۴ دلیل برای آنکه بدانید روت کردن گوشی یا تبلت اندرویدی‌مان، اشتباه است!

دلایل اشتباه بودن روت کردن تبلت یا گوشی اندرویدی:

مدت‌ها است که کاربران سیستم عامل اندروید برای انجام کارهایی که به‌صورت پیش‌فرض نمی‌توانسته‌اند در این سیستم عامل انجام دهند، دیوایس یا محصول اندرویدی خود را روت می‌کنند. البته این ویژگی‌ از سوی گوگل در سیستم عامل اندروید تعبیه شده است تا کاربران را مجاب سازد که به روت کردن محصول خود روی آورند اما به‌راستی که چه نیازی به انجام این کار داریم؟!

آیا با روت کردن تبلت یا تلفن همراه‌مان، دروازه‌ گسترده‌ای از برنامه‌های جالب و کاربردی به سوی‌مان گشوده می‌شود؟! در ادامه با آی‌تی‌رسان همراه باشید تا به پاسخ این پرسش دست یابید…

۴ دلیل برای آنکه بدانید روت کردن گوشی یا تبلت اندرویدی‌مان، اشتباه است!

۱- غیرفعال کردن برنامه‌های پیش فرض سیستمی

خوشبختانه در نسخه‌های جدید سیستم عامل اندروید این امکان به‌وجود آمده است تا کاربران بتوانند برنامه‌های سیستمی را که به آن نیازی ندارند، غیرفعال نمایند. غیرفعال کردن برخی از برنامه‌های سیستمی که آن‌ها را اصطلاحا bloatware می‌گوییم، باعث می‌شود تا میزان فضای آزاد رم افزایش یابد. البته ممکن است که برخی از سازندگان این ویژگی را در محصولات هوشمند اندرویدی خود، غیرفعال کرده باشند.

برای غیرفعال کردن برنامه‌های پیش‌فرض سیستم عامل اندروید، بخش “تنظیمات” را باز کرده و اپلیکیشن‌ها را انتخاب نمایید. هم‌اکنون می‌توانید برنامه‌ی سیستمی را که احتیاجی به آن ندارید، غیرفعال یا “Disable” نمایید. گزینه غیرفعال کردن، ممکن است برای تمام برنامه‌های پیش‌فرض سیستمی در دسترس نباشد اما شما می‌توانید بسیاری از برنامه‌ها را از جمله تقویم، گالری و حتی ساعت را غیرفعال کنید. با این اوضاف، آیا بازهم باید تلفن همراه یا تبلت خود را برای حذف برخی از برنامه‌های سیستمی روت کنیم؟!

دلایل اشتباه بودن روت کردن تبلت یا گوشی اندرویدی

۲- غیرفعال کردن اطلاع‌رسانی‌های نوار اعلانات

در حالی که هنوز برای به‎‌دست گرفتن کامل کنترل فعالیت‌های برنامه‌ها نیاز به روت کردن گجت اندرویدی خود داریم، اما بدون روت کردن آن‌هم می‌توانیم بر بخش کوچکی از فعالیت اپلیکیشن‌ها نظارت داشته باشیم. اما چگونه؟!

در سیستم عامل اندروید این امکان به‌وجود آمده است تا بتوانید اطلاع رسانی‌های برنامه خاصی را در نوار اعلانات یا  notification Bar غیرفعال نمایید. این ویژگی برای برنامه‌هایی مفید است که تبلیغات فراوانی را نشان می‌دهند یا برای انجام فعالیتی خاص، پیغام‌های گوناگونی را برروی نوار اعلانات از خود برجای می‌گذارند.

دلایل اشتباه بودن روت کردن تبلت یا گوشی اندرویدی

۳- رمزگذاری اطلاعات

در سیستم عامل اندروید گوگل قابلیت بسیار جالبی گنجانده شده که به کمک آن می‌توانید برروی اطلاعات خصوصی خود، رمزنگاری نمایید. هنگامی که این قابلیت فعال باشد و زمانی که گجت‌تان را روشن نمایید، شما باید رمز خود را برای دسترسی به اطلاعات کارت حافظه یا حافظه داخلی وارد کنید. درصورتی که رمز عبور خود را فراموش کرده‌اید، شما باید تلفن همراه با تبلت خود را فکتوری ریست نمایید و این یعنی، از دست دادن تمام اطلاعات شخصی‌‌تان( یک فاجعه به‌تمام معنا)!

اگرهم دیوایس شما خدایی ناکرده به سرفت برده شود، سارق برای دست‌یابی به اطلاعات خصوصی‌تان نیاز به رمزگشایی آن‌ها دارد. برای رمزگذاری فایل‌های خود، می‌توانید به بخش تنظیمات گوشی همراه خود مراجعه کرده و گزینه “Security” را انتخاب نمایید. سپس گزینه ” Encrypt tablet or Encrypt phone ” را لمس کنید( البته من هرچه قدر گشتم این چنین گزینه‌‌ای را پیدا نکردم!)  دقت داشته باشید که این فرآیند ممکن است کمی طول بکشد. بازهم نیازی می‌بینید که برای نصب یک اپلیکیشن رمزگذاری، تلفن همراه یا تبلت خود را روت نمایید؟!

دلایل اشتباه بودن روت کردن تبلت یا گوشی اندرویدی

۴- اتصال به VPN

اگر می‌خواهید که تلفن همراه یا تبلت خود را به شبکه VPN وصل کنید، نیازی به روت کردن آن و نصب یک برنامه مخصوص برای این‌کار ندارید. برای این‌که گجت اندرویدی‌تان را به شبکه VPN متصل کنید، به بخش تنظیمات مراجعه کرده و در قسمت Wireless & Networks، آن را انتخاب نمایید. اکنون می‌توانید چندین پروفایل را برای اتصال به شبکه VPN خود، بسازید.

 

 در کل باید اذعان داشت که روت کردن یک تلفن همراه یا تبلت زمانی که هنوز خودمان نمی‌دانیم آن‌را برای چه روت می‌کنیم، امری اشتباه و تاثیر پذیرفته از افکارغلط دیگران است. روت کردن یک گجت علاوه بر مزایای بسیاری که دارد، خطرات ناگوار و محتمل بسیاری را نیز با خود به همراه خواهد داشت؛ بریک شدن ناگهانی، افزایش میزان دسترسی برنامه‌های مخرب به برنامه‌های سیستمی و … که گفتن آن‌ها در این مقاله نمی‌گنجند. با این حال توصیه می‌کنیم در صورتی که می‌خواهید به هردلیلی تلفن همراه یا تبلت خود را روت نمایید، اول بدانید که هدف‌تان از روت کردن آن چیست و برای چه آن‌را روت می‌کنید. به‌یاد داشته باشید که برای تجربه بسیاری از ویژگی‌های سیستم عامل اندروید، نیازی به روت کردن آن نداریم چراکه راه‌هایی برای دست یافتن به آن ویژگی‌ها بدون روت کردن دیوایس‌مان از طریق نصب برنامه‌های متفاوت کاربردی، فراهم شده است!