مهم‌ترین قابلیت شگفت انگیز چت بات ChatGPT

طبق اطلاعات به دست آمده از تکنولوژی‌ها و فناوری‌های روز دنیا، استادان و خبرنگاران ممکن است تا چند سال آینده بیکار شوند. نسخه جدید چت بات شرکت OpenAI با قابلیت مقاله نویسی چت بات ChatGPT، مقاله‌هایی تألیف کرده که باعث تعجب و شگفتی اغلب کارشناسان در این زمینه شده است. زیرا اگر این ربات می‌توانست در کلاس‌های دانشگاه حاضر شود، قطعاً نمره کامل را برای نوشتن این مقاله دریافت می‌کرد. در ادامه به بررسی بیشتر چت بات‌های مقاله‌نویس می‌پردازیم.

گاردین اعلام کرده است، چت بات ChatGPT آخرین نسخه طراحی شده از الگوریتم‌های مبتنی بر هوش مصنوعی GPT است. استاد روزنامه نگاری دانشگاه ایالتی آریزونا دن گیلمور، طی آزمایشی از این ربات خواسته بود که تکالیف یکی از دانشجویانش را انجام دهد و برای یکی از اطرافیانش نامه‌ای بنویسد و به او نکاتی درباره امنیت و حریم خصوصی آنلاین متذکر شود.

قسمتی از مقاله‌ای که توسط چت بات ChatGPT نوشته شده به این صورت است: اگر به یک وب‌سایت اعتماد ندارید، می‌توانید با یک جستجوی ساده متوجه شوید که آیا نام آن سایت به عنوان کلاه بردار توسط کاربران دیگر گزارش شده است یا خیر. دن گیلمور در سخنان خود به این موضوع اشاره کرد که اگر قرار بود این مقاله را بررسی کرده و نمره دهد، قطعاً نمره خوبی برای او در نظر می‌گرفت. این استاد روزنامه نگاری دانشگاه آریزونا مدعی شده است که با وجود چت بات‌های فوق حرفه‌ای، استادان چالش‌های سختی را در پیش رو خواهند داشت.

قابلیت مقاله نویسی چت بات ChatGPT

طبق گزارشات منتشر شده توسط شرکت OpenAI، هوش مصنوعی GPT با تمرکز بر روی رابط کاربری ساده طراحی و ساخته شده است. در حقیقت قالب دیالوگ‌های تعریف شده به چت بات ChatGPT امکان پاسخگویی به سؤالات، اذعان به اشتباهات، به چالش کشیدن قواعد نادرست و رد درخواست‌های غیرمنطقی را می‌دهد. این چت بات بر خلاف نسخه قبلی شرکت OpenAI به صورت رایگان در دسترس عموم قرار گرفته است تا بازخورد کاربران توسط شرکت مورد بررسی قرار گیرد. این شرکت همچنین امیدوار است تا از بازخوردهای این چت بات برای ارتقای ChatGPT مقاله‌نویس خود استفاده کند.

قابلیت مقاله نویسی چت بات ChatGPT باعث شده تا این ربات بتواند خود را کنترل کرده و به سؤالاتی که پاسخ دادن به آن‌ها غیرممکن است، جوابی ندهد. به طور مثال اگر از این ربات بپرسند که در زمان ورود کریستف کلمب به آمریکا در سال 2015 چه اتفاقی افتاد. این ربات متوجه می‌شود که این سؤال اشتباه است و پاسخ آن غیر واقعی خواهد بود. اما نسخه‌های قبلی چت بات بدون آگاهی از ماهیت سؤال، پاسخ اشتباه به آن می‌دادند.

چت بات ChatGPT با مجموعه بزرگی از اطلاعات و متون اینترنتی آموزش داده شده و همین امر انتقادهایی بسیاری را برای شرکت سازنده این ربات به همراه داشته است. اخیراً ایلان ماسک در توییتی اعلام کرده است که شرکت OpenAI در زمان ساخت این چت بات به اطلاعات توییتر نیز دسترسی داشته، اما اکنون این دسترسی قطع شده است. ایلان ماسک از این شرکت خواسته تا تکلیف درآمدزایی‌های آینده را مشخص کند.

دیدگاهتان را بنویسید