امروزه یکی از بهترین روش ها برای چاپ کردن موارد مختلف، چاپ دیجیتال می باشد که در این مطلب می خواهیم به صورت مختصر و مفید توضیحاتی درمورد آن بیان کنیم. امیدواریم مورد توجه شما قرار بگیرد. با ما همراه باشید.

یکی از روش هایی که به راحتی می تواند تصاویر دیجیتالی را با محصولات چاپی تبدیل کند، چاپ دیجیتال می باشد. اغلب از چاپ دیجیتال برای تیراژ های تعداد پایین به صورت حرفه ای به وسیله نشر رومیزی و سایر منابع دیجیتال و با استفاده از چاپگرهای جوهر افشان، لیزری یا لارج فرمت قابل انجام می باشد.

هزینه های چاپ دیجیتال نسبت به چاپ سنتی مانند چاپ افست بسیار بالاتر می باشد اما در عوض در چاپ دیجیتال دیگر نیازی به هزینه های خرید پلیت های چاپ نیست و در صئرتی که تعداد کم مد نظر باشد، جبران خواهد شد.

قابل ذکر است که در چاپ دیجیتال می توانید بعد از تیراژ محدود بلافاصله درخواست چاپ بفرستید  و همچنین این قابلیت را دارد که محتوا و تصاویر هر برگه را به صورت جداگانه تغییر دهید.

از آنجایی که برای چاپ دیجیتال نیروی انسانی کمتری مورد نیاز می باشد و همچنین دستگاه های چاپ کیفیت بهتری را ارائه می دهند، هزینه های هر برگ در این روش بسیار پایین آمده به طوری که حتی می تواند با هزینه های چاپ افست رقابت کند.

نکته : به طور کلی منظور از چاپ دیجیتال در حال حاضر در بازارهای چاپ، اکثرا  چاپ تونری به وسیله چاپگرهای لیزری حرفه‌ای بر روی کاغذ های مختلف می باشد.

انواع چاپ دیجیتال با توجه به روش کار

چاپ دیجیتال انواع مختلفی دارد که بر اساس روش کار آن ها را در زیر بیان خواهیم کرد:

  • روش چاپ دیجیتالی الکتروفتوگرافی: از جوهر‎ها‎ی مایع، مرکب و یا جامد پودری برای چاپ دیجیتالی الکتروفتوگرافی استفاده می شود.
  • روش چاپ دیجیتالی نوری یا پرتوی: در این روش به وسیله تابش اشعه های نوری روی کاغذهای حساس به نور، محتوای مورد نظر چاپ می شود. این روش در دو گام چاپ و ظهور انجام می شود.
  • روش چاپ دیجیتال تصعید رنگ: در این روش از چاپ دیجیتال سرعت و کیفیت بالاست و مواد رنگی روی یک سری سلفون قرار می‎گیرند که پرتوهای مختلف مانند ماتریس‌های حرارتی و لیزر،‌ رنگ را از روی نوارهای سلفون بخار و  سپس روی سطح مد نظر چاپ می کنند.
  • روش چاپ دیجیتال مارکرهای لیزری: اما روش آخر به این صورت است که سطوح مد نظر برای چاپ چاپ باید حساس به حرارت باشند تا حرارت ناشی از ماتریس‎ها‎ی حرارتی و لیزر یا با ایجاد فعل و انفعالات شیمیایی روی سطح کاغذ حساس، روند چاپ طی شود.

تفاوت اساسی چاپ دیجیتال و چاپ سنتی

تفاوت های اساسی زیادی بین چاپ دیجیتال و چاپ سنتی وجود دارد که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد.

  • هزینه چاپ در چاپ دیجیتال برای هر برگه یک مقدار ثابت است و به تعداد نسخه های چاپی بستگی ندارد.
  • فرایند چاپ دیجیتال بخاطر حذف شدن مراحل مقدماتی قبل از چاپ لیتوگرافی، زمان کمتری را نیاز دارد.
  • هزینه چاپ سیاه و سفید در روش دیجیتال کم می باشد.
  • شما می توانید در هر دور چاپ از چاپ دیجیتال متن و تصویر را تغییر دهید، زیرا از پلیت برای چاپ استفاده نمی شود.
  • در چاپ دیجیتال مواد باطله مثل کاغذ و مواد شیمیایی کمتر می شوند.

امروزه شرکت های چاپ دیجیتال زیادی در سراسر کشور مشغول به فعالیت هستند که یکی از فعال ترین آن ها شرکت آرته چاپ می باشد. این شرکت با اسفاده از دستگاه های چاپ دیجیتال حرفه ای و نسل جدید اقدام به دریافت سفارش چاپ شما کاربران عزیز به صورت آنلاین نموده است. هدف شرکت آرته چاپ این است که علاوبر کیفیت بالای چاپ و سرعت تحویل آن، خدمات تکمیلی بعد چاپ دیجیتال مانند  سلفون، فنر دوبل، چسب گرم، مفتول لوپ و ساده، برش ، خط تا و… را نیز به مشتریان خود ارائه دهد. برای مشاهده اطلاعات بیشتر درمورد چاپ دیجیتال و چاپ کاتالوگ  و همچنین استفاده از سایر خدمات به سایت آرته چاپ www.artechap.com مراجعه نمایید.