آی تی افزار: هر سیستم عاملی چه مک، چه ویندوز و … با داشتن حجم زیادی از اطلاعات ناکارآمد از قبیل فایل های کپی و تکراری، کَش و فایل های موقت یا سطل زباله های پر طبیعتاً با کاهش سرعت و ضعف در عملکرد روبرو خواهند شد. لذا اگر رسانه فناوری آی تی افزار را تا به امروز دنبال کرده باشید ما بارها آموزش های متفاوت و کاربردی در زمینه افزایش سرعت مک بوک و سیستم عامل مک برای شما منتشر کرده ایم. این روزها بسیاری ایمیل و کامنت در زمینه آموزش افزایش سرعت مک دریافت می کنیم که سبب انتشار این پست از ۳ روز بسیار ساده و کاربردی پاکسازی فضا در مک و افزایش سرعت آن شد. پس با ما همراه باشید تا به این ۳ روش که نه تنها سرعت دستگاه شما بلکه فضای خالی آن را نیز به صورت چشمگیری افزایش خواهند داد.

روش اول افزایش سرعت در مک:

همواره یکی از بزرگترین مشکلات مک بوک ها فضای کم آن ها بوده است، مخصوصاً هاردهای SSD که به دلیل قیمت بالاتر حجم پایین ترین را با قیمت مشابه HDD پشتیبانی می کنند. در این بخش از مطلب، ما قصد آموزش نحوه پاکسازی مک بوک را داریم که در آن بسیاری از فایل های موقت و غیرکاربردی کاملاً از طریق نرم افزار CleanMyMac 3 پاک خواهند شد. نکته بسیار مثبت این نرم افزار این است که دیگر نیازی به پاک کردن دستی فایل های موقت / کش یا فایل های اضافی نرم افزار های مک بوک خود به صورت دستی نخواهید داشت و در وقت شما صرفه جویی خواهد شد.

خب پیش از شروع فعالیت با این نرم افزار یک نکته بسیار مهم را در نظر داشته باشید. حتماً پیش از انجام پاکسازی مک بوک خود یک بک آپ جهت اطمینان از اطلاعات مهم خود دریافت نمایید و سپس پاکسازی را انجام دهید. پس از ران کردن این نرم افزار شما با فضایی مشابه تصویر زیر مواجه خواهید شد:

برای دانلود نرم افزار از لینک مستقیم زیر استفاده نمایید:

| لینک دانلود نرم افزار Clean My Mac 3 ( نسخه آخر ) | لینک دانلود مستقیم

پس از دانلود برای انجام پاکسازی فقط کافی است دکمه Clean را بزنید ( در تصویر بالا قابل رویت می باشد ) و تمام! به همین سادگی پاکسازی انجام خواهد شد اما در صورتی که تمایل داشته باشید می توانید از تنطیمات کمی تغییرات در نحوه پاکسازی انجام دهید. همچنین نسخه پولی این نرم افزار نیز دارای امکانات جالبی است که داخل نرم افزار آن ها را ذکر کرده است.

روش دوم افزایش سرعت در مَک بوک:

اما یک روش دیگر برای افزایش فضای حافظه مک بوک و بهبود سرعت مک شما پاک کردن فایل های کپی است. ممکن است یک فیلم، عکس یا … در مک بوک شما دارای ۳ یا ۴ نسخه در بخش های مختلف باشد که پیدا کردن آن ها به صورت دستی مخصوصاً در مک بوک های قدیمی بسیار سخت است. حال در این مطلب به شما آموزش نحوه پاکسازی اینگونه فایل های کپی را به صورت کاملاً ساده و اتوماتیک توسط نرم افزار Gemini 2 ارائه خواهیم داد. با آی تی افزار همراه باشید…

در مرحله اول طبیعتاً نیاز به نصب این نرم افزار بر روی مک بوک خود خواهید داشت که در زیر لینک دانلود Gemini 2 برای شما قرار داده شده است:

| دانلود نرم افزار با لینک مستقیم

پس از دانلود نرم افزار و نصب، آن را باز نمایید که باید با نرم افزاری مشابه تصویر زیر مواجه شوید:

خب همانطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید کار با این نرم افزار بسیار ساده است. در ابتدا پس از بررسی مک بوک شما توسط آن یک گزارشکار از فایل های کپی شامل فولدرهای کپی، تصاویر کپی و فیلم های کپی به شما ارائه می دهد. سپس شما در صورتی که بخواهید بررسی بر روی فایل های پیدا شده توسط Gemini داشته باشید کافی است بر روی دکمه Review Results کلیک نمایید در غیر این صورت اگر تمایل به پاکسازی این فایل ها دارید فقط بر روی دکمه Smart Cleanup کلیک نمایید و تمام! در مک بوک شما دیگر فایل های کپی و مشاب بدون کاربرد وجود نخواهد داشت…

روش ۳ افزایش سرعت در سیستم عامل مک:

سطل زباله ها عمدتاً در هر اپلیکیشن یا سیستم عاملی جهت حذف فایل های غیرکاربردی شما ساخته شده اند اما آن ها پیش از حذف کامل و دائمی فایل های شما از آن ها دیتایی خواهند داشت که در صورت تمایل شما  قادر به برگرداندن فایل حذف شده باشید. حالا اکثریت ما اگر فایل مهمی را به اشتباه حذف کنیم طبیعتاً همان لحظه آن را برمی گردانیم و سطل زباله های ما عمدتاً شامل اطلاعاتی است که تمایلی به وجود آن ها نداریم لذا با حذف این اطلاعات هم حجم بیشتری در فضای مک یا ویندوز خود ایجاد کرده ایم و هم اطلاعات به صورت کامل پاک شده اند.

در مک بوک ها شما یک سطل زباله اصلی دارید با عنوان “Trash” که در گوشه سمت راست داک شما قابل مشاهده است. اما مثل ویندوز کار به اینجا ختم نخواهد شد! در مک هر اپلیکیشن اصولاً Trash خاص خود را دارد و اطلاعات را در سطل زباله خود اپلیکیشن ذخیره می کند. در این آموزش از رسانه فناوری آی تی افزار نحوه پاکسازی جفت سطل زباله ها را به شما عزیزان یاد خواهیم داد.

خالی کردن سطل زباله اصلی مک بوک:

برای پاکسازی یا خالی کردن سطل زباله اصلی مک بوک خود فقط کافی است بر روی آیکون سطل زباله یا همان Trash در گوشه سمت راست داک خود کلیک راست کنید و یا CTRL + کلیک کنید تا گزینه ” Empty Trash ” برای شما در منوی کلیک راستتان ظاهر شود و با کلیک بر روی این گزینه سطل زباله اصلی مک شما به صورت کامل پاکسازی خواهد شد. می توانید نمونه انجام این کار را در تصویر زیر مشاهده نمایید:

خالی کردن سطل زباله اپلیکیشن های مک بوک:

اپلیکیشن هایی مثل iPhoto , iMovie یا Mail همگی دارای سطل زباله اختصاصی خود هستند که باید آن ها را جداگانه پاکسازی نمایید که شامل اطلاعات درون برنامه است که شما پاک کرده اید اما یک نسخه مثل بک آپ برای برگرداندن همچنان در Trashوجود دارد داخل این اپلیکیشن ها. بطور مثال اگر شما از iPhoto استفاده نمایید جهت مدیریت تصاویر خود و سپس یک یا گروهی از تصاویر را حذف نمایید این تصاویر حذف شده در سطل زباله یا Trash اپلیکیشن iPhoto باقی خواهند ماند و برای پاکسازی آن ها از هارد مک خود باید Trash خود را خالی نمایید.

برای انجام اینکار ابتدا نرم افزار را باز نمایید. سپس بر روی گزینه Trash مثل تصویر زیر کلیک راست یا CTRL + کلیک را بزنید سپس بر روی گزینه Empty Trash کلیک نمایید و تمام… نرم افزار شما دیگر اضافی هارد مصرف نخواهد کرد و سطل زباله آن پاکسازی شده است.

امیدواریم این مطلب و این ۳ روش برای شما کاربردی بوده باشد. نظرات، مشکلات و انتقادات خود را در زیر همین پست ” بخش نظرات ” برای ما ارسال کنید تا نویسندگان ما پاسخگوی سؤالات شما باشند.