دکوراسیون داخلی منزل امروزه تبدیل به یکی از مسائل مهم برای اکثر افراد شده است ، اینکه چه ترکیب رنگی در خانه به کار بگیریم و یا از چه سبک طراحی و نورپردازی ها استفاده کنیم همه و همه زیرشاخه های طراحی دکوراسیون حرفه ای منزل است .
اگر به تغییر دکوراسیون منزل خود فکر می کنید، یا هدفی برای طراحی داخلی منزل جدید خود دارید، حتما نظر کارشناسان دکوراسیون داخلی برای شما اهمیت دارد. از مهمترین نکاتی که در طراحی داخلی مورد توجه کارشناسان دکوراسیون و طراحی داخلی است، ساده و کم هزینه بودن است؛ تا ضمن این که آرامش و زندگی مطلوب را برای شما به منزل بیاورد، هزینه زیادی را هم برای شما در بر نداشته باشد. در چیدمان یک مکان ابتدا باید اصول اولیه یعنی توجه به کاربرد فضا و روانشناسی موقعیت، شناخت سبک متداول در چیدمان، روانشناسی رنگ، محل قرارگیری، شناخت کادر (دیوار)، شناخت ارگونومی و تأثیر نور را مدنظرقرارداد.
قاعده کلی در یک چیدمان دکوراسیون داخلی منزل بکارگیری صحیح تمام حواس انسان است. حس بویایی: بو از فضا می گیریم بو به فضا می دهیم (رنگ خوش بو: مثل صورتی)، (رنگ آرام: مثل کرم) حس شنوایی: عایق صدا (شیشه دوجداره و…) حس لامسه: ایجاد تعادل بافتی (فضا استیل، فرش بذر دار باشد). حس بینایی: تعادل (متقارن: فضای کلاسیک، نا متقارن: فضای مدرن، شعاعی: صمیمیت) هماهنگی در رنگ، بافت، اندازه، فرم، جهت، جزئیات، ریتم تکراری، متناوب، رشد (مهمترین).

 

تعیین سبک

تعیین سبک یکی از فاکتورهای مهم درطراحی دکوراسیون داخلی است . در طراحی دکوراسیون داخلی سبک های زیادی وجو دارد و طراح باید با توجه به کاربری فضا ، امکانات موجود و سلیقه کاربران یکی از این سبک ها را انتخاب نماید . در ادامه به برخی از مشهورترین سبک ها ی طراحی دکوراسیون داخلی اشاره خواهیم کرد :

  1. سبک مراکشی در طراحی دکوراسیون داخلی
  2. سبک ژاپنی در طراحی دکوراسیون داخلی
  3. سبک چینی در طراحی معماری داخلی
  4. سبک مصری در طراحی داخلی
  5. سبک هندی در طراحی دکوراسیون داخلی
  6. سبک فرانسوی در طراحی معماری داخلی
  7. سبک سوئدی در طراحی داخلی
  8. سبک اسپانیایی در طراحی دکوراسیون داخلی منزل
  9. سبک انگلیسی در طراحی داخلی

تعیین رنگ | طیف رنگ :

یکی از مهمترین فاکتورهای تاثیر گذار در طراحی دکوراسیون داخلی انتخاب رنگ مناسب است، که تاثیر ات رو حی و روانی زیادی در پی خواهد داشت . انتخاب رنگ با ابعاد محیط ، میزان نور طبیعی محیط و کاربری آن ارتباط مستقیم دارد .
رنگ‌ها به طور کلی به دو دسته رنگ های گرم و رنگ های سرد تقسیم می‌شوند. رنگ های گرم باعث افزایش آدرنالین در خون می شوند در نتیجه منجر به بالا رفتن فشار خون می شوند ، همچنین استفاده از رنگ های گرم منجر به افزایش درجه حرارت و ایجاد حس گرما می‌شود. قرمز، زرد و نارنجی ، رنگ‌ های گرم هستند. استفاده از رنگ های سردمنجر به کاهش ضربان قلب شده ، ماهیچه‌ها را ریلکس کرده و دمای بدن را پایین کاهش می دهد و حس سرما را به انسان منتقل می کند . رنگ های سردعبارتند از رنگ سبز و آبی .

چیدمان :

یکی دیگر از فاکتورهای اساسی و بسیار مهم در طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی چیدمان است. در چیدمان فضا نیز باید به فاکتور های زیادی توجه کرد. چیدمان آخرین مرحله در اجرای دکوراسیون داخلی یک فضا محسوب می شود و به همین دلیل از اهمیت دو چندان برخوردار است . زیرا طراحان متخصص و خبره می توانند با استفاده از چیدمان تخصصی و حرفه ای کم و کاستی های موجودر در مراحل قبل را نیز جبران نمایند . در چیدمان فضاها یکی از مهمترین فاکنورهایی که باید مورد توجه قرارگیرند کاربری فضا است .

ورودی منزل:

توصیه می شودرنگ قسمت ورودی اگر با پله شروع می شود از رنگ های کرم و اگر با حیاط شروع می شود از رنگ های سرد (سبز) استفاده شودوفضای استقبال حتما درقسمت ورودی (کاربرد متریال گرم )مشخص شود(شیشه متریالسرد)درچیدمان فضابایددرنظربگیریم که فضای مستطیل حس سرماوبافت زبرحس گرمارامنتقل می کنند.آشپزخانه انواع آشپزخانه ها اصولاً با توجه به تعداد خواب مشخص می شود. آشپزخانه ال برای ۱ تا ۳ خوابه (دو ضلع با عناصر اصلی)، یو وی برای ۳ تا ۵ خوابه است. آشپزخانه جزیره بیشتر در طراحی منازل ۵ خواب به بالا (گاز و جزیره) استفاده می شود. آشپزخانه موازی دو ضلع در دارد یا یک ضلع پنجره قدی دارد. باید درنظر داشت در فضای بزرگ الویت با جزیره بعد یو وی است. کف آشپزخانه می تواند سنگ سرامیک کفپوش یا پلاستیک باشد. رنگ آشپزخانه هم بهتر است گرم تا میانه باشد. همچنین در مورد دکوراسیون آشپزخانه دیوار آشپزخانه عایق رطوبت تا ۰۸ سانت، فضای دو کابینت تزئینی و سقف قابل شستشو باشد. ورودی۱ طول پنجره بلندتر از ۲ متر آشپزخانه ۱ متر تا ۱۸انواع میز: صبحانه: گرد (کمتر از ۶ نفر) مربع. صندلی ها: راحتی (رستوران)، نیمه راحت (آموزشگاه)، ناراحت (کافی شاپ)، بسیار ناراحت (فست فود) عناصر اصلی آشپزخانه: سینک، گاز، یخچال سرویس بهداشتی بهترین مکان برای سرویس بهداتی نزدیک در ورودی است ضد آب، عایق صدا بودن ازنکات مهم معماری سرویسها میباشد. عناصر اصلی: روشویی، وان، توالت. نور حمام: زرد بالای آینه، وان، دوش. سقف حتما کوتاه باشد. بهترین کفپوش حمامسرامیک است. در فضای بزرگ از کاشی استخری هم می توان استفاده کرد.

نشیمن:

اولین اصلی که در چیدمان نشیمن رعایت می شود، (استفاده روزانه یا شبانه) است. طراحی فضا مدور، مبل حجیم با کوسن های زیاد، مبل پذیرایی: دسته چوبی، نرمی کمتر. در>طراحی داخلی ساختمان برای جداسازی نشیمن از پذیرایی می توانیم مبل ها را پشت به پشت بگذاریم. برای کوچک کردن فضای بسیار بزرگ از رنگ و متریال بافت دار و سقف کاذب استفاده می کنیم. بایدتوجه است. « مدرن » داشت که راحت ترین سبک برای نشیمن.
عناصر: کاربردی، دکوراتیو کاربردی، دکوراتیودر فضای کلاسیک از مبلمان مدور و در فضای مدرن از مبلمان گوشه دار و همچنین در فضای مردانه از مبلمان صیقلی و زنانه از پرزدار استفاده می کنیم. استفاده ازچرم گوسفندی و پوست کروکودیل روشن تداعی گرفضای زنانه است.وچرم گاوی و پوست کروکودیل تیره تداعی گر فضای مردانه است. نورپردازی در نشیمن به سه حالت عمومی یا محیطی یا دکوراتیو است که البته با توجه به اینکه نشیمن نور کمتری از پذیرایی دارد می توان نور دکوراتیو را حذف کرد. بافت شومینه باید تأکید داشته باشد و نور بالای شومینه دیواری است.فضای مطالعه با roking chair ، و مبل حجیم و پارچه ای تعریف می شود.

اتاق خواب

بایددرنظرداشت که دورترین مکان نسبت به ورودی انتخاب شود. عناصر اصلی در چیدمان مستر: خواب، کمد، میز توالت. عناصر اصلی در چیدمان نوجوان: خواب، کمد، مطالعه، آینه عناصر اصلی در چیدمان کودک و نوزاد: خواب، کمد، بازی، میز، مطالعه. فضا اکوستیک باشد (موکت). پای تخت حتما فرش باشد. پرده دولایه باشد. محل قرارگیری پنجره: سمت راست اگر نشد سمت چپ تخت.در چیدمان کلاسیک سر تخت بلند است. (باروک)پرده روی آن کار شده، رو تختی چهل تکه، رنگ تیره و روتختی براق و پرده دور تا دور (باروک) در چیدمان ویکتورین تخت سه گوش قرار می گیرد و پرده تخت نیمه باز است.
آرت نوو: عدم تقارن و فلزی.
تخت مدرن: سر تخت حذف شده ولی رو تختی و کوسن کار می شود. رنگ اتاق خواب بهتر است روشن باشد و در حالت شمالی نور سرد است رنگ گرم و در حالت جنوبی نور گرم است رنگ سرد. منبت ریز روکوکو. بافت کف بلند دخترانه می شود. ریتم رنگی در اتاق خواب هم باید حفظ شود. کاغذ دیواری بالای سر تخت طرحدار و رنگ بقیه ساده باشد. نور ۸۷ % زرد و ۳۸۷ سفید. تخت های شرقی پایین تر از سطح معمول دیگر تخت هاست. اگر پاتوره پایین تخت پایه دار باشد، مدرن است و اگر قفسه دار باشد کلاسیک است. می توان از گیاه در اتقا خواب استفاده کرد و باید کم و روبروی تخت باشد.رنگ سیاه و سفید مناسب است ولی به مرور زمان خسته کننده می باشد. فضای در نظر گرفته شده برای هر نفر در اتاق m6 باید باشد.به طور کلی چیدمانی با سبک کلاسیک راحتی و آسایش را با خود به همراه دارد. قراردادن تخت خواب به سمت قبله آرامش و اثرات روحی مثبت دارد. یکی از نکات مهم در نورپردازی این است که حتما باید نور منعطف و قابل تغییر باشد. تابلوها را طوری نصب کنید که هم در حالت نشسته و هم ایستاده بخوبی قابل مشاهده باشد. در طراحی رنگ برای اتاق کودکان بهتر است جنسیت و آرامش بخشی رعایت شود.

معماری داخلی، طراحی داخلی و دکوراسیون

این سه عبارت معمولاً به غلط مورد استفاده قرار می گیرند. چرا که تخصص معماری داخلی در مقیاس انسانی و در ارتباط با فضاهای عمومی و شخصی است و در واقع به معماری فضا از نقطه نظر ساکنان آن می پردازد؛ طراح داخلی متخصصی برای طراحی فضاهای داخلی با عملکرد و کارایی بالا که تخصص خود را از طریق آموزش های رسمی کسب کرده است. طراحی داخلی بخشی بین معماری داخلی و دکوراتوری است بدون غالب بودن یکی بر دیگری و نهایتا دکوراتورها کسانی هستند که تنها با سطح ظاهری فضا مانند رنگ، پارچه، مبلمان، نورپردازی و… سر و کار دارند.
۷ اصل در طراحی داخلی:
۱ نور را دریاب: نور می تواند ریتم خلاقانه ای به یک فضای داخلی ببخشد.
۲ فرم را بشناس: معمولاً به پوسته بیرونی نسبت داده می شود.
۳ فضا را حس کن: محدوده در دسترس کاربران می دانند.
۴ بافت را لمس کن: مشخصه ای است که با لمس کردن یا دیدن به چشم می آید.
۵ شکل را بیازمای: نقطه بیرونی یک شیء را تشکیل می دهد.
۶ رنگ را در هم بیامیز: خاصیت بصری فرم است که در طراحی داخلی روی فرم تأکید می کند.
۷ حجم را بشناس: حجم عنصر مهم طراحی داخلی است.