مک در ویندوز

برای بسیاری از کاربران ویندوز، تجربه سیستم عامل Mac ‌تجربه‌ای عجیب و شاید کمی نگران‌کننده باشد. فضای متفاوت این سیستم عامل و ابزارهای آن برای بسیاری از کاربران غریب بوده و به همین جهت، بسیاری از تجربه این سیستم عامل خلاق و جذاب منصرف می‌شوند؛ اما هنوز هم می‌توان فضای زیبای OS X را در ویندوز تجربه کرد. البته با تم iOS ۷ برای ویندوز.

صرف‌نظر از اینکه ‌هم اپل و هم مایکروسافت در سال‌های اخیر به شدت بر ایجاد فضای مناسب در سیستم عامل‌های خود مبتنی بر نیازهای کاربران و به‌کار‌گیری عناصر زیبایی‌شناسی متمرکز بود‌ند، ‌به جرأت می‌توان گفت ‌هر کدام از این دو ویژگی‌هایی دارند که دیگری از آن بی‌بهره است.

در نتیجه اگر شما یک کاربر ویندوز هستید که برای سال‌ها‌ جز این سیستم عامل و فضای آن سیستم عامل دیگری را تجربه نکرده‌اید، شاید بد نباشد که کمی تنوع را در دستور کار خود قرار داده و اقدام به تجربه OS X در دل ویندوز کنید. این کار با ‌نصب تم مربوط به Mac با عنوان iOS۷ Skin Pack برای ویندوز امکان پذیر است

هرچند نام این بسته با نام سیستم عامل موبایل اپل رقم خورده، ‌ویژگی‌های هر دو سیستم عامل دسکتاپ و موبایل اپل را در ویندوز به همراه دارد.

دانلود و نصب این بسته هیچ مورد خاصی ندارد، جز آنکه در میانه راه نصب از کاربر در خصوص ابزارهایی که تمایل به نصب آنها دارد، پرسیده می‌شود که بهتر آن است این گزینه‌ها را بدون تغییر حفظ کنید:

تم سیستم عامل مک برای ویندوز

اما نکته مهم اینکه برای اطمینان از عدم هر گونه آسیب به سیستم عامل، بهتر‌ است پیش از نصب بسته، اقدام به ذخیره تنظیمات کنونی سیستم در قالب Restore Point کنید تا در صورت بروز هر گونه خطایی پس از نصب یا پاک کردن این بسته، بتوانید سیستم را به حالت اول بازیابی کنید.

برای این کار در منوی Start کلیک کرده و با وارد کردن عبارت Restore Point ‌روی گزینه Create Restore Point کلیک کنید. در پنجره‌ای که باز می‌شود از لیست درایو‌ها، درایو سیستمی خود را انتخاب کرده و ‌روی دکمه Create کلیک کنید تا سیستم اقدام به ذخیره تنظیمات فعلی کند. البته لازم به یادآوری است که در ابتدای نصب بسته نیز ‌خودکار اقدام به ذخیره تنظیمات فعلی می‌شود:

شبیهه سازی مک برای .یند.ز 

پس از دانلود و نصب نرم‌افزار باید اقدام به راه‌اندازی دوباره سیستم کنید که پس از آغاز به کار دوباره ویندوز با فضای متفاوتی مواجه می‌شود که همان فضای OS X است. در اولین نگاه درخواهید یافت که نوار وظیفه یا همان Taskbar معمول ویندوز به بالای صفحه منتقل شده‌ و جای آن را پنل Rocket Dockمعروف OS X گرفته است که در واقع ابزارهای اصلی OS X را در بر دارد. همچنین متوجه تغییر آیکون‌ها و نشانگر ماوس نیز خواهید شد:

mac on windows

شاید وجود دو پنل در بالا و پایین صفحه برای بسیاری از کاربران ویندوز خوشایند نباشد، در نتیجه می‌توان نوار وظیفه یا Taskbar را به حالت Auto Hide در‌آورد. برای این کار ‌روی نوار کلیک راست کنید و با انتخاب Properties وارد تنظیمات نوار شده و ‌روی گزینه Auto Hide کلیک کنید:

مک برای ویندوز

اما در پنل OS X شاهد عملکرد معمول آن و جلوه‌های ویژه خاص آن نیز خواهید بود. البته استفاده از برخی از ابزارهای معمول OS X نیاز به کمی وقت گذاشتن و سر و کله زدن با آن‌ها دارد. دقت کنید که اگر اقدام به کوچک کردن پنجره‌ها کنید، آن‌ها در سمت راست این پنل دیده می‌شوند و نه به شکل معمول در نوار وظیفه ویندوز:

مک و ویندوز

یا اینکه اگر ترجیح می‌دهید، می‌توانید با کلیک بر روی تنظیمات پنل Dock و ورود به تنظیمات آن جای و نحوه عملکرد این پنل را تغییر دهید:

سیستم عامل زیبای اپل برای ویندوز mac skin for windows - 6

یا در نهایت اگر چندان از فضای جدید لذت نبرده‌اید، می‌توانید در منوی Start و در زیر مجموعه SkinPackاقدام به حذف این تم کنید:

سیستم عمال مک 

به این ترتیب، کاربران ویندوز می‌توانند محیط سیستم عامل OS X را تا حد زیادی درک کرده و با آن آشنا شوند. هرچند این ابزار تنها یک تم برای ویندوز است، ‌قابلیت‌های خوب آن از جمله در بر داشتن برخی ‌ابزارهای اصلی OS X منجر به آن شده ‌که به عنوان یک محیط فوق‌العاده برای درک این سیستم عامل و ایجاد تنوع در دسکتاپ یا Shell معمول ویندوز تلقی شود.

لینک دانلود بسته تم از سرور اصلی