سایت یک پسورد غیر قابل هک

پس از حادثه سال گذشته، که موجب شد هکرها به حساب ۲ میلیون از کاربران فیس بوک، توییتر و جی میل دسترسی پیدا کنند ، بنظر می رسد اکثر کاربران در انتخاب یک رمز عبور امن و مطمئن دارای مشکل هستند.در این مقاله قصد داریم در مورد چگونگی انتخاب یک پسورد امن و مطمئن با شما صحبت کنیم.پس در ادامه ی مطلب با سایت آی تی افزار همراه باشید.

 

این مقاله شامل ۴ قسمت زیر می باشد که پیشنهاد میکنیم همه ی قسمت ها را مطالعه نمایید

  • باید ها و نباید هایی که در هنگام انتخاب یک رمز عبور امن میبایست به آن ها توجه نماییم
  • تکنیک های انتخاب رمز عبور مناسب برای عدم فراموش شدن آن ها
  • بررسی امنیت پسورد
  • برنامه های مدیریت پسورد

 

 

باید ها و نباید هایی که در هنگام انتخاب یک رمز عبور امن میبایست به آن ها توجه نماییم:

نکته ی عمومی: در پسورد خود حتما از عدد + حروف + حروف بزرگ لاتین

 

  • باید ها:

۱- یک پسورد خوب باید دارای حداقل ۸ کاراکتر باشد.

۲- هنگام انتخاب کلمه ی عبور سعی کنید از اعداد و کاراکتر های symbol نیز استفاده نمایید.(به عنوان مثال : !, $, #, % )

۳- از حروف بزرگ لاتین در رمز خود به صورت غیر متناوب استفاده نمایید.(مانند: ItAfzAr )

۴- برای حساب های کاربری دیگر خود ، از رمز های عبور متفاوت استفاده کنید.در صورتی که یکی از حساب های شما به خطر بیفتد ممکن است حساب های دیگر شما نیز در معرض خطر قرار بگیرد.

۵- در صورت وجود صفحه کلید مجازی حتما از آن استفاده نمایید.صفحه کلید مجازی اجازه نمی دهد برنامه های keylogger پسورد شما را ضبط کنند.

۶- برای حساب های کاربری دیگر خود ، از رمز های عبور متفاوت استفاده کنید.در صورتی که یکی از حساب های شما به خطر بیفتد ممکن است حساب های دیگر شما نیز در معرض خطر قرار بگیرد.

۷-  استفاده ترکیبی از دو واژه غیر مرتبط. (مانند Marsdesk )

 

  • نباید ها:

۱- هرگز در کلمه های عبور خود تنها از حروف یا اعداد استفاده نکنید.سعی کنید کلمه ی عبور خود ترکیبی باشد

۲- در کلمه های عبور خود هرگز از نام و نام خانوادگی،نام اعضای خانواده،آدرس،تاریخ تولد و هرچیزی که معنا و مفهموم خاصی را به شما نسبت می دهد استفاده نکنید.

۳- از کلماتی که در فرهنگ لغت یافت می شوند استفاده نکنید.در صورت استفاده می توانید به جای بعضی از کاراکتر ها از اعداد استفاده نمایید.به عنوان مثال به جای کاراکتر O در عبارت word می توانید از عدد ۰ استفاده نمایید.

۴- در پسورد های خود از اسامی عمومی و شناخته شده استفاده نکنید. مانند (Harry_Potter)

۵- از شماره تلفن خود هرگز برای کلمه ی عبور استفاده نکنید

۶- در این قسمت ۱۵ تا از شایع ترین کلمه های عبور نامناسب استفاده شده توسط کاربران قرار داده ایم.در صورتی که کلمه ی عبور شما یکی از مثال های زیر می باشد،پیشنهاد می کنیم سریعا آن را تغییر دهید.

 

 123456

۱۲۳۴۵۶۷۸۹

password

admin

۱۲۳۴۵۶۷۸

۱۲۳۴۵۶۷

۱۱۱۱۱۱

۱۲۳۱۲۳

۱۲۳۴۵۶۷۸۹۰

۰۰۰۰۰۰

abc123

۱۲۳۴

iloveyou

aaaaaa

۶۵۴۳۲۱

۷- در کلمه های عبور خود از کارکتر های فارسی استفاده نکنید.زیرا مکان بعضی از کاراکتر ها در برخی سیستم ها متفاوت می باشد


تکنیک های انتخاب رمز عبور مناسب برای عدم فراموش شدن آن ها:

همانطور که می دانید یکی از چالش هایی که ممکن است پس از انتخاب یک رمز عبور پیچیده برای شما پیش بیاید ، فراموش شدن آن رمز عبور می باشد.در این قسمت سعی میکنیم چند تکنیک و نکته را به شما آموزش دهیم که با استفاده از آن بتوانید پسورد هایی بسازید که غیر قابل فراموش شدن باشند.

 

  • استفاده از کتاب های مورد علاقه:

تکنیک جلوگیری از فراموش شدن رمز

یکی از تکنیک های مناسب و جالب برای انتخاب رمز عبور،استفاده از کتاب مورد علاقه ی خود می باشد.شما می توانید با استفاده از شماره صفحه ی کتاب خود،پاراگراف،شماره ی سطر و یک کلمه موجود در صفحه ی مشخص شده یک کلمه ی عبور بسازید.

به عنوان مثال کتاب مورد علاقه شما ، کتاب " الیور تویست " می باشد.سپس شما به صورت تصادفی به صفحه ی ۱۰۹ کتاب مراجعه می کنید و در این صفحه کلمه ی “ ظرافت " توجه شما را جلب می کند.بیشتر دقت میکنید و متوجه می شوید کلمه ی ظرافت ، چهارمین کلمه ی سطر ۳۳ این صفحه می باشد.به همین سادگی رمز پایه ی شما می تواند ۱۰۹zerafat334 باشد.

حال شما میتوانید با کمی تغییرات در رمز پایه مانند جابه جایی مکان اعداد و یا استفاده از برخی از نمادها یک کلمه ی عبور امن و قوی بسازید.

به عنوان مثال : ۴zerafaT$109##

(در مثال بالا با استفاده از نگه داشتن کلید Shift و تایپ عدد ۳۳ ، کاراکتر ## بوجود آمد )

در صورتی که میخواهید مطمئن شوید که کلمه ی عبور خود را فراموش نمی کنید، می توانید با یک مداد روی کتاب خود (در کامپیوتر خود هرگز پسوردی را یادداشت ننمایید) علامت گذاری نمایید.

* بزودی قسمت تکنیک های رمز عبور را در یک مطلب جداگانه بر روی وب سایت آی تی افزار قرار می دهیم.

 

بررسی امنیت پسورد:

افزایش امنیت کلمه ی عبور

پس از اینکه رمز عبور خود را انتخاب نمودید، می توانید با مراجعه به سایت HowSecureIsMyPassword میزان امنیت آن را بررسی کنید.این سایت به شما خواهد گفت که چه مدت می توانید از این پسورد برای حساب های خود استفاده نمایید.همچنین این سایت به شما راهنمایی می کند که چگونه میتوانید امنیت پسورد خود را بهبود ببخشید.

 

برنامه های مدیریت پسورد:

یکی دیگر از نکات امنیتی که می توانیم به این مطلب اضافه نماییم.استفاده از برنامه های مدیریت پسورد مانند KeepassLastpass یا ۱Password .این برنامه ها به شما کمک می کند تا با استفاده از یک رمز عبور ، بقیه ی کلمه های عبور خود را مدیریت کنید،همچنین می توانید با استفاده از این برنامه ها یک کلمه ی عبور امن تولید نمایید و …

برای دریافت این برنامه ها می توانید به سایت اصلی این برنامه ها مراجعه نمایید.همچنین این برنامه ها را از سایت های ایرانی نیز می توانید دریافت نمایید.

 

ترجمه و گردآوری توسط وبسایت آی تی افزار