عملکرد تبلت اندرویدی

      معمولا متوجه خواهید شد که چه زمانی دستگاه اندروید شما کند شده است یا اینکه شارژ باتری دستگاه در طول روز دوام نمی آورد که با کمی عیب یابی میتوانید تبلت یا گوشی خود را در شرایط خوبی نگه دارید.

با انتشار نسخه ۲٫۳ اندروید موسوم به Gingerbread یا شیرینی زنجبیلی این سیستم عامل به دلیل ساپورت صفحاتی به بزرگی تبلت از یک سیستم عامل هوشمند فراتر رفت. بعد از آن نسخه های ۳ با نام شانه ی عسل یا Honeycomb  و ۴ با نام ساندویچ بستنی یا Icecream Sandwich بر روی این ویژگی بیشتر تمرکز کردند.

بسته به مدل دستگاه شما سیستم عامل اندروید می تواند چندین دوربین و یا حتی سنسورهای مخابراتی را کنترل کند.

شما میتوانید برنامه های مختلفی را از گوگل پلی (که قبلا اندروید مارکت نام داشت) خریداری کنید که از ماه مارس ۲۰۱۲ به بعد بالغ بر ۴۵۰۰۰۰ برنامه مختلف از بازی تا برنامه های رسانه های اجتماعی را در بر گرفته است.

البته اگر برنامه های متعددی  باز باشند یا برنامه های پس زمینه از منابع زیادی استفاده کنند از کیفیت کارایی دستگاه کاسته می شود.

اگر مدام دستگاه در حال دانلود کردن آپدیت های فیس/ بوک باشد یا تصاویر گزارش های هواشناسی را نمایش دهد از عمر باتری شما کاسته خواهد شد.

البته معمولا متوجه خواهید شد که چه زمانی دستگاه آندروید شما کند شده است یا اینکه شارژ باتری دستگاه در طول روز دوام نمی آورد که با کمی جلوگیری کردن و عیب یابی میتوانید تبلت یا گوشی خود را در شرایط خوبی نگه دارید.

تشخیص مشکلات در نحوه ی عملکرد دستگاه و اصلاح آن ها

۱- باید بفهمیم چه زمانی سیستم به کندی عمل می کند .آیا فقط وقتی در حال وب گردی هستید یا  زمانی که در حال خواندن ایمیل هستید یا زمانی که از یک برنامه ی خاص استفاده می کنید. آیا شارژ باتری دستگاه در محل کار زودتر تمام میشود یا زمانی که در خانه هستید؟

۲- بخش مدیریت برنامه ها را باز کنید تا بفهمید چه برنامه ای در حال اجراست که پردازنده را درگیر کرده است.

۳- اگر برنامه ی خاصی باشد که درصد قابل توجهی از منابع را درگیرکرده باشد باید آن را حذف کنید.

۴- با استفاده از Android’s Battery Use میتوانید گزارش مصرف باتری دستگاه خود را مشاهده کنید.

۵- برنامه هایی را که از آنها استفاده نمیکنید حذف کنید آنهایی را که لازم دارید بر روی یک کارت حافظه ذخیره کنید.

۶- پینگ گرفتن و آپدیت کردن را به حد اقل برسانید و حتی آپدیت کردن را به صورت دستی انجام دهید.

۷- فقط از ویدجت هایی که ضروری هستند استفاده کنید و از انیمیشن و عکس های متحرک در عکس های پس زمینه  استفاده نکنید.

۸- هنگامی که در حال وب گردی هستید برنامه ی فلش پلیر را غیر فعال کنید.

۹- روشنایی صفحه را کم کنید. صفحه نمایش گوشی بیشترین مصرف باتری را دارد بنابراین با کم کردن روشنایی می توان از مصرف زیاد باتری جلوگیری کرد. اگر روشنایی دستگاه  به صورت خودکار تنظیم شود سنسورهای نور محیط دستگاه مدام در حال تنظیم نور هستند اما اگر این کار به صورت دستی انجام شود در مصرف باتری هم صرفه جویی می شود.