علت پایین بودن سرعت اینترنت

گله ای که اغلب کاربران در مورد سرویس اینترنتی خریداری شده خود دارند آن است که معمولا سرعت دانلودشان پایین تر از میزانی است که ISP یا شرکت ارائه دهنده آن اعلام کرده است. اما علت چیست؟

برای پاسخگویی به این پرسش بگذارید نگاهی گذرا داشته باشیم به تاریخچه شبکه‌های کامپیوتری. انتقال اطلاعات از طریق شبکه‌هایی نظیر اینترنت همواره با واحدی به نام بیت سنجیده می‌شد. یک بیت کوچک‌ترین و ابتدایی‌ترین واحد اندازه‌گیری در علم رایانه و ارتباطات دیجیتالی است که معمولا هم به صورت باینری (۰ و ۱) سنجیده می‌شوند.
سرعت این شبکه‌ها نیز معمولا با مقیاس بیت بر ثانیه (bits/seconds) سنجیده می‌شود که شکل کوتاه شده آن نیز b/s است. در ابتدا شبکه‌ها به قدری کند بودند که سرعتشان با استفاده از بیت سنجیده می‌شد اما رفته رفته با افزایش سرعت این شبکه‌ها، واحد اندازه‌گیری از بیت به کیلوبیت تبدیل شد که در واقع برابر با ۱۰۰۰ بیت می‌باشد. تقریبا کلیه کاربران اینترنت در دهه ۱۹۹۰ از مودم‌های ۵۶ کیلو بیتی استفاده می‌کردند. اما با اختراع فناوری‌های پهن باند نظیر DSL و مودم‌های کابلی سرعت این شبکه‌ها نیز افزایش یافت و این بار به جای بیت و کیلوبیت از واحد جدیدی به نام مگابیت و مگابایت بر ثانیه (MB/s) برای اعلام سرعت آنها استفاده شد.

علت کم بودن سرعت دانلود

اما از این نقطه به بعد است که محاسبه و درک قوانین کار برای غیر حرفه‌ای‌ها دشوار می‌شود. حافظه کامیپوتر با واحد بیت اندازه‌گیری نمی‌شود و در عوض واحد بایت برای این منظور به کار می رود. همانطور که گفته شد یک بیت کوچک‌ترین واحد اندازه‌گیری داده است که به شکل ۰ یا ۱ نمایش داده می‌شود. اما یک بایت واحد اطلاعات دیجیتالی است (که تقریبا در هر سیستم کامیپوتری از قبیل ویندوز، لینوکس یا OS مورد استفاده است) و از ۸ بیت تشکیل می‌شود.
عبارت دیگری که توسط متخصصین کامپیوتر و با هدف ابهام زدایی از ساختارهای مختلف اندازه‌گیری مورد استفاده قرار می‌گیرد اوکتت (Octet) نام دارد. به بیان دیگر سیستم بایتی مورد استفاده توسط سیستم عامل شما مجموعه‌ای از چندین رشته است که هر یک نیز شامل ۸ بیت می‌شوند.
خوب تصور کنید یک ارتباط پهن باند را باسرعت ۴۰ مگابیت بر ثانیه دریافت می‌کنید (که درایده‌آل‌ترین حالت ۴۰۰۰۰۰۰۰ بیت را در یک ثانیه انتقال می‌دهد). اما همانگونه که ما متوجه شدیم یک بایت شامل ۸ بیت است. سیستم عامل شما و تمامی برنامه‌های نصب شده روی آن (شامل مرورگرها، کلاینت‌های تورنت و …) همگی با بایت سنجیده شده و در فرایند انتقال داده به حساب می‌آیند.

اگر سرعت اینترنت شما را که با بیت عنوان شده به ۸ بیت تقسیم کنیم به رقمی می‌رسیم که در واقع همان سرعت دانلود به دست آمده در تست سرعت اینترنت شماست: یعنی ۴۰۰۰۰۰۰۰ بیت به ۵۰۰۰۰۰۰ بایت تبدیل خواهد شد. حال اگر این رقم را به یک میلیون تقسیم کنید، سرعت شما بر حسب واحد مگابایت عنوان می‌شود که به ترتیب برابر با ۴۰ مگابیت و ۵ مگابایت خواهد شد و حال اگر واحد ثانیه را نیز به آن اضافه نمایید به همان رقمی خواهید رسید که توسط شرکت ارائه دهنده خدمات اینترنتی شما عنوان شده است که برابر با ۵MB/s است.