learn_how_to_use_iphone6_by_itafzar.net
آی تی افزار: امروز قصد داریم به کسانی که مدت ها است با اپل کار میکنند و هنوز یک سری ترفندهارا نمی دانند و یا کسانی که تازه دستگاه اپل با سیستم عامل iOS خود را خریده اند آموزش یک سری ترفند جالب را بدهیم.
این سیستم‌عامل ترفند و روش‌هایی تعبیه شده است که تجربه کاربری را آسان‌تر کند. البته خیلی از کاربران با داشتن آی‌دیوایس از این ترفند‌ها بی‌خبرند.
این هفته می‌خواهیم چند ترفند ساده و کاربردی این سیستم‌عامل را معرفی کنیم.
۱- تکان بده تا به عقب باز گردد
در هنگام تایپ متن یا ویرایش یک عکس در گوشی خود اشتباه کرده‌اید؟ نگران نباشید، تنها آی‌فون خود را یک تکان کوچک بدهید؛ بلافاصله آی‌او‌اس متوجه می‌شود و با نمایش منویی، از شما تایید بازگشت (Undo) را می‌خواهد.
۲- شارژ سریع‌تر
شارژ تمام کرده‌اید و می‌خواهید آی‌دیوایس‌تان سریع‌تر شارژ شود؟ کافی است آی‌دیوایس سیم‌کارت‌خور خود را به حالت پرواز (Airplane Mode) ببرید.
۳- دستیار ایمیل‌هایتان را بخواند
دوست دارید ایمیل‌هایتان را دستیارتان برایتان بخواند؟ پس کافی است کلمه جادویی Read My Email را به سیری بگویید و این کار انجام شود. حتی می‌توانید به دستیارتان دستور دهید که کدام ایمیل‌ها را برایتان بخواند. برای مثال با گفتنRead My Latest email یا Do I have email from Ahmad? از او بپرسید آیا ایمیلی از احمد دریافت کرده‌اید یا خیر.
۴- تلفظ درست را به سیری آموزش دهید
اگر متوجه می‌شوید که سیری تلفظ کلمه‌ خاصی را اشتباه بیان می‌کند، کافی است با گفتن That›s not how you pronounce [BLANK] آن را اعلام کنید. به جای [BLANK] کلمه مورد نظر خود را بیان کنید. با این کار سیری، تلفظ‌های جایگزین را به شما نشان می‌دهد و می‌توانید بهترین گزینه را انتخاب کنید.
۵- به‌طور خودکار پخش موزیک را متوقف کنید
می‌خواهید با صدای موزیک بخوابید و پخش موزیک به‌طور خودکار در زمان خاصی متوقف شود؟ اینجا است که iOS این کار را برای شما انجام می‌دهد. برای این کار در اپلیکیشن timer گزینه When Timer Ends را انتخاب و سپس اسکرول کنید و به گزینه Stop Playing برسید؛ این گزینه را انتخاب و در نهایت مدت زمان پخش را تعیین کنید.
۶- راحت‌تر با آی‌فون عکس بگیرید
گاهی اوقات و بنا به شرایط، فشردن دکمه گرفتن عکس در داخل صفحه‌نمایش کار سختی است؛ برای مثال وقتی دستکش در دست دارید. اما با iOS می‌توانید به‌راحتی با فشردن هر کدام از دکمه‌های تغییر حجم صدا، Volume Down یا Up عکس مورد نظر خود را ثبت کنید.
۷- چند عکس پشت سر هم
در عکاسی حالتی با عنوان bursts وجود دارد که با استفاده از آن چند عکس پشت سر هم از سوژه ثبت می‌شود. در آی‌او‌اس هم با زدن و نگه‌داشتن دکمه capture می‌توانید پشت سر هم عکس بگیرید. این قابلیت برای مثال در زمان‌هایی که سوژه در حال حرکت است، مفید است.
۸- مشاهده زمان پیام‌ها
در اپلیکیشن Messaging به‌طور پیش‌فرض زمان ارسال و دریافت پیام‌ها مخفی است و نشان داده نمی‌شود، اما برای اینکه آنها را از حالت مخفی دربیاورید کافی است در پیامی، با انگشت خود روی صفحه تپ کنید و به سمت راست یا چپ صفحه بکشید؛ زمان‌ها به‌نمایش در می‌آیند.
۹- آی‌او‌اس متن انتخابی را بخواند
برای آنکه آی‌او‌اس را مجبور کنید که متن انتخاب‌شده (Selected Text) توسط شما را بخواند، باید این قابلیت را در گوشی خود فعال کنید. برای این کار ابتدا به مسیر زیر بروید:
Settings > General > Accessibility
در این بخش گزینه Speak Selection را فعال کنید. به این ترتیب از این به بعد دکمه Speak زمانی‌که شما متنی را Select می‌کنید، به‌نمایش در می‌آید. حتی شما به‌عنوان صاحب آی‌دیوایس می‌توانید سرعت خواندن متن را تعیین کنید. مطمئن باشید این قابلیت آی‌او‌اس، ساعت‌ها سرگرم‌تان می‌کند!
۱۰- نقطه جمله بعد
وقتی یک جمله شما به‌پایان رسید، کافی است به جای یک‌ بار، دوبار روی دکمه Space کیبورد تب کنید؛ خود iOS نقطه پایانی جمله را می‌گذارد.
۱۱- جزئیات بیشتر ببینید
اگر شما از اپلیکیشن تقویم (Calendar) آی‌او‌اس استفاده می‌کنید، با چرخاندن گوشی و تغییر به حالت Landscape، خود به خود جزئیات بیشتری از وقایع تعریف‌شده در تقویم به‌نمایش درمی‌آید.
۱۲- فوکوس را قفل کنید
اپلیکیشن دوربین آی‌او‌اس، با قابلیت فوکوس خودکار، سعی می‌کند اشیا را تشخیص داده و دوربین را روی بهترین حالت فوکوس قرار دهد. اما گاهی اوقات همین موضوع مایه دردسر می‌شود و شما دوست دارید، فوکوس روی حالتی خاص باقی بماند.
برای قفل شدن فوکوس خود adjust exposure کافی است اول روی حالت دلخواه قرار بگیرید، سپس با تب روی صفحه‌نمایش و نگه‌داشتن انگشت خود برای چند لحظه، یک مربع زردرنگ را خواهید دید که دوبار چشمک می‌زند و آیکون زردرنگ AE/AF Lock را در پایین صفحه مشاهده می‌کنید. تبریک می‌گوییم، حالا adjust exposure و فوکوس شما قفل است.
۱۳- پسوند دامنه‌ها را ساده‌تر وارد کنید
در مرورگر وقتی آدرس وب‌سایتی را وارد می‌کنید، در انتهای آن باید پسوند آن را نیز تایپ کنید؛ برای مثال .com‌، .org‌، .ir و… . اما ما می‌خواهیم راهی ساده‌تر و سریع‌تر را برای وارد کردن پسوند دامنه به شما معرفی کنیم. از این پس هر زمان که نام دامنه را وارد کردید و به پسوند رسیدید، انگشت خود را روی دکمه نقطه (کنار دکمه Space) بزنید و آن را برای چند لحظه نگه دارید تا پسوند پیشنهادی به شما نشان داده شود.
۱۴- دسترسی سریع‌تر به ایمیل‌های ارسال‌نشده
گاهی اوقات ما ایمیل‌ها را تایپ می‌کنیم، ولی به دلایلی مانند فرصت‌نداشتن یا نیمه‌تمام بودن متن، آن را ارسال نمی‌کنیم. به این دست ایمیل‌ها که هنوز ارسال نشدن، Draft می‌گویند. از این پس برای اینکه به Draft‌ها سریع‌تر دسترسی پیدا کنید، کافی است در اپلیکیشن Mail آی‌او‌اس با انگشت خود روی دکمه Compose تپ کنید و آن را نگه ‌دارید. یک ترفند بسیار کاربردی که بسیاری از مواقع به کارتان می‌آید.
۱۵- ویبره سفارشی
برای تعریف ویبره سفارشی برای نوتیفیکیشن‌های خود به مسیر زیر بروید:
Settings > Sounds > Ringtone > Vibration
دکمه Create New Vibration را انتخاب کنید. حتی شما در آی‌او‌اس این قابلیت را دارید که ویبره اختصاصی برای هر یک از مخاطبان (Contact) خود تعریف کنید؛ برای مثال نامزدتان. این گونه با لرزش گوشی هم می‌توانید متوجه شخص تماس‌گیرنده شوید.
۱۶- میانبر برای وارد کردن عبارات
از لغات یا رمزهای عبور خاصی استفاده زیادی می‌کنید؟ به‌راحتی می‌توانید برای این عبارات یک میانبر (shortcut) تعریف کنید. برای این کار در مسیر زیر دکمه Add New Shortcut را بفشارید:
Settings > General > Keyboard > Shortcuts
کلمه یا عبارت موردنظر را در بخش Phrase و میانبر آن را در بخش Shortcut وارد کنید. از این پس با تایپ میانبر، به‌صورت خودکار متن کاملا ظاهر می‌شود.
۱۷- درخشش آی‌فون در زمان زنگ‌خوردن
دوست دارید زمانی‌که تماسی با شما گرفته می‌شود یا پیامی دریافت می‌کنید، فلش LED آی‌فون‌تان چشمک بزند؟ به مسیر زیر مراجعه کنید:
Settings > General > Accessibility
اسکرول کرده و گزینه ED Flash for Alerts را فعال کنید. هشدار: آی‌فون شما بسیار درخشان می‌شود!