آموزش نصب و ارتقا سیستم عامل Ubuntu 17.10 در ماه اکتبر هستیم ! یعنی اینکه نسخه جدید سیستم عامل Ubuntu آماده شده است . نسخه جدید این سیستم عامل ، نسخه Ubuntu 17.10 میباشد که با ویژگی های عالی و جدید و همچنین تغییرات چشمگیری ارائه شده است . برای نصب  و راه اندازی ابتدا باید این نسخه را از سایت اصلی آن دانلود نمایید . برای دانلود  Ubuntu 17.10 از سایت اصلی اینجا کلیک کنید .  توجه کنید که نسخه اشتباه را دانلود نکنید ، نسخه جدید بعد از نسخه ۱۶٫۰۴٫۳ قرار دارد و باید صفحه را به پایین اسکرول کنید .

آموزش نصب و ارتقا سیستم عامل Ubuntu 17.10

بعد از کلیک رویه دکمه دانلود ، توسعه دهندگان اوبنتو از شما میپرسند که چه امکاناتی در آینده نیاز دارید  و چه مبلغی را میتوانید پرداخت کنید ، ولی شما میتوانید از متن کوچک بالایه کادر که نوشته شده است  you can continue to the download › دانلود نسخه جدید اوبنتو را شروع کنید .

ساخت دیسک زنده ( live )

قبل از شروع پروسه ی نصب ، باید یک ایمیج از دیسک زنده بگیرید و یک یو اس بی فلش یا دی وی دی  قابل بوت ( bootable ) وارد کنید . اگر قصد دارید Ubuntu 17.10  را رویه دی وی دی رایت کنید و سپس از آنجا نصبش کنید  ، رویه دیسک ایمیج کلیک راست کنید و آن را با ابزار رایت سیستم عاملتان باز کنید . در غیر این صورت، یک درایو فلش ۲ گیگابایتی بگیرید و آن را در رایانه ای که شما آن را نصب کرده اید وصل کنید.

دیسک زنده Ubuntu 17.10 در واقع یک فایل ISO است . در واقع این فایل در تمامی سیستم عامل ها ، قابل استفاده میباشد . اغلب اوقات سیستم عامل ها دارای ابزار سازگار با ISO قابل بوت (مانند ویندوز و مک) هستند . پس اگر میخواهید از فایل ISO یک فلش دیسک قابل بوت بسازید ، میتوانید از برنامه Etcher USB tool ( لینک دانلود ) استفاده کنید . این برنامه قابلیت اجرا رویه اکثر سیستم عامل های ویندوزی و… را داراست و کار شما را آسان میکند .

خب حالا برنامه را از لینک بالا دانلود کنید و سه مرحله ساده آن را پیش رو بگیرید تا یک یو اس بی قابل بوت از Ubuntu 17.10 بگیرید.

تصب Ubuntu 17.10

 

در اولین بوت ، Ubuntu 17.10 به شما صفحه خوش آمد گویی را نشان میدهد . این صفحه دو گزینه را در اختیار شما قرار میدهد : یکی Try Ubuntu و دیگری Install Ubuntu .اگر میخواهید این نسخه را قبل از نصب کردن ، امتحان کنید رویه گزینه try button  کلیک کنید  در غیر این صورت با کلیک رویه install  به صفحه بعد منتقل شوید .

آموزش نصب و ارتقا سیستم عامل Ubuntu 17.10
آموزش نصب و ارتقا سیستم عامل Ubuntu 17.10

 

در صفحه بعد شما باید وارد صفحه Preparing to install Ubuntu بشوید . چک باکس ها را متناسب با نیاز خودتان تیک بزنید و در Installation Type سعی کنید بهترین انتخاب و نظر خودتان را انتخاب کنید  . این را به این خاطر گفتم که این نسخه اوبنتو میتواند سیستم عامل های دیگر رویه هارد را شناسایی کرده و قابلیت روت دوگانه را برای شما فعال کند . اگر تمایل ندارید که این قابلیت برای شما فعال شود ، کافیست گزینه Erase disk and install Ubuntu  را انتخاب کنید .

در صفحه بعد گزینه های مربوط به keyboard layout  و زبان و تنظیمات کیبورد را باید انتخاب کنید البته در صورتی که اوبنتو به صورت خودکار آنها را انتخاب نکرده باشد !

آموزش نصب و ارتقا سیستم عامل Ubuntu 17.10
آموزش نصب و ارتقا سیستم عامل Ubuntu 17.10

 

در صفحه where are you ، رویه نقشه کلیک کنید و کشور یا شهری ، نزدیک محل زندگی خودتان را انتخاب کنید . سپس بر رویه گزینه continue کلیک کنید  .

اخرین بخش از نصب Ubuntu 17.10 بسیار حائز اهمیت بوده و مهم است . اینجا جایی ست که کاربر اصلی را تعریف میکنید ، یعنی صفحه Who are you? در این صفحه با دقت تمامی موارد مثل نام ، نام خانوداگی ، نام کاربری و رمزعبور را وارد کرده و مطمئن شوید که رمز عبور قوی برای خودتان انتخاب کرده اید .

نکته : برای ورود خودکار از گزینه login automatically و برای کد گذاری کردن اطلاعات از گزینه encrypt my home folder استفاده کنید .

خب حالا زمانی که همه گزینه ها تکمیل کردید رویه continu  کلیک کنید . این تمام اطلاعاتی بود که اوبنتو از کاربر نیاز داشت ، حالا باید صبر کنید تا مراحل دیگر نصب به صورت خودکار تکمیل و تمام شوند .

 

ارتقا به Ubuntu 17.10

برای ارتقا از نسخه فعلی اوبنتو به نسخه ۱۷٫۱۰  دو راه متفاوت برای شما وجود دارد . ما هر دو روش ترمینال و ارتقا منیجر را به شما معرفی میکنیم .

نکته : در حین ارتقا دادن به نسخه جدید تمامی برنامه هایی که نصب شده و مرتبط به منابع اصلی اوبنتو نمی باشند باید متوقف شوند . البته بعدا میتوانید دوباره آنها را راه اندازی کنید .

ارتقا از طریق ترمینال

به روز رسانی از یک نسخه از اوبنتو به نسخه دیگر از طریق ترمینال چیزی است که کاربران مبتدی اوبنتو باید انجام دهند .

این روش بیشتر طرفدار دارد و کاربران حرفه ای نیز میدانند چیکار کنند ، چرا که روش ترمینال پایدار بوده و شکلی نخواهد داشت  . کاربران مبتدی ممکن است بدانند که چه کاری باید انجام دهند. اگر این به نظر دلهره آور است که به روش ارتقاء دیگر روش بیاورید .

در شروع ،برای ارتقا مستقیم ۱۷٫۰۴ به ۱۷٫۱۰ ، ترمینال را باز کنید و با زدن

sudo -s

دسترسی روت  را بگیرید .

حالا با دستور زیر ، بروزرسانی را فعال کنید .

apt update

حالا برای شروع ارتقا از دستور زیر استفاده کنید :

apt dist-upgrade

پروسه آپگرید ممکن است زمان زیاد طول بکشد ، پس عقب بنشینید و منتظر بمانید ، البته یک چشمتان هم رویه مانیتور باشد ، چرا که ممکن است در حین بروزرسانی از شما سئوالاتی نیز پرسیده شود که نیاز است آنها را پاسخ دهید .

بعد از اینکه ارتقا به پایان رسید ، یکبار سیستم را ری استارت کنید .

ارتقا از Upgrade Manager

برای استفاده از upgrade manager ابتدا کلید ویندوز را فشار دهید  و به دنبال Software & Updates بگردید .

آن را پیدا کرده و رویه تب Updates کلیک کنید . در این تب جدید ، دنبال منوی کشویی باشید که در آن نوشته شده Notify me of a new Ubuntu version ، مطمئن شوید که آن رویه گزینه any new version گذاشته شده است ، اگر اینطور نیست ، انرا تصحیح و کنید و با ذخیره آن ، برنامه را ببندید .

سپس دوباره کلید ویندوز را بزنید و Software Updater را جست و جو کنید . برنامه به صورت خودکار به دنبال برورسانی های جدید خواهد گشت ، بعد این کار به شما نسخه ۱۷٫۱۰ نمایش داده خواهد شد و کنار آن گزینه upgrade ظاهر میشود . رویه آن دکمه کلیک کنید تا پروسه بروزرسانی شروع شود .

پروسه آپگرید ممکن است زمان زیاد طول بکشد ، پس عقب بنشینید و منتظر بمانید ، البته یک چشمتان هم رویه مانیتور باشد ، چرا که ممکن است در حین بروزرسانی از شما سئوالاتی نیز پرسیده شود که نیاز است آنها را پاسخ دهید .

بعد از اینکه ارتقا به پایان رسید ، یکبار سیستم را ری استارت کنید .

 با تشکر