آی تی افزار : ساده ترین نوع شبکه فقط از دو نوع کامپیوتر تشکیل شده است. شما می توانید این نوع شبکه را برای اشتراک گذاری فایل ها، پرینتر یا هر وسیله جانبی دیگر یا حتی یک ارتباط اینترنتی استفاده کنید. برای اتصال دو کامپیوتر بهتر است این مقاله را مطالعه کنید تا با روش های موجود آشنا شوید و با توجه به امکانات خود یکی از آنها را انتخاب کنید.

توجه) در این مقاله فقط روش های اتصال دو کامپیوتر از طریق کابل توضیح داده می شود.

روش سنتی و معمول اتصال دو کامپیوتر عبارتست از ایجاد یک اتصال اختصاصی از طریق کابلی که به هر دو کامپیوتر متصل شده است. اگر می خواهید به این روش عمل کنید چند گزینه وجود دارد.

  • کابل کراس اور ( cross over ) اترنت

  • کابل سریال مودم نول یا کابل پارالل تجهیزات جانبی

  • کابل USB مخصوص اتصال دو کامپیوتر

http://itafzar.net/wp-content/uploads/2015/06/Connect-2-PC-www.itafzar.net-01.jpg

اترنت- این روش به روش های دیگر برتری دارد چون سرعت و سازگاری آن بیشتر است و تنظیمات کمتری نیاز دارد. گذشته از این از تجهیزاتی استفاده می کنید که در آینده می توانید از آنها در شبکه محلی خود هم استفاده کنید. حتی اگر یکی از کامپیوتر های شما فاقد کارت اترنت (کارت شبکه) باشد هنوز با استفاده از یک رابط اترنت به USB می توانید دو کامپیوتر را به هم متصل کنید.

سریال و پارالل- به این نوع اتصال DCC می گویند که مخفف Direct Cable Connection است و اگر از ویندوز به عنوان سیستم عامل استفاده می کنید کارایی آن کمتر از اتصال اترنت است. البته اگر چنین کابلی داشته باشید و سرعت برای شما مهم نباشد این روش را ترجیح خواهید داد. ولی به خاطر داشته باشید با کابل سریال و پارالل نمی توانید بیش از دو کامپیوتر را به یکدیگر متصل کنید.

کابل USBکابل USB معمولی را نباید برای اتصال دو کامپیوتر استفاده کنید در این صورت اتصال کوتاه الکتریکی رخ می دهد و کامپیوتر های شما صدمه خواهند دید. برای این منظور کابل مخصوصی وجود دارد که می توانید آنها را از بازار تهیه کرده و بدون مشکل استفاده کنید. اگر کامپیوتر شما کارت شبکه نداشته باشد احتمالاً این روش گزینه مناسبی برای شماست.

http://itafzar.net/wp-content/uploads/2015/06/Connect-2-PC-www.itafzar.net-03.jpg

برای اینکه دو کامپیوتر را بوسیله یکی از روش های کابلی که در مورد هر کدام صحبت شد به یکدیگر متصل کنید باید:

  • هر کامپوتر باید یک رابط و سوکت آنرا داشته باشد.

  • تنظیمات شبکه در هر کامپیوتر به درستی انجام شود.

توجه داشته باشید که با خط تلفن یا پریز برق نمی توانید دو کامپیوتر را به یکدیگر متصل کنید.