آی تی افزار: برخی از پی سی های مایکروسافت و همچنین لپ تاپ مایکروسافت سرفیس با ویندوز ۱۰ در حالت S Mode عرضه خواهند شد. کامپیوترهایی که از ویندوز ۱۰ در حالت اس مود استفاده می کنند فقط از فروشگاه مایکروسافت ( Microsoft Store ) قادر به دانلود نرم افزار می باشند. اما شما می توانید از حالت S Mode هر لحظه که تمایل داشتید خارج شوید.

حالت S Mode ویندوز ۱۰ چیست؟

ویندوز ۱۰ در S Mode سیستمی با محدودیت بیشتر و قفل شده می باشد، در این حالت شما فقط از فروشگاه مایکروسافت می توانید نرم افزار بر روی کامپیوتر خود نصب نمایید و همچنین فقط با مرورگر مایکروسافت اِج ( Microsoft Edge ) قادر به گردش در اینترنت هستید.

مایکروسافت با S Mode در ویندوز سرعت، استقامت و امنیت را هدف قرار داده است. هنگامی شما صرفاً از مایکروسافت استور توانایی دانلود نرم افزار داشته باشید طبیعتاً بدافزارها نمی توانند بر روی کامپیوتر شما ران ( اجرا ) شوند، همچنین نرم افزارهایی که نامعتبر هستند و سرعت کامپیوتر شما را کاهش می دهند نیز از بازی حذف خواهند شد. در نظر داشته باشید از لحاظ امنیتی دیگر به مشکلاتی از قبیل بدافزارهای هک دستگاه، جاسوسی و سوء استفاده از سخت افزار شما نیز تا حد زیادی برنخواهید خورد.

یکی از ویژگی های دیگر S Mode که شاید از معایب آن باشد، تحمیل موتور جستجوگر بینگ / Bing است. در S Mode و بر روی مرورگر شما یعنی Edge شما صفحه خانگی و اصلی بینگ را خواهید داشت و نکته اینجا است که شما قادر به تغییر آن به گوگل یا … نمی باشید.

غیر فعالسازی حالت S Mode ویندوز ۱۰:

در صورتی که کامپیوتر شما از ویندوز حالت S MODE استفاده می کند شما بدون پرداخت هیچ هزینه ای قادر به تغییر آن به حالت عادی می باشید، اما در نظر داشته باشید که این فرآینده فقط و فقط یکبار قابل انجام دادن بوده و زمانی که شما ویندوز ۱۰ خود را از S Mode خارج نمایید دیگر راه برگشتی به آن نخواهید داشت. همچنان دلیل یک طرفه بودن این تصمیم را بصورت کامل از سمت مایکروسافت درک نکرده ایم اما پیش بینی شخصی بنده به دلیل تغییر سیستم های امنیتی است که طبیعتاً پس از خارج شدن از حالت ایمن، نمی توان آن را به استانداردهای لازم در S Mode برگرداند.

نحوه بررسی حالت S Mode شما در ویندوز ۱۰:

برای اینکه بفهمیم آیا ما در حالت S Mode ویندوز ۱۰ می باشیم بایدبه مسیر زیر بروید:

Settings > System > About

در این صفحه به بخشی از آن بروید که نوشته “Windows Specifications” و در زیر این بخش ادیشن ( Edition ) یا نسخه ویندوز شما را نوشته است. اگر نسخه ویندوز ۱۰ شما Windows 10 Pro in S Mode بود بدانید که شما از این حالت دارید استفاده می کنید در غیر این صورت شما از S Mode در ویندوز خود پشتیبانی نمی کنید یا حداقل در حال استفاده از آن نمی باشید و آن را غیرفعال کرده اید.

نظر شما درباره ویندوز ۱۰ در حالت S Mode چیست؟ آیا شما نیز یکی از کاربران این سیستم عامل ایمن و محدود خواهید شد؟