اینستاگرام یکی از پرمخاطبترین شبکه های اجتماعی جهان است که در بین فارسی زبانان نیز رتبه اول را دارد. طبیعتاً با این حجم از کاربر، جابه جایی های مالی و ارزشگذاری هایی بر روی اکانت های اینستاگرام که مخاطب دارند به وجود خواهد آمد که این امر دور از چشم هکرها نخواهد ماند. این روزها روش های زیادی برای بدست آوردن دسترسی و پسورد اکانت اینستاگرام کاربران وجود دارد که ما در رسانه فناوری آی تی افزار به نحوه روبرویی با آن ها می پردازیم. در ادامه مطلب همراه باشید.

آموزش روش های جلوگیری از هک اینستاگرام:

در مرحله اول و شروع کار لازم به ذکر است که از پسوردهای ساده شامل کلمات عمومی و معمولی مثل ( نام خودتان، فامیلی، عبارات مرتبط با شما ) استفاده نکنید. پسورد باید بی ربط و با فرکانس امنیتی بالا باشد که شامل عدد + حروف بزرگ + حروف کوچک + کارکتر است. شاید با خودتان فکر کنید که این پسوردها را نمی توان حفظ کرد و بله درست فکر می کنید! این پسوردها برای حفظ کردن نمی باشند و شما باید آن را در نوت خود یا حتی بر روی کاغذ نگهدارید. هکرها با استفاده از سیستم های کمبو پسورد لیست و ابزارهای هک اینستاگرام قادر به امتحان یک سری کلمات مرتبط با شما به عنوان پسوردتان هستند، تفاوت در این قسمت که آن ها با ربات هزاران بار این پسوردها را تست می کنند که ممکن است هر لحظه در صورتی که پسورد شما ساده باشد به عبارت و رمز عبور درست دست یابند.

مرحله دوم که بسیار مهم است عدم استفاده از هر اپلیکیشنی است که در مارکت ها و … مشاهده می کنید ( اپلیکیشن های متصل به API اینستاگرام ). این روزها بسیاری از افراد و شرکت ها اپلیکیشن های متصل به api اینستاگرام را می سازند تا ابزاری افزون بر امکانات اینستاگرام به شما ارائه دهند. مثل اپلیکیشن های جذب فالوور، بررسی افرادی که آنفالو کرده اند، دانلود از اینستاگرام و … که مطمئناً دیده اید. این اپلیکیشن ها را هر شخصی با کمی تخصص در حوزه برنامه نویسی می تواند بسازد و نیازمند اعتبار خاصی نمی باشد. لذا در صورتی که شما یوزرنیم و پسورد خود را در این اپلیکیشن ها وارد نمایید مطمئناً ریسکی نسبت به حساب کاربری شما حساب می شود. ترجیحاً اگر نیازمند این نوع اپلیکیشن ها هستید از نسخه های معتبر و با نصب و ستاره تعداد بالا استفاده نمایید.

مرحله سوم فعالسازی Two Factor Authentication که بسیار نکته مثبت و مهمی است و درصد زیادی از روش های هک را پوشش می دهد. اگر آشنایی ندارید با روش انجام این کار ما پیش از این در رسانه فناوری آی تی افزار نحوه فعالسازی ورود دو مرحله ای را آموزش داده بودیم که از این لینک قادر به یادگیری آن خواهید بود.

مرحله چهارم یکی از مواردی است که بسیاری از کاربران به آن توجه نمی کنند! که اکثریت اکانت های بزرگ و پیج های بزرگ با آن هک  می شوند. ایمیل و موبایل شما. همانطور که می دانید در ثبت نام اینستاگرام صرفاً ایمیل شما مهمترین اتصال شما به این شبکه است و روشی برای بازیابی پسورد اکانتتان، لذا اگر این موارد را در ایمیل خود رعایت نکرده باشید مطمئناً علاوه بر هک و دسترسی به اکانت اینستاگرامتان شما ایمیلتان را هم از دست خواهید داد. که بسیار بازگرداندن صفحه شما را سخت خواهد کرد.

و اما موبایل شما… روش هکرهای حرفه ای! حمله مستقیم به موبایل کار سختی نیست مخصوصاً اگر شما از سیستم عاملی مثل اندروید استفاده نمایید که دست هکرها را بسیار باز گذاشته است. حفظ امنیت موبایل در کل کار سختی است اما بسیاری از سایت ها پکیج های امنیتی ارائه می دهند که بصورت کامل امنیت موبایل شما را پوشش خواهد داد و گزارش کاری از تمامی اتفاقات بدست خواهید آورد. این پکیج ها شامل مواقع ضروری نیز می باشند بطور مثال اگر گوشی شما دزدیده شود با استفاده از حساب کاربری خود در این سایت ها می توانید آن را هر جای جهان که باشد پیدا کنید. نمونه سایت های معتبری که پکیج های امنیتی موبایل را ” رایگان ” ارائه می دهند:

http://amniat.filimino.com

همین 4 متود بصورت کلی اکانت شما را ایمن می کند و از این مراحل به بعد نیز نرم افزاری که از آدرس بالا دانلود کرده اید در کنار شما خواهد بود تا کسی قادر به هک کردن اکانت اینستاگرام شما نباشد.

دیدگاهتان را بنویسید