آموزش ساختن فهرست در نرم افزار Word

در همه ی کتاب ها در همان صفحات ابتدایی فهرستی از تمام عناوین داخل کتاب همراه با شماره ی صفحه ی آن ها وجود دارد؛ اما این فهرست ها را چگونه تهیه می کنند؟ آیا کلمه ی اول را نوشته و کلی نقطه می گذارند و بعد هم شماره ی صفحه یا هر کلمه ی دیگری را می نویسند؟

تازه بعدش هم باید نقطه های اضافی را پاک کرد! واضح است که این روش بسیار سخت و کاملا غلط است و اگر تا به حال از این روش یا روش های مشابه استفاده می کردید حتما این مطلب را بخوانید چرا که به کمک Word شما می توانید یک یا چند کلمه را در ابتدای یک خط نوشته و بعد یک یا چند کلمه را در انتهای همان خط بنویسید و بعد هم تعیین کنید چه چیزی بین این دو کلمه قرار گیرد! همه و همه فقط با یک کلید انجام می شود یعنی خیلی راحت و سریع شما می توانید فهرست تهیه کنید.

 

برای اینکار:

۱) نرم افزار Word را اجرا کرده و از تب Home گزینه ی کوچکی که در پایین و سمت راست قسمت Paragraph وجود دارد را انتخاب کنید.

 

آموزش ساختن فهرست در نرم افزار Word

۲) در پنجره ی باز شده گزینه ی Tabs انتخاب کنید.

آموزش ساختن فهرست در نرم افزار Word

۳) در پنجره ای که باز می شود در قسمت Tab stop position باید فاصله ای که می خواهید بین کلمات سمت راست و کلمات سمت چپ در فهرست شما باشد را انتخاب کنید. مثلا یکی از اعداد ۱۵، ۱۶ یا ۱۷ مناسب می باشد (البته بستگی به اندازه ی کاغذ نیز دارد)

۴) در قسمت Alignment باید تعیین کنید که فهرست شما از چه سمت منظم شود که گزینه ی Center برای یک فهرست مناسب تر به نظر می رسد.

۵) در قسمت leader هم باید تعیین کنید بین کلمات سمت راست و کلمات سمت چپ در فهرست شما چه چیزی قرار گیرد! مثلا نقطه چین یا خط چین یا شاید هم یک خط صاف

۶) گزینه ی Set را انتخاب کنید تا تنظیماتی که انجام داده اید را ذخیره کنید؛ بعد OK کنید.

آموزش ساختن فهرست در نرم افزار Word

حال یک کلمه را بنویسید و کلید Tab را بزنید و کلمه ی دوم را بنویسید

آموزش ساختن فهرست در نرم افزار Word

دیدگاهتان را بنویسید