امنیت مودم ای دی اس ال
به نظر شما آیا کارهایی که برای امنیت مودم خود انجام داده اید کارهای مطمئنی هستند و دیگر کسی نمی تواند از مودم شما سوء استفاده کند ؟ فقط فعال کردن رمز گزاری WEP و یا مخفی کردن SSID و همچنین فیلتر کردن MAC address  کافی نیست ! حتی اگر از یک رمز قوی هم استفاده کنید باز هم راه هایی برای عبور از تدابیر امنیتی شما برای دیگران وجود دارد.

برای تامین امنیت مودمتان بهترین کار این است که از تمام امکاناتی که برای رمز گزاری دستگاه شما قرار داده شده اند استفاده کنید .

روش های رمز گزاری مختلف اند. روش هایی از قبیل WEP ، WPA و WPA2 وجود دارند که از بین آنها WEP می تواند به راحتی crack شود . این نوع رمز گذاری فقط افراد را از دسترسی مستقیم به شبکه ی شما منع می کند و دیگران می توانند به راحتی آن را هک کنند .

بهتر است که به جای استفاده از WEP از WPA2 استفاده کنید و اگر دستگاه شما هم از نوع قدیمی آن است بهتر این است که دستگاه خود را آپدیت کنید .

امنیت وایرلس مودم ای دی اس ال

نکته ای هم در مورد مخفی کردن SSID وجود دارد. SSID در واقع نام مودم شماست که به شما و دیگر دستگاه ها اجازه می دهد تا اگر در دسترس بود افراد بتوانند به آن متصل شوند .  در نتیجه مخفی کردن آن تقریبا هیچ فایده ای ندارد چون دستگاه ها می توانند با نام شبکه ی شما ، مودم تان را پیدا کنند . پس به فکر یک رمز گذاری قوی تر باشید بهتر از این است که SSID را مخفی کنید .

علاوه بر اینها هر رابط شبکه  یک ID مخصوص به خودش  دارد که با نام Media Access Control address یا همان MAC address شناخته می شود . هر دستگاهی گرفته از لپ تاپ تا گوشی های موبایل و کنسول های بازی که قابلیت Wi-Fi را داشته باشند یک MAC address منحصر به خود را دارند .

کانفیگ امنیت مودم

از آنجایی که هر دستگاهی یک لیست از  MAC address ها متصل شده  را به شما می دهند ، شما می توانید یک سری مک آدرس مجاز برای دستگاه تعریف کنید که فقط آنها اجازه ی اتصال داشته باشند . البته راه هایی هم برای دورزدن این امکان وجود دارد مثلا افراد با دسترسی به لیست ترافیک های شما می توانند مک آدرس های مجاز را فهمیده و مک آدرس خود را به مک آدرس مجاز تغییر دهند .

اما با این حال روش خوبی برای محافظت از مودم است البته به تنهایی کافی نیست . ما همچنان معتقدیم که استفاده از رمز گذاری WPA2 بهترین کار است .

مک آدرس مودم ADSL 

روش بعدی که وجود دارد استفاده از یک IP استاتیک برای اتصال به اینترنت است .

به طور پیش فرض مودم ها یک سرور یک پارچه ی DHCP را فراهم کنند . هنگامی که شما با دستگاه خود می خواهید به اینترنت متصل شوید ، دستگاه از مودم یک IP می گیرد و مودم هم به کمک همان سرور DHCP خود یک IP به صورت رندم انتخاب کرده و به کاربر می دهد . این IP   در هر بار اتصال به اینترنت تغییر می کند . البته شما می توانید DHCP مودمتان را هم غیر فعال کنید تا با درخواست هر دستگاهی به طور خودکار یک IP در اختیار آن قرار ندهد . در اینصورت برای هربار متصل شدن به اینترنت می بایست IP را به صورت دستی وارد کنید . اما برای افزایش امنیت مودم خود می توانید از یک IP مخصوص به خود استفاده کنید . این IP دیگر تغییر نخواهد کرد و همیشه برای شما خواهد بود .

اما با این حال اگر کسی فقط یکبار هم به مودم شما متصل شود می تواند آن IP را بردارد .

استفاده از رمز عبورهای ضعیفی مثل abc123 هم نمی توانند کمکی به شما بکنند . بهتر است رمز عبور شما کمتر از حداقل ۸ کارکتر نباشد و می توانید آن را تا ۶۳ کارکتر هم افزایش دهید . اگر شما از رمز گذاری WPA2 با یک کلمه ی عبور بسیار قوی استفاده کنید می توانید نسبتا از امنیت مودم خود محافظت کنید .