نحوه ی ریست کردن حافظه CMOS کامپیوتر

رایانه شما برخی از تنظیمات سطح پایین نظیر تاریخ سیستم و تنظیمات سخت افزار را بر روی CMOS ذخیره می کند. این تنظیمات در منوی ستاپ بایوس پیکربندی می گردند. اگر مشکلات سازگاری سخت افزاری و انواع مختلف مشکل را تجربه نموده اید، شاید بخواهید تلاش نمایید تا CMOS را پاک کنید.

پاک سازی CMOS سبب رست شدن تنظیمات BIOS می گردد و آن را به حالت تنظمات کارخانه باز می گرداند. در بیشتر موارد برای پاک کردن CMOS می توانید از طریق منوی BIOS اقدام کنید. اما در برخی از موارد حتما باید درب کیس را گشوده و عمل پاک سازی CMOS را از طریق مادربرد و به شکل سخت افزاری انجام دهید. برای این که انجام این کارها را بیاموزید ما در ادامه مطلب روش های مختلف این کار را توضیح داده ایم.

 

استفاده از منوی بایوس

راحت ترین راه برای پاک سازی CMOS رایانه از طریق BIOS setup menu است. برای دسترسی به منوی تنظیمات بایوس رایانه خود را ریستارت کرده و سپس کلیدی که شرکت سازنده مادربرد شما برای ورود به منوی تنظیمات بایوس در نظر گرفته است را بفشارید. در اغلب مدل های مختلف مادربرد این کلیدها Delete یا F2 است. ولی با کمی دقت به پایین صفحه نمایش هنگام روشن شدن رایانه به این نکته پی خواهید برد.

اگر در صفحه نمایش نتوانستید بیابید که کدام کلید را باید بفشارید تا وارد تنظیمات بایوس شوید و دو کلید معرفی شده Delete و F2 هم کار نکردند بهتر است به سراغ دفترچه راهنمای همراه مادربرد خود رفته تا کلید مورد نظر را بیابید.

 

نحوه ی ریست کردن حافظه CMOS کامپیوتر

اکنون در BIOS به دنبال تنظیمات رست بگردید. ممکن است شرکت های گوناگون نام های گوناگونی بر آن نهاده باشند نظیر چیز هایی به این شکل: Reset to default ، Load factory defaults ، Clear BIOS settings ، Load setup defaults و یا عناوینی دیگر به این سبک و روش.

برای انتخاب گزینه ها می توانید از کلیدهای جهت استفاده کنید و برای تایید آن مورد از Enter استفاده کنید. حال بایوس شما به تنظیمات پیش فرض خود باز خواهد گشت. 

a3

نحوه ی ریست کردن حافظه CMOS کامپیوتر

استفاده از جامپر CLEAR CMOS مادربرد

تعداد زیادی از مادربرد ها دارای یک جامپر (jumper) برای پاک سازی تنظیمات CMOS می باشند. این جامپر زمانی که شما دسترسی به تنظیمات بایوس ندارید بسیار کاربردی خواهد بود. به عنوان مثال زمانی که تنظیمات بایوس رایانه توسط پسورد محافظت می شود و شما هم نمی دانید کلمه عبور چیست بسیار مفید خواهد بود.

محل دقیق این جامپر بر روی مادربرد را می توانید از دفترچه راهنمای مادربرد (رایانه) بیابید. چگونگی پاک سازی CMOS را می توانید از دفترچه راهنمای مادربرد فرابگیرید.

با این حال اصول انجام این کار در تمامی رایانه ها شبیه هم است. رایانه را خاموش کنید و ترجیحا کلید پاور را هم بزنید و سپس آن را از برق کشیده  تا کلا رایانه فاقد برق باشد. اکنون درب کیس رایانه را گشوده و به دنبال جامپر بگردید. اگر هنوز به دفترچه مادربرد مراجعه نکرده اید و یا آن را نیافته اید می توانید به دنبال کلماتی نظیر CLEAR CMOS، CLEAR، CLR CMOS، PASSWORD و یا CLR PWD  بر روی مادربرد بگردید. البته معمولا این جامپر نزدیک باتری بایوس (باتری مادربرد) می باشد و با کمی نگاه کردن به دور و بر ان می توانید آن را مشاهده کنید.

جامپر را بر روی مکان “clear” قرار دهید و سپس رایانه را به برق متصل نموده و پس از زدن کلید پشت پاور آن را روشن کنید. دوباره رایانه را خاموش نموده و جامپر را به مکان اصلی خود بازگردانید.

a4

خارج نمودن باتری CMOS

اگر مادربرد شما دارای جامپر CLEAR CMOS نبود یا می خواهید CMOS یک نوت بوک را ریست کنید و یا اصلا حوصله دردسر روش جامپری را ندارید، اغلب می توانید با خارج نمودن باتری CMOS و دوباره قرار دادن آن در جای خود تنظیمات CMOS را پاک کنید.

توجه داشته باشید قبل از انجام این کار حتما باید کابل برق و یا باتری نوت بوک را از ان جدا کنید؛ زیرا در صورتی که رایانه یا نوت بوک برق داشته باشد با خارج کردن باتری CMOS تنظیمات به حالت پیشفرض نخواهد رفت.

پس از خارج نمودن باتری CMOS پنج، شش دقیقه ای دندان روی جگر خود بزارید و سپس آن را به جای خود بازگردانید.

 

توجه داشته باشید برخی از مادربردها دارای باتری CMOS قابل جداسازی نیستند. پس فکر نکنید با زور می توانید این کار را انجام دهید!

نحوه ی ریست کردن حافظه CMOS کامپیوتر

پاک سازی CMOS همیشه باید به یک دلیل، نظیر عیب یابی مشکلات رایانه و یا فراموش کردن کلمه عبور BIOS انجام بگیرد. و هیچ نیازی نیست که بی دلیل زمانی که رایانه به خوبی خوشی در حال فعالیت است این کار را انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید