آی تی افزار : مسئله‌ای که بیشتر کاربران اندروید از آن رنج می‌برند این است که اکثرا گوشی یا تبلتشان بعد از مدتی استفاده به شدت کند می‌شود یا زیاد هنگ می‌کند. با استفاده از روش هایی که در ادامه برای شما معرفی می‌شوند می‌توانید این مشکل را حل یا از وقوع آن جلوگیری کنید و گوشی خود را با بهترین سرعت ممکن استفاده کنید.

از ویجت‌ها استفاده نکنید

تا حد امکان از ویجت‌ها استفاده نکنید یا کمتر استفاده کنید. ویجت‌ها معمولا با انیمیشنهایی همراه هستند که باعث کند شدن گوشی شما می‌شوند و زمانی که شما میخواهید به Home screen برگردید زمان نسبتا زیادی برای بارگزاری این ویجت‌ها صرف خواهد شد.

http://itafzar.net/wp-content/uploads/2015/05/android-Speed-Up-www.itafzar.net-01.jpg

از شر برنامه های اضافی خلاص شوید

بعد از خرید گوشی یا تبلت یک سری برنامه به صورت پیش فرض بر روی آن نصب شده که برخی از آنها برای کاربران استفاده خاصی نداشته و حتی شاید اضافی باشند. بهتر است این برنامه‌ها را uninstall یا Disable کنیم.البته در بعضی از گوشی‌ها به جای گزینه ‌ِDisable از Turn off استفاده میشود که هیچ فرقی با Disable ندارد.

http://itafzar.net/wp-content/uploads/2015/05/android-Speed-Up-www.itafzar.net-02.png

انیمیشن را حذف کنید

لانچر گوشی‌ها معمولا انیمیشنی برای باز شدن برنامه‌ها، پنجره‌ها، حرکت منوها و… دارند که اگر غیر فعال شوند میتوانند گوشی شما را سریعتر کنند.

برای غیر فعال کردن انیمیشن‌های سیستم میتوانید از قسمت Settings، در گزینه Developer Options سه شاخص Window Animation Scale، Transition Animation Scale و Animator Duration Scale را کمتر یا کلا Off کنید.

http://itafzar.net/wp-content/uploads/2015/05/android-Speed-Up-www.itafzar.net-03.png

فایل‌های اضافی را نابود کنید

بعضی از برنامه‌ها حجم عظیمی از Cache را تولید می‌کنند که بعدا با انباشته شدن این فایل‌ها روی هم باعث کند شدن سیستم شما می‌شوند. برای حذف این فایل‌ها میتوانید از دو روش استفاده کنید.

الف) در قسمت Settings/Apps میتوانید با انتخاب هر برنامه، گزینه Clear Cache را بزنید و تمام فایل‌های اضافی مربوط به برنامه را پاک کنید.

ب) برنامه‌هایی مانند Clean Master میتوانند تمام فایل‌های اضافی را اسکن کرده و آن‌ها را حذف کنند. روش دوم  نسبت به روش اول سریعتر و ساده‌تر است.

http://itafzar.net/wp-content/uploads/2015/05/android-Speed-Up-www.itafzar.net-04.png

Auto Sync را غیرفعال کنید

وقتی Auto Sync سیستمتان روشن باشد به این معنی است که بعضی از برنامه‌ها بدون اینکه شما دستور بدهید و یا متوجه شوید در پس زمینه اجرا می‌شوند و مشغول دریافت و ارسال اطلاعات می‌شوند. این عمل باعث اشغال بخشی از حافظه RAM شده که به مرور زمان باعث کند شدن سیستم می‌شود.برای غیرفعال کردن می‌توانید از قسمت تنظیمات گوشی استفاده کنید. البته Auto Sync برخی برنامه ها را نمی‌توان از تنظیمات گوشی غیرفعال کرد و باید از تنظیمات خود برنامه برای این کار اقدام کنید مثل برنامه‌های هواشناسی.

http://itafzar.net/wp-content/uploads/2015/05/android-Speed-Up-www.itafzar.net-05.png

از لانچر اصلی گوشی خودتان استفاده کنید

بعضا اتفاق می‌افتد که از تم و لانچر اصلی گوشیتان خسته شده‌اید و می‌خواهید چهره‌ای جدید به سیستم عامل خود بدهید. این مسئله معمولا با نصب لانچرهای متفاوت قابل حل است ولی نباید انتظار نداشته باشید که لانچر جدید شما به خوبی لانچر اصلی کار کند.
 

از تصاویر پس زمینه زنده استفاده نکنید

زیبایی Live Wallpaperها غیر قابل انکارند ولی همین تصاویر تو دل برو، پدر سرعت سیستمتان را در می‌آورند. برای همین حدالامکان از تصاویر ثابت استفاده کنید.
 

حافظه داخلی گوشی را زیاد اشغال نکنید

سعی کنید حافظه داخلی گوشیتان را خلوت نگه دارید. برای خالی تر کردن حافظه داخلی می‌توانید چند کار کلیدی را انجام دهید. اول اینکه می‌توانید بعضی از برنامه ها را از حافظه داخلی به حافظه جانبی یا همان Micro SD انتقال دهید. دومین راه این است که از تنظیمات دوربین گزینه Save images to را انتخاب کرده و حالت Internal Storage را به Memory Card تغییر دهید.

http://itafzar.net/wp-content/uploads/2015/05/android-Speed-Up-www.itafzar.net-06.png

به روز باشید

تا جایی که میتوانید از آخرین آپدیت سیستم عامل‌ و برنامه‌ها را روی سیستمتان نصب کنید چرا که ممکن است برخی از دلایل کند شدن سیستم عامل شما باگ ها و ایرادات مربوط به برنامه‌ها باشد. این ایرادات معمولا در آپدیت‌های جدید تا حدی برطرف می‌شوند. 

http://itafzar.net/wp-content/uploads/2015/05/android-Speed-Up-www.itafzar.net-07.png