mac-virus

در دنیای امروز اغلب شرکتها مدام در حال ساختن نیازهای جدید برای کاربران هستند و این کار با تبلیغات و یا ایجاد هراس انجام می شود. با اینکه اغلب کاربران تا حد زیادی میدانند این ایجاد جو روانی چیزی جز زمینه سازی برای بیزینس و سودآوری نیست اما اغلب کاربران خیلی راحت به آنها تن میدهند. با هم برخی از این موارد در مورد نرم افزارهای امنیتی بررسی می کنیم.

من باید از نرم افزارهای امنیتی پولی استفاده کنم!؟

شاید شما هم اعتقاد داشته باشید که یک آنتی ویروس و فایروال گران قیمت خیلی خیلی ایمن و ارزشمند است اما واقعیت این است که در مورد کاربران عادی (حدود ۹۹ درصد افراد) نرم افزارهای امنیتی رایگان کافی هستند. اما چرا؟

بقیه در ادامه ی مطلب

۱-اگر نرم افزارهای امنیتی را کرک میکنید باید بدانید اغلب نرم افزارهای وصله کردن و یا غیر فعال سازی تاریخ مصرف رایگان آزمایشی (Trial Reset) خود خطر امنیتی هستند! پس اگر به دنبال دزدی نرم افزار در این موارد هستید باید بدانید که راه غیر ایمنی پیش گرفته اید!

۲-داشتن یک نرم افزار پولی این احساس را میدهد که باید دیگر خیالم راحت باشد. در اغلب موارد دانستن این نکته بسیار مهم است که تنظیمات نرم افزارهای امنیتی مهمتر از برند و نام و سازنده آن است. در واقع اگر نرم افزارهای رایگان امنیتی نیز به خوبی تنظیم شوند به خوبی از پس کار خود برمی آیند و نیازی به هزینه اضافی نیست.

۳-نرم افزارهای امنیتی معروف بیشتر مورد توجه سازندگان کدهای مضر هستند و در برخی موارد نویسندگان این کدهای مضر سعی میکنند نرم افزار امنیتی را حتی غیر فعال کنند. اگرچه در ویندوزهای بعد از XP SP2 از این ماجرا توسط اخطار سیستم عامل خبردار می شوید اما بسیاری کاربران آن را جدی نمی گیرند.

۴-بسیاری از کاربران از کاهش کارایی رایانه خود در حضور نرم افزارهای امنیتی سنگین گلایه میکنند ولی از ترس خطرات، همه آن مرارتها را تحمل میکنند. واقعیت این است که خطراتی که شما را در فضای وب تهدید میکنند در اغلب نزدیک به همه موارد در حدی است که نیازی به این همه سختگیری نیست. در واقع نرم افزارهای امنیتی کار را بسیار دست بالا میگیرند و این دست بالا گرفتن موجب کاهش کارایی می شود.

اما راه حل چیست؟

۱-دانش خود را تقویت کنید. بدانید چه خطراتی شما را روی وب تهدید میکنند. آگاهی اولین قدم مقاومت در برابر خطرات است. حتی بهترین نرم افزارها نیز شما را در برابر خطرهایی که خواسته متوجه خود میکنید محافظت نخواهند کرد.

۲-از یک آنتی ویروس رایگان مانند آنتی ویروسهای زیر بهره بگیرید و خیالتان هم راحت باشد و دچار وسواس نباشید که همگی این آنتی ویروسهای ویروسهای وحشی و شایع را ردیابی میکنند. واقعاً اهمیت ردیابی یک ویروسی که طبق اعلام مثلاً یک سازنده در برخی نقاط دنیا در حد چند هزار رایانه را آلوده کرده و اغلب این رایانه ها هم حفاظت نشده بوده اند چیست؟

آنتی ویروس میکروسافت: اگر به دنبال یک انتی ویروس سبک و رایگان و بدون تحریم هستید بهترین گزینه همین Microsoft Security Essential  است. البته کاربران ویندوز ۸ به بعد آن را به طور پیش فرض در Windows Defender دارند. دانلود از اینجا انجام می شود.

آنتی ویروس رایگان Avast: اگرچه ایران توسط سرورهای این شرکت تحریم است اما می توانید از آن بهره بگیرید.

آنتی ویروس Avira

آنتی ویروس AVG: اگرچه ایران توسط سرورهای این شرکت تحریم است اما می توانید  از آن بهره بگیرید.

۳-برای بسیاری از کاربران همان فایروال ویندوز اکس پی و بعد از آن کافی است. اما اگر به دنبال یک مجموعه امنیتی بهتر هستید توصیه می شود یک فایروال رایگان مناسب به کار بگیرید. پیشنهاد ما کومودو و یا زون آلارم هستند که نسخه های رایگان مناسبی دارند.

سخن آخر اینکه مهمتر از اینکه چه نرم افزار برای ویروس یابی استفاده میکنید به روز بودن آن است. همه ما به اینترنت وصل هستیم و به روزرسانی میکنیم اما اگر انتی ویروس شما ایران را تحریم کرده است دقت کنید که در زمانهای اتصال به آنتی آن را نیز به روزرسانی کنید.

۴-بسیار بسیار مهم است که بدانید به طور روزمره با اکانت Admin کار نکنید. در همگی ویندوزهای ۲۰۰۰ و بعد از آن امکان ساختن اکانت معمولی یا Limited وجود دارد. با این کار ویندوز شما هم سرعت و دوام بهتری دارد و هم ایمنی بیشتری خواهد داشت.

۵-هرگز قابلیت User account control که ویندوزهای ویستا و بعد از آن وجود دارد را غیر فعال نکنید!

توصیه میکنیم از فضای خطرناکی که برای فروش محصولات امنیتی ایجاد شده است خارج شوید. مهمترین لازمه ایمنی رعایت موارد فوق است نه خریدن یک نرم افزار امنیتی گران قیمت!