آموزش جفت سازی و استفاده از بلوتوث در لینوکس / بر خلاف بسیاری از قابلیت  های لینوکس پشتیبانی بلوتوث به صورت خودکار توسط هسته لینوکس انجام نمی شود. عامل مهمی که باعث میشود بلوتوث در نظر لینوکس دار ها جالب به نظر نیاید ، نجوه تعامل و فعالسازی آن میباشد ، از این رو بیشتر افراد که میخواهند از آن استفاده کنند به سیستم عامل دیگر مثل اوبنتو و … تکیه میکنند . شما ممکن است نحوه نصب بلوتوث را بلد نباشید و این کار برای شما سخت باشد ، با این حال، تمام لینوکسی ها این کار را انجام نمی دهند ، سرویس های مختلف و بلوتوث باید رویه سیستم عامل نصب شوند . به علاوه ، فرکانس دستگاه های بلوتوث ممکن است متفاوت باشد و کار را سخت کند ، در این پست برای شما این موارد را کاملا توضیح میدهیم .

آموزش جفت سازی و استفاده از بلوتوث در لینوکس

نکته : از سیستم عامل اوبنتو استفاده میکنید ؟  اگر کامپیوتر شما از بلوتوث ستاره ای پشتیبانی میکند پس نیازی ادامه مراحل این مقاله نخواهید داشت .

خب حالا مراحل زیر را در ترمینال خود ادامه دهید .(سیستم عامل های مختلف )

Arch Linux

sudo pacman -S bluez bluez-utils

Fedora

sudo dnf install bluez bluez-tools

OpenSUSE

در SUSE برای دریافت خدمات و سرویس های بلوتوث میتوانید از OBS استفاده کنید . به این صفحه مراجعه کنید و رویه دکمه quick-install  کلیک کنید YaST  همه چیز را برای شما نصب خواهد کرد .!

Debian

 

sudo apt-get install bluez*

دیگر دستگاه های لینوکس

bluez بلوتوث با همه دستگاه های لینوکس سازگار است ، حتی سیستم عامل کروم ! شاید هم به دلیل اینکه هنوز شناخته نیست کاربران اطلاعات زیادی از آن ندارند . برای نصب در سایر سیستم عامل های لینوکس شما باید به بخش نصب بسته ها (package manager )  بروید و هر بسته ای که نام bluez  در آن به کار رفته است را نصب کنید  .

استفاده از Blueman Client

نصب Bluez به شما امکان دسترسی مستقیم از دسکتاپ به بلوتوث را میدهد .  و این یعنی اگر شما از KDE Plasma استفاده میکنید میتوانید به صورت مستقیم از KDE Bluetooth client استفاده کنید .

اگر از  دسکتاپ لینوکس استفاده می کنید یا  بلوتوث داخلی ندایرد، نصب Blueman را در نظر بگیرید. این یک ابزار اتصال سبک وزن است که باعث میشود ارتباط برقرار کردن با دستگاه بسیار، بسیار ساده تر شود.

 

کد های نصب  Blueman در سیستم عامل های مختلف :

 

Arch Linux

sudo pacman -S blueman

Fedora

sudo dnf install blueman

OpenSUSE

sudo zypper install blueman

Debian

sudo apt-get install blueman

 

دیگر سیستم عامل های لینوکسی

Blueman  به صورت گسترده در لینوکس استفاده میشود پس به احتمال زیاد سیستم عامل شما نیز از آن پشتیبانی میکند ، برای فهمیدن این موضوع و دانلود آن به بخش مدیریت برنامه یا package manager یا software browser  مراجعه کنید و کلمه blueman و آن را نصب کنید .

 

کانفیگ و تنظیمات

دانلود نصب Bluez Bluetooth در لینوکس برای شما کافی نیست ! سرویس های مورد نظر باید فعال شوند و دستگاه باید متصل شود .

ابتدا از ترمینال دسترسی کامل و شل را دریافت کنید » sudo -s

با دسترسی روت شل باید دستگاه یو اس بی را فراخوانی کنید :

 

modprobe btusb

اگر از لپتاب با دانگل بلوتوث داخلی استفاده میکنید باید دستگاه بلوتوث به صورت خودکار شناسایی شود ، اگر این اتفاق نی افتاد کافیست مرحله بالا را تکرار کنید .

نکته : برخی از دانگل های بلوتوث ممکن است در لینوکس پشتیبانی نشوند . اگر این اتفاق افتاد به دفترچه راهنمای دستگاه مراجعه کرده و ببینید چه پیش نیاز هایی برای اجرای آن رویه لینوکس لازم است و آنها را اجرا کنید .

Arch Linux, Fedora, SUSE و دیگر سیستم های لینوکسی

ابتدا باید سرویس بلوتوث را فعال کنید ، این سرویس از این پس همیشه بعد از بوت شدن سیستم خودکار فعال میشود .

sudo systemctl enable bluetooth.service

بعد ، سرویس را با کد زیر فعال کنید :

sudo systemctl start bluetooth.service

اگر در هر یک از مراحل بالا قادر به اجرای کد یا سیستم با آن مشکل داشت میتوانید از کد های زیر استفاده کنید

sudo systemctl enable bluetooth.service -f

 

و

 

sudo systemctl start bluetooth.service -f

متصل شدن به دستگاه بلوتوث

اگر سرویس بلوتوث به درستی کار کرد و همه چیز طبق برنامه پیشرفت ، بعد از اتصال دانگل بلوتوث به کامپیوتر یا فعال سازی آن در لپتاب هایی که بلوتوث داخل دارند ،  باید در پنل Gnome  شما آیکون بلوتوث را ببینید .

آموزش جفت سازی و استفاده از بلوتوث در لینوکس
آموزش جفت سازی و استفاده از بلوتوث در لینوکس

رویه آیکون آن کلیک کنید و برای شما باید یک منو کشویی باز شود . در منو رویه گزینه Bluetooth settings  کلیک کنید تا جست و جوی دستگاه را شروع کند .

 

آموزش جفت سازی و استفاده از بلوتوث در لینوکس
آموزش جفت سازی و استفاده از بلوتوث در لینوکس

 

در بخش browsing tool  رویه دستگاهی که میخواهید به آن متصل شوید کلیک کنید . ( مطمئن شوید دستگاه متقابل که قصد اتصال به آن را دارید ف قابل نمایش باشد )

حالا دستورالعمل های داخل صفحه را پیش رو بگیرید تا با موفقیت به آن متصل شوید .

 

اتصال به بلوتوث در KDE

برای اتصال به دستگاه بلوتوث در KDE Plasma دسکتاپ ، در مرحله اول مطمئن شوید که دستگاه بلوتوث شما متصل است و به صورت صحیح کار میکند .

طبق تصویر بالا به محل مورد نظر بروید و رویه آیکون بلوتوث ( BT) کلیک کنید . بعد از اینکار شما باید به مراحل بعد ، برای اتصال به دستگاه مورد نظر سایر مراحل را طی کنید .

 

اتصال به بلوتوث در Blueman

برای استفاده از بلوتوث از طریق Blueman ابتدا رویه آیکون بلوتوث کلیک کنید  . سپس رویه کلمه search کلیک کنید تا شروع به جست و جو برای دستگاه ها بکند .

بعد از اینکه دستگاه مورد نظر شما شناسایی شد رویه آن کلیک کنید و پس از ظاهر شدن گزینه setup  ، با کلیک رویه آن سایر مراحل را طی کنید  .

Blueman اکثر مراحل را به صورت خودکار انجام میدهد ولی اگر نیاز به کد و سایر کار ها بود باید آنها را دستی وارد کنید تا دو دستگاه با هم جفت سازی شوند .

 

نتیجه گیری

ممکن است استفاده و مراحل فعالسازی بلوتوث در لینوکس شما را خشمگین کند ، و بسیاری از سیستم عامل های تحت لینوکس  آن را به صورت خودکار در اختیار کاربران قرار ندهند . شما میتوانید با این مقاله و سایر مقاله ها و حتی دفترجه راهنمای دانگل بلوتوث خودتان ، آن را به دستگاه وصل کنید .

موفق باشید