آی تی افزار : برای اولین بار در سال ۲۰۱۲ هاردهای ظرفیت بالای HGST رونمایی گردیدند. این رونمایی هنگامی رخ داد که شرکت مذکور حذف هوایی که به صورت معمول در این نوع درایو ها موجود بود موفق شده بود با جایگزینی گاز هلیوم، گنجایش این هارد دیسک ها را تا ۴۰ درصد اتقا بدهد.
شرکت HGST زیر مجموعه شرکت وسترن دیجیتال است. تحقیق و توسعه در این رابطه همچنان ادامه خواهد داشت و همچنین در سال ۲۰۱۳ عرضه هارد دیسک های بر پایه ی هلیوم ۶ ترابایتی را دیدیم و این جریان سبب شد تا در سال ۲۰۱۴ مدل های ۸ ترابایتی ارائه گردند. شرکت HGST در سال جاری مجددا ظرفیت این دسته از محصولاتش را تا میزان ۱۰ ترابایت ارتقا داد.
اخیرا نسخه نهایی از هارد هلیومی HGST با نام Ultrastar Archive Ha10 معرفی گردیده است و هدف آن دیتا سنترها به صورت مستقیم و کسب و کارهایی می باشد که مستلزم آرشیو نمودن داده هستند.

http://itafzar.net/wp-content/uploads/2015/06/hgst_10tb_hdd.jpg


حتما این سوال برایتان پیش آمده که بکار بردن هلیوم چگونه ظرفیت درایو ها را ارتقا می دهد ؟ جواب این است که به علت چگالی پایین این گاز در مقایسه با هوا این اتفاق رخ می دهد. کمتر بودن تراکم هلیوم باعث این می شود که قطعات مکانیکی هارد دیسک در زمان کار اصطکاک پایین تری داشته باشند و بدین ترتیب انرژی لازم برای کارایی آنها هم کم می شود، در این وضعیت حرارت ایجاد شده بر روی قطعات نام برده هم کم تر می گردد.
سازندگان در این شرایط از دیسک های فشرده تر و با گنجایش بالاتر برای ذخیره سازی داده استفاده می کنند و به عبارتی هاردهایی با ظرفیت بالا تولید نمایند.
این شرکت محصولاتی که بر اساس راهکارهای پیش تر اشاره شده تولید می نماید را تحت خانواده HelioSeal عرضه می کند و در آنها از شیوه ای با نام SMR یا “ضبط توفالی مغناطیسی” بهره می گیرد.
در حالت عادی داده ها بر روی پلاتر یا همان صفحه مغناطیسی هارد در مسیرهایی دایره ای با ضخامت ۷۵ نانومتر ذخیره می گردند و در میان هر مسیر فاصله‌هایی موجود است، ولی با استفاده از راه حل SMR داده ها همچون ردیف های سقف های سفالی در مسیرهایی لب به لب و کنار هم قرار گرفته و بنابراین ظرفیت هارد دیسک بسیار ارتقا می یابد.
این روش مشکلاتی را هم به دنبال دارد، مثلاً چنین درایو هایی برای کارهای روزمره با لود بالا مناسب نمی باشند و فقط برای آرشیو نمودن دیتا توصیه می شوند.
محصول ۳.۵ اینچی جدید شرکت زیر مجموعه شرکت وسترن دیجیتال است به علاوه ظرفیت بسیار بالای آن طول عمر مناسب و بسیار طولانی را ایجاد نموده و بر اساس گفته‌های سازنده مصرف انرژی آن نسبت به نمونه های گذشته به ازای هر ترابایت ۲۰ درصد کمتر گردیده.
شواهد نشانگر آن است که Ultrastar Archive Ha10 به صورت حقیقی خدمات دهندگان سرویس های کلاود و دیگر شرکت‌هایی که در راستای ذخیره سازی داده فعالیت می کنند را در نظر گرفته و نیز تلاش می کند فضای فیزیکی لازم و هزینه های آنها را به شکل چشم گیری کاهش بدهد.

http://itafzar.net/wp-content/uploads/2015/06/Ultra-Star-Hard-10-Tr-www.itafzar.net-01.jpg