آموزش اضافه کردن Move to/Copy to به منوی کلیک راست:

آموزش اضافه کردن Move to/Copy to به منوی کلیک راست

همه ی کاربران با منوی راست کلیک یا رایت کلیک آشنا هستند و از آن زیاد استفاده می کنند. شاید یکی از ساده ترین و معمول ترین استفاده ی این منو گزینه های Copy و Cut و Paste باشند. اما با استفاده از این گزینه ها یا حتی با استفاده از کلیدهای میانبر آن ها (Ctrl+X,C,V) کمی وقت گیر و سخت است؛ چرا که شما باید پوشه مقصد را باز کنید تا بتوانید در آن کپی کنید و این کار کمی سخت است.

یکی از بهترین جایگزین ها برای این گزینه ها Copy to و Move to هستند. اما آیا تا به حال آن ها را در منوی راست کلیک دیده اید؟ مطمئناً خیر چون اصلا وجود ندارند! اما یک راه ساده برای اضافه کردن آن ها به منوی راست کلیک وجود دارند. اگر زیاد Copy و Cut می کنید حتما این آموزش را ببینید.

 

اگر حال ندارید که این آموزش را انجام دهید، می توانید در عوض فایل زیر را دانلود و اجرا کنید و بعد Yes را بزنید تا تمام عملیات به صورت خودکار انجام شود.

دانلود فایل با لینک مستقیم

– – – – – – – – – – – – – – – – – –

به صورت پیش فرض در ویندوز ۷ در منوی Edit این دو گزینه وجود دارند و در ویندوز ۸ بدلیل حذف شدن نوار منو این گزینه ها در تب های بالا پنجره ها وجود دارند. اما بهترین جا برای این گزینه های منوی راست کلیک می باشد.

برای افزودن گزینه های Move to folder و Copy to folder شما باید یک تغییر ساده در رجیستری کامیپوتر بدهید که اینکار مثل آب خوردن است! پس:

۱) در منوی Start تایپ کنید regedit و Enter کنید.

۲) در پنجره ی باز شده به مسیر زیر بروید:

HKEY_CLASSES_ROOT\AllFilesystemObjects\shellex\ContextMenuHandlers

برای اینکه اینکار را سریع انجام دهید و در میان این همه پوشه دنبال این گزینه های نگردید یک راه ساده وجود دارد که پیشنهاد میکنم در همه ی ترفندهای رجیستری از آن استفاده کنید تا سریع تر پوشه ی مقصد را پیدا کنید. پس روی پوشه ی اول (در اینجا HKEY_CLASSES_ROOT) راست کلیک کرده و Find را بزنید و بعد مسیر پوشه ی بعد (یعنی AllFilesystemObjects) را بنویسید و تیک گزینه ی Key (که مربوط به پوشه ها است) را بزنید. بعد Find next را بزنید تا پوشه ی دوم پیدا شود می توانید مجددا روی پوشه ی بعد کلیک راست کرده و پوشه ی سوم را جستجو کنید و همین جور تا انتها. فقط دقت کنید که زمانی که در حال جستجوی پوشه ها می باشید باید تیک گزینه ی key را بزنید و اگر نمی دانید که دارید چه چیزی را جستجو می کنید می توانید تیک Value و Data را هم بزنید. اما همیشه ی همیشه مسیرهایی که در ترفندها به شما داده می شوند مربوط به پوشه ها می باشند پس همیشه فقط تیک key را بزنید.

آموزش اضافه کردن Move to/Copy to به منوی کلیک راست

A3

۳) روی پوشه ی ContextMenuHandlers کلیک راست کرده و از منوی New گزینه ی Key را انتخاب کنید تا یک پوشه ی جدید باز شود. اسم این پوشه را هر چیزی که خواستید بنامید یا اصلا ننامید

آموزش اضافه کردن Move to/Copy to به منوی کلیک راست

۴) روی پوشه ی جدیدی که ساختید یک بار کلیک کرده و بعد از قسمت سمت راست روی Default دوبار کلیک کنید. در پنجره ی باز شده متن زیر را کپی و OK کنید. با اینکار گزینه ی …Copy to folder به منوی راست کلیک شما اضافه می شود.

{C2FBB630-2971-11D1-A18C-00C04FD75D13}

برای اضافه کردن گزینه ی …Move to folder باید مراحل بالا را یک بار دیگر انجام دهید ولی اینبار در پنجره ی کوچک باز شده متن زیر را کپی کنید

{C2FBB631-2971-11D1-A18C-00C04FD75D13}

آموزش اضافه کردن Move to/Copy to به منوی کلیک راست

۵) خواهید دید که گزینه های Move to folder و Copy to folder به منوی راست کلیک شما اضافه می شوند.