آی تی افزار: اکثریت ما با اپلیکیشن مسیریاب ویز یا همان Waze آشنایی داریم. این نرم افزار مبتنی بر GPS خیلی سریع در کشور پخش شد و رقیبی برای غول اپلیکیشن های مسیریاب جهان یعنی Waze شد. البته این رقابت بیشتر در ایران وجود دارد و مسیریاب اکثریت پلتفرم ها در خارج از کشور Google Map می باشد. حال حواشی زیادی از لحاظ سیاسی درباره این اپلیکیشن مسیریاب بوجود آمده که در ادامه در رسانه فناوری آی تی افزار به آن می پردازیم.

در ابتدا باید با این موضوع شروع کرد که سازنده این نرم افزار سه شخص بنام ایهود شبتای (Ehud Shabtai)، امیر شنعار (Amir Shinar) و یوری لوین (Uri Levine) می باشند که به همکاری کمپانی هایی از قبیل دو شرکت سرمایه‌گذاری بزرگ اسرائیلی «ماگما» Magma و «ورتکس» Vertex  و یک برند آمریکایی بنام بلورون وِنچِرز Bluerun Ventures طراحی و ایجاد شده است. یعنی پایه این برنامه برای کشور اسرائیل است که خب کشوری نیست که اهل ایجاد پروژه صرفاً تجاری باشد، لذا این موضوع که شاید هدف اصلی این اپلیکیشن جاسوسی باشد در ذهن بسیاری وجود دارد.

وبسایت hackread ( هک رید ) که یکی از مراجع بررسی امنیت این نوع نرم افزارها می باشد طبق بررسی های انجام داده خود عقیده دارد که نیاز اساسی مسیریابی کاربران سبب می شود به سادگی مکان بسیاری از افراد در اختیار این نرم افزار و قابل ردیابی باشد.

پروفسور«بِن زئو» استاد دانشگاه سانتا باربارا پس از بررسی امنیتی این نرم افزار از مختل شدن ساده اطلاعات آن گفته است. همانطور که می دانید در اپلیکیشن مسیریاب Waze بسیاری از اطلاعات بین کاربران بوده و مسیریابی با توجه به ترافیک توسط کاربران همین نرم افزار ارزیابی می شود. لذا با ارسال دیتا یا اطلاعات کاذب و ایجاد رانندگان غیر واقعی در سطح شهر ( Ghost Driver ) این نرم افزار خیلی ساده مختل شده و مسیرهای اشتباهی را به کاربران ارائه می دهد.  همچنین در این نرم افزار به دلیل ارزیابی پی در پی این اطلاعات توسط خود شرکت ویز و رصد کردن مکان جغرافیایی دقیق هر کاربر طبیعتاً خود کاربر نیز حریم خصوصی نداشته و مکان کاربر هر لحظه برای کمپانی ویز مشخص می شود.

تا به امروز اتفاقات و رویدادهای زیادی پیرامون این اپلیکیشن خبرساز افتاده است از قتل تا هک و … اما اگر شما هم کاربری هستید که به مسائل امنیتی اهمیت زیادی می دهید. پیشنهاد ما به شما Google Map است. با اینکه هردو از یک برند هستند اما در ابتدا با ۲ هدف کاملاً متفاوت ایجاد و منتشر شده اند.

نظر شما راجع به این نرم افزار چیست؟ نظرات، مشکلات و پیشنهادات خود را با ما در پایین همین صفحه و بخش نظرات در میان بگذارید.