با سلام خدمت همراهان عزیز آی تی افزار امروز می خواهیم درباره اینکه چگونه می توانید در ویندوز ۱۰ ، ۸ و ۷ دو تا از درایوهای خود را بایکدیگر ترکیب و ادغام کنید تا مانند یک درایو شوند با شما صحبت کنیم ، پس لطفا در ادامه با ما همراه باشید .

گاهی اوقات در هنگام نصب سیستم عامل ویندوز در کامپیوتر و لپ تاپ هارد درایو را به پارتیشن های مختلف تقسیم می کنیم اما احتمال دارد که بعدها از تقسیم بندی درایوها راضی نباشیم. اما باید بدانید که شما می توانید به راحتی دو درایو را با هم ترکیب کنید و فضای هارد دیسک خود را به هر شکلی که می خواهید تقسیم بندی کنید.

ترفند ترکیب دو پارتیشن در ویندوز ۷ ، ۸ و ۱۰

معمولا در زمان خرید و راه اندازی یک کامپیوتر جدید فروشنده هارد درایو را برای شما پارتیشن بندی می کند و آن را به درایوهای کوچک تقسیم می کند گاهی ممکن است تعداد این درایوها زیاد باشد و در حجم های کم قرار گرفته شده باشند و شما بعد از مدتی احساس کنید که می خواهید بعضی از آن ها را با هم ترکیب کنید در ادامه ما چند راهکار را برای شما در نظر گرفتیم تا بتوانید اینکار را انجام دهید :

راهکار ترکیب کردن دو درایو و پارتیشن در کامپیوتر

شما برای ترکیب دو درایو با هم در ویندوز ۱۰ و.. نخست باید با حذف یک پارتیشن شروع کنید. ابتدا شکا باید پارتیشنی را که می خواهید حذف کنید، خالی کنید. تمامی فایل های موجود در آن حذف می شوند پس اطلاعات را در درایو دیگر و یا حافظه های خارجی قرار دهید. بعد از اینکه پارتیشن آماده شد، ابزار مدیریت دیسک را باز کنید. برای انجام این کار کلید های Win+R را فشار دهید و عبارت diskmgmt.msc را وارد کنید و اینتر را بزنید.

برای شروع دو پارتیشنی را می خواهید ترکیب کنید انتخاب کنید. برای مثال فرض می کنیم که ما می خواهیم پارتیشن OS (C:) و DATA (D:) را با هم ترکیب کنیم. به این نکته مهم دقت داشته باشید که دو درایو باید مجاور یکدیگر باشند و در غیر این صورت، این روش کار نخواهد کرد. سپس بر روی پارتیشنی که قصد حذفش را دارید راست کلیک کرده و گزینه Delete Volume را انتخاب نمایید.

دقت داشته باشید که با زدن این دکمه تمامی فایل های شما پاک خواهد شد پس همانطور که اشاره کردم حتما پیش ار این بک آپ تهیه نمایید.

در ادامه روی پارتیشن بعدی که می خواهید آن را با حجم پارتیشن قبلی ترکیب کنید انتخاب نمایید. و پس از زدن راست کلیک، روی گزینه Enlarge Volume کلیک کنید.

حال گزینه های موجود را انتخاب کنید و مقدار فضا را به حداکثر فضای موجود برسانید. این فضای اضافه پس از حذف پارتیشن قبلی و به همان اندازه قابل مشاهده خواهد بود.

پس از انجام این کار تغییرات به صورت فوری اعمال خواهد شد و شما آن را مشاهده خواهید کرد.

بهره گیری از لینک های نمادین برای ترکیب دو پارتیشن هارد دیسک

در روش دوم شما می توانید از لینک های نمادین که مثل کلید های میانبر عمل می کنند برای ادغام دو درایو در ویندوز ۸ و.. استفاده کنید. اینکار به این شکل انجام می شود که شما یک پوشه در درایو ایجاد کرده و لینک پوشه آن را در درایو دیگر خود قرار می دهید. در این روش شما به محتویات داخل پوشه در درایوی که فقط لینک یا پوشه نمادی وجود دارد، دسترسی خواهید داشت. شما با این کار بر خلاف استفاده از میانبر، به شکلی سیستم خود را گول می زنید و برای برنامه ها واقعی نبودن پوشه نمادین تشخیص داده نخواهد شد.

به عنوان مثال اگر از Steam استفاده می کنید، باید تمام بازی ها را در پوشه مورد نظر قرار دهید. اما چنانچه شما می خواهید بازی های بیشتری داشته باشید و در آن درایو فضای کافی ندارید، این راهکار وجود دارد که بازی ها را در درایو دوم قرار دهید و لینک های نمادین را در درایو اول قرار دهید و به راحتی از طریق استیم بازی های خود را اجرا کنید.

و اما برای ترکیب دو پارتیشن در ویندوز ۱۰ و..، پوشه ای که می خواهید خواهید آن را به درایو دیگر انتقال دهید را انتخاب کنید. در این مثال پوشه C:\Games\Steam\steamapps\common\Portal مورد نظر ما می باشد.

سپس اسم این پوشه را به درایو دوم منتقل کنید و محل ذخیره سازی آن را به خاطر داشته باشید. به طور مثال پوشه D:\Games\Portal را ایجاد می کنیم.

با زدن Win+R و باز شدن پنجره، عبارت CMD را تایپ کرده و اینتر کنید تا پنجره Command Prompt باز شود. بعد از دستور زیر را تایپ و اینتر را بزنید.

mklink /J C:\Games\Steam\steamapps\common\Portal D:\Games\Portal

دقت کنید که مسیر اول محل قرار گرفتن پوشه پایه و مسیر دوم محل پوشه منتقل شده است. بدیهی است که باید محل و نام پوشه های خود را در دستور مشخص کنید.

پس از اینکه این کار را به درستی انجام دادید، عملیات به اتمام می رسد. همچنین می توانید این روش را با برنامه هایی مانند Link Shell Extension و یا Steam Mover برای خود بازی های استیم، استفاده کنید.

حال لازم به ذکز است جدای از روش ها و ترفندهایی که در بالا آموزش داده شد که در خود ویندوز قابل دسترس است، شما می توانید برنامه های مختلفی را برای انجام ترکیب دو پارتیشن نصب و استفاده کنید. یکی از گزینه های نرم افزار ادغام دو پارتیشن EaseUS Partition Master Free می باشد. مزیتی که این برنامه نسبت به برنامه خود ویندزو دارد می باشد، این برنامه همچنین قابلیت حفظ داده های داخل درایو و ادغام پارتیشن های غیر مجاور را نیز دارا می باشد . شما می توانید نسخه کامل این برنامه را از منابع ایرانی دانلود و نصب کنید.

بعد از اینکه برنامه را دانلود و نصب کردید، روی یک پارتیشن راست کلیک کنید و گزینه Merge partition را بزنید. (به طور مثال درایو F:)

حال پارتیشن بعدی که قصد ترکیب آن با پارتیشن قبلی را دارید انتخاب کنید.

در آخر باید انتخاب کنید که نام کدام درایو را حفظ کنید. بعد از آن گزینه OK را بزنید.

سپس با کلیک روی Apply تغییرات و چسباندن دو درایو به هم انجام می شود حال می توانید ببینید که برای مثال درایو های F و K که قبلا در کامپیوتر شما وجود داشتند، ترکیب شده و به یک درایو F حجیم تبدیل شده اند.

امیدواریم مطلب پیش رو در آی تی افزار برای شما مفید واقع شده باشد چنانچه سوال و یا مشکلی داشتید آن را با کارشناسان ما در میان بگذارید .