در شب گذشته کمپانی بزرگ اپل از چندین محصول جدید خود رونمایی کرد که یکی از این محصولات پردازنده گرافیکی جدید AMD Radeon Pro W6600X می باشد که برای مک پرو در دسترس قرار گرفته است، اپل در این همایش اعلام کرد که هم اکنون کاربران می توانند مک پرو را با این کارت گرافیکی از شرکت AMD سفارش دهند .
طی نشست Peek performance اپل در مورد همکاری خود با شرکت AMD و معرفی ماژول های MPX توضیح داد و همچنین توضیحاتی نیز در مورد اینکه مک استودیو جدید خود با بهره‌گیری از تراشه اختصاصی این شرکت در مقایسه با مک پرو چقدر بهتر عمل می کند نیز توضیحاتی ارائه کرد .

در ادامه لازم به ذکر است که AMD Radeon Pro W6600X از ۸ گیگابایت حافظه‌ی GDDR6 بهره مند می باشد که عملکرد گرافیکی نیمه‌دقیق و دقیق آن به‌ترتیب به ۱۹٫۶ ترافلاپس و ۹٫۸ ترافلاپس می‌رسد و اما این پردازنده‌ی گرافیکی، حداکثر از چهار نمایشگر ۴K پشتیبانی می کند و چنانچه شما مایل باشید از یک نمایشگر ۵K یا دو نمایشگر ۶K پرو دیسپلی XDR نیز می توانید استفاده کنید. این پردازنده یک ماژول MPX است و از دو اسلات PCIe 2 پشتیبانی می کند. این ماژول همچنین دو اتصال DisplayPort را برای پشتیبانی از تاندربولت ۳ داخلی مک پرو، همراه با دو درگاه فیزیکی HDMI که از ۴K با نرخ ۶۰ هرتز پشتیبانی ارائه می‌دهد.

مشخصات پردازنده های گرافیکی AMD Radeon Pro W6600X

  1. حافظه‌ی پرسرعت GDDR6: تا هشت گیگابایت حافظه‌ی GDDR6 با پهنای‌باند حداکثر ۲۵۶ گیگابایت‌برثانیه
  2. حافظه‌ی نهان بی‌نهایت AMD: حافظه‌ی نهان ۳۲ مگابایتی که به‌منظور کاهش تأخیر و مصرف بهینه‌ی انرژی
  3. Visual Excellence: پردازنده‌ی گرافیکی AMD Radeon PRO W6600X با پردازش ۸K و پشتیبانی از HDR

حال لازم به ذکر است که کاربران کنونی مک پرو که از کارت گرافیک Radeon پرو ۵۸۰x رده پایین استفاده می کنند می توانند با ارتقای سیستم خود به پردازنده گرافیکی جدید Radeon pro W6600X عملکرد دستگاه خود را به صورت قابل توجهی ارتقا دهند. چنانچه تمایل به خرید مک بوک پرو با این تراشه گرافیکی جدید را داشته باشید می توان گفت که قیمت محصول برایتان چیزی در حدود ۳۰۰ دلار افزایش پیدا خواهد کرد .

و اما چنانچه شما بخواهید پردازنده‌ی گرافیکی جدید AMD Radeon Pro W6600X برای مک پرو را به تنهایی تهیه کنید باید بدانید این کارت گرافیک جدید با قیمت ۷۰۰ دلار به‌فروش می‌رسد و به خانواده‌ی W6900X، W6800X و W6800 Duo MPX اضافه می‌شود.

باید به این نکته نیز اشاره کنیم که این کارت گرافیک جدید از AMD مانند باقی پردازنده های گرافیکی این شرکت در این رده بر اساس معماری RDNA2‌ عمل می کند که می تواند برای کار و رندرهای سه بعدی و موارد مشابه مانند پردازش ویدیو توان بسیار خوبی را به نمایش بگذارد.

و همچنین در آخر اپل اعلام کرد که با تمام توان بر روی مک پرو کاملاً جدیدی که از تراشه ی کاملا اختصاصی این شرکت بهره ببرد کار می کند .