از زمان اولین نسخه ی ویندوز ( ویندوز ۱٫۰) تا آخرین نسخه که ویندوز ۸٫۱ می باشد برای شما معرفی نماید .

Windows 1.0 در تاریخ ۱۹۸۵ میلادی
 

win-history01

اولین نسخه ی ویندوز مایکروسافت که همان  Windows 1.0 می باشد، دارای برنامه های ساده و ویژگی چند وظیفه ای بود، برنامه هایی مثل Notpad  و ماشین حساب و دارای چند بازی ساده و … از جمله نرم افزارهای موجود در ویندوز ۱٫۰هستند.

 

Windows 2.0 محصول ۱۹۸۷ میلادی

win-history02

دومین نسخه ی ویندوز مایکروسافت، Windows 2.0  با کمی تغییرات و کنترل پانل همراه شد.
 
 Windows 2.1 محصول ۱۹۸۸ میلادی

win-history03

دومین نسخه ی ویندوز نسخهWindows 2.1  با کمی افزودنی ها و تغییرات و همچنین نرم افزار ساده ی نقاشی یا همان Paint همراه شد.
 
 Windows 3.0 در تاریخ ۱۹۹۰ میلادی

win-history04

سومین نسخه ویندوز مایکروسافت، Windows 3.0 دارای  ویژگی مدیریت فایل ها و برنامه ها می باشد، در این نسخه از ویندوز مدیریت برنامه ها و فایل ها جایگرین نسخه های قبلی تحت داس شده است .
 
Windows 3.1 در تاریخ ۱۹۹۲ میلادی

win-history05

آخرین نسخه ی ارتقا یافته Windows 3.0، نسخه ۳٫۱ می باشد که دسترسی ۳۲ بیت به دیسک و گزینه های شخصی سازی و بازی مین جمع کن را پشتیبانی می کند.
 
 
Windows 95 در تاریخ ۱۹۹۵ میلادی

win-history06

در ویندوز ۹۵ ظاهر و شکل ویندوز تغییر یافت، رابط کاربری و ظاهر این ویندوز نسبت به سیستم عامل های قبلی پیشرفت بسیاری داشت، ظاهر ویندوزی که در حال حاضر استفاده می کنیم نسخه ارتقا یافته این ویندوز می باشد. در این ویندوز ارتباط بین برنامه ها و همچنین گرافیک بهتر شده بود.
 
 
Windows 98 در تاریخ ۱۹۹۸ میلادی

win-history07

ویندوز ۹۸ یکی از موفق ترین ویندوز ها تا الان می باشد. این ویندوز امروزه  هم در بعضی از کامپیوتر ها قابل مشاهده است . این ویندوز با گسترش نرم افزار ها و بهبود کارایی تبدیل به یک ویندوز بسیار خوب در زمان خود شد.
 
 
Windows ME در تاریخ ۲۰۰۰ میلادی

win-history08

ویندوز ME یا ویرایش Millennium ویندوز هر چند که عمومیت پیدا نکرد ولی باز هم با ابزار ها و همچنین کارایی خوبی که داشت نسبت به نسخه های قبلی بهتر بود.
 
 
Windows XP در تاریخ ۲۰۰۱ میلادی

win-history-09

ویندوز XP پدر تمامی نخسه های ویندوز است ، حتی ویندوز ایکس پی یکی از محبوب ترین ویندوز در حال حاضر به حساب می آید . ویندوز XP حتی امروزه هم استفاده می شود بدلیل اینکه عملکرد و ابزار های آن بی نظیر است . این نسخه قبل از اینکه ویندوز ۷ به بازار عرضه شود بهترین ویندوز به حساب می آمد.
 
 
 Windows Vista در تاریخ ۲۰۰۶ میلادی

win-history10

هر چند که ویندوز Vista نتوانست عمومیت پیدا کند و مورد تأیید کاربران واقع شده باشد، دارای رابط کاربری و جلوه ی Aero خوبی است ، شفافیت در این نسخه بسیار بالا می باشد ولی تنها مسئله ای که موجب شد ویستا نتواند عمومیت پیدا کند عدم سازگاری با نرم افزار های مختلف و همچنین سرعت پایین آن بود.
 
 
Windows 7 در تاریخ ۲۰۰۹ میلادی

win-history11

هم اکنون بهترین ویندوزی که عموم کاربران از آن استفاده می کنند ویندوز ۷ می باشد . ویندوز ۷ با ویژگی و امکانات جدید همراه است . این نسخه از ویندوز بعد از ویندوز ۹۸ و XP اولین ویندوزی است که تغییرات عمده در هسته و همچنین رابط کاربری آن داده شده است. ویندوز ۷ دارای ویژگی های بی نظیر از جمله رابط کاربری قوی و ابزار هایی می باشد که موجب شده است در جابگاه بهترین ها قرار بگیرد.
 
 
Windows 8 در تاریخ ۲۰۱۲ میلادی

win-history12

ویندوز ۸ در سال ۲۰۱۲ میلادی منتشر شد . رابط کاربری این ویندوز بسیار شبیه کنگره ی D9 می باشد . این ویندوز یکی از بهترین های مایکروسافت می باشد که مایکروسافت در این نسخه تغییرات زیادی در ظاهر ویندوز داده است . این نسخه از ویندوز بیشتر برای تبلت ها طراحی شده است و برنامه ها در این نسخه در مترویی قرار داده شده اند که در تصویر بالا هم قابل مشاهده است.
Windows 8.1 در تاریخ ۲۰۱۳ میلادی
 
 windows-8.1
ویندوز ۸٫۱ که نسخه ی ارتقا یافته ی ویندوز ۸ با کمی تغییرات بیشتر می باشد در سال ۲۰۱۳ منتشر شد.که از تغییرات آن نسبت به ویندوز ۸ میتوان به اضافه شدن منوی start و تغییر در محیط مترو می باشد
 
دوستان عزیز ویندوزی که در حال حاضر از آن استفاده می کنید کدام نسخه می باشد؟
اگر تمایل به ارتقا سیستم خود داشتید کدام نسخه را به عنوان ویندوز سیستم خود انتخاب می کردید؟